"Това отговаря на тъмната и светлата страна на всеки един от нас. Човек като се оглежда - веднъж се оглежда в светлото огледало, веднъж в тъмното. Отгоре на самата икона е нарисуван Господ Исус Христос. 17 добродетели са гравирани в златото като честност, вяра, търпение, креативност. Идеята на иконата е за свободната воля на човека", каза за БНР Диан Костов.
В предаването "Нощен хоризонт" той коментира:
"Тази пандемия се отрази на всички хора, но на нас творците се отрази много зле, защото нещата, които правим, трябва да достигнат до хората, а със затворените изложби, концертни зали и театри, това ограничи възможността нашето изкуство да стига до хората, но от друга страна ни направи по-креативни".
Според него не може да се говори за българска школа в иконописта в последните години:
"За да има иконописна школа, трябва да има работа за тази иконописна школа, а в момента аз мисля, че не сме повече от 50 души, които се опитваме да правим нещо в иконописното изкуство и така да остане нещо след нас професионално".
Диан Костов подчерта, че за да се създаде иконографска школа, трябва да има нещо характерно, което да отличава една школа от друга.
Той направил първата си творба когато бил студент в първи курс. Гръцки студент в България му поръчал да нарисува икона на Света Петка. Преди време той извърши един висш и повече от благороден дарителски акт, като предаде уникалната си икона „СВ. БОГОРОДИЦА - ЗАКРИЛНИЦА“, която пази човешкия род от ужаса на коронавируса, на Университетската спешна болница „Пирогов“ в София.
От 28 години Диан Костов рисува по черкви и манастири, а в момента изографисва храм „Свети Свети Константин и Елена“ в град Костинброд.
Родом е от Стара Загора. Завършил е иконография във Великотърновския университет "Св. Кирил и Методий".
През 2019 г., Диан Костов участва в 12-ото Световно биенале на съвременното изкуство във Флоренция с художествения си проект „Кой си ти?“.
Зографът е избран измежду стотици кандидати за участие в световния артфорум.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..