Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Марински: Великият пост е подготовка да успеем духовно да преживеем пасхалната радост

Храм „Св. Висарион Смоленски" в Смолян
Снимка: Фейсбук-храм „Св. Висарион Смоленски"

Великият пост е период от седем седмици в християнството, който предхожда най-големия християнски празник Възкресение Христово. Това е най-продължителният и важен постен период в годината, част от подготовката за Великден.

Великият пост е време на посвещаване на човека на Бог, по примера на Христос, който е прекарал четиридесет дни в пустинята в пост и подготовка за своята жертва за човека.

"Постът не трябва да се приема като диета. Става въпрос за християнски пост, защото целта на християнския пост е не да ни направи вегани, нещо, което е много модерно днес, и много хора се обръщат към този начин на живот. В основата си Великият пост е подготовка да успеем духовно да преживеем пасхалната радост. Явно човек няма да успее да почувства тази тържественост, на тази пасхална нощ, ако преди това по някакъв начин не подготви себе си. Тази подготовка се отнася за всеки аспект от нашия живот", каза отец Иван Марински от катедралния храм „Св. Висарион Смоленски".

През Великия пост човекът скърби заради своята греховност, станала причина за жертвата на Иисус Христос. Човекът трябва да преосмисля поведението си и да се моли да му бъдат простени греховете, за да се пречисти тялом и духом.

За този период има специален сборник с песнопения, така наречения Постен триод, който съдържа кратък канон обикновено с покаен характер за всеки ден от поста.

"Аз бих посъветвал всеки, който има възможност да посети тези прекрасни великопостни богослужения, да се потопи в тяхната атмосфера, а тя е много особена атмосфера на монотонност, която не те раздвоява, дава ти възможност да започнеш да се вглеждаш вътре в себе си", допълни отец Иван Марински. 

Молитвата е живот по Бог. Молитвата е сила, ободряване и радост. Чрез Божията благодат и нашите старателни усилия, молитвата ни издига от нашата изолация до съзнателно, любящо общуване с Бог, в което всичко се усеща в нова светлина. Молитвата става личен разговор с Бог, дихание на душата, предвкусване на блаженството, на Царството Божие.

Как да се молим? Само Светият Дух може да ни научи да се молим както трябва. Просто както едно дете се учи да ходи чрез самото ходене, така можем най-добре да се научим да се молим чрез молитвата, уповавайки се на Божията помощ, с отдаденост на цялата си душа на молитвата. Мисли относно значението на всяка дума, с която се молиш, както ни съветва Евангелието. Направи я твоя лична молитва. Бъди постоянен в молитвата. Не се отдавай на безгрижност и небрежност. Подсили молитвата си чрез жива вяра в Бог, с дух на прощаване спрямо другите и истински християнски живот. Според Божието писание: Ако ние се молим дълбоко в нашите сърца, ние преуспяваме в молитвата.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30