Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Симптоматиката на болните от Алцхаймер при пандемия се влошава

Дементно болните се чувстват по-самотни по време на изолация

Снимка: БГНЕС

Науката е доста напреднала за болестта Алцхаймер, на този етап ние знаем за механизмите на това заболяване, знаем какво го причинява, знаем какви изменения притежават определени протеини, които се отлагат в човешкия мозък и които в последствие водят до развитието на болестта“. Това разказа в предаването „Хоризонт до обед“ Ангелина Кънчева, доброволец към Сдружението за подкрепа на хора с деменция и Алцхаймер. Тя учи клинични невронауки в Нидерландия. Кънчева завършва и бакалавър по психология в Шотландия. Вследствие на микроинсулт, прекаран от баба ѝ, Ангелина забелязва, че тя става доста неориентирана и започва да се притеснява, че баба ѝ ще развие деменция. Свързва се със Сдружението „Алцхаймер България“ и оттогава се опитва да помага на сдружението. 
„Така че знаем много за невробиологията и физиологията на болестта. Но ние все още не можем да се справяме с болестта на социално ниво, превенцията също е един от най-сериозните проблеми, защото болестта протича дълги години безсимптомно. Десетилетия може да минат, преди човек да разбере, че страда от Алцхаймер - това е асимптоматично протичане, когато болестта е в ранен стадий.
Симптоматиката на болните от Алцехаймер при пандемия е доста влошена в момента. Пандемията влошава симптомите на страдащите от деменция, излязоха научни изследвания, според които се влошава паметта, защото всеки един ден изглежда еднакъв. Това важи в еднаква степен както за болните, така и за техните болногледачи. Те се чувстват по-самотни, по-изоставени. Емоционалното и психичното влияние е доста сериозно на пандемията върху тези хора“, съобщи още Кънчева.

В Нидерландия има много добра социална система в грижата за тези болни.

„Така също претърпяването на инсулт е много рисков фактор за отключване и на дементно състояние и това е установено от научните изследвания“. 

Подготвя се електронна здравна грамотност на болногледачите на хората с дементни състояние. Този проект е на българското сдружение и ще се осигуряват електронни сесии, курс за електронно обучение. Партньори по проекта са Гърция, Кипър, Италия и Полша.

Още по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34