Преди две седмици Министерството на здравеопазването разпореди спешна проверка и профилактика на системите за подаване на кислород в лечебните заведения. Причината е увеличаващите се случаи на пациенти с Covid-19 в лечебните заведения.
„Наблюдава се желание на някои от лечебните заведения за увеличаване на обемите и доразвиване на системите за кислород, за да посрещнат по-високо потребление.
През декември месец МЗ закупи за болниците 460 концентратори за цялата страна, които са за по-леките случаи, но които подпомагат ползването на кислород.
В момента потреблението е съизмеримо с това през ноември и декември миналата година, затруднения няма никъде. В Силистра имаше затруднения, но сега там се обновява цялата кислородна инсталация, присъединен е и нов корпус.
Има и достатъчно кислородни бутилки за болниците от павилионен тип, каза още в „Хоризонт до обед“ заместник-министърът на здравеопазването Слави Пачалов.
Пачалов добави, че във всички лечебни заведения в страната системите за подаване на кислород са проверени и са минали профилактика.
"Ние като Агенция нямаме отношение към проверките на МЗ, но ние проверяваме всичките 95 съдове, монтирани в болниците в цяла България", коментира в "Хоризонт до обед" Григор Къшов, главен директор на Главна дирекция "Инспекция за държавен технически надзор" в Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.
„Те се проверяват веднъж на 4 години, а веднъж на 8 години се изпитват на якост тези съдове. Ние няма да допуснем нещо, което е опасно за здравето, да работи", категорично заяви главният директор на Главна дирекция "Инспекция за държавен технически надзор" в Агенцията. Той добави:
"Още ноември здравният министър поиска нашето съдействие и го получи, защото болниците искаха монтиране на допълнителни съдове, нови, защото имаха нужда от допълнителен кислород. Той им свършваше много бързо, но натоварването върху самите съдове не се е променило. Но това не значи, че старите съдове не са годни за използване. Те се проверяват и ако не са годни, се бракуват. Това касае всички части на съдовете", каза още Георги Къшов.
Още по темата слушайте в звуковите файлове.
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..