Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Иван Маджаров: Готвим платформа за постоянна проверка на лица, даващи онлайн медицински консултации

Общества, в които мерките се спазват, се справят и по-добре с пандемията

Д-р Иван Маджаров, председател на Български лекарски съюз
Снимка: Български лекарски съюз

„За щастие не са лавина от сигналите, но дори и малкото от тях ни накара да отправим предупреждение към хората да внимават къде и през кои платформи се консултират дистанционно със специалист за дадено заболяване“, каза пред БНР д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз.

Вчера от БЛС изпратиха позиция до медиите във връзка със зачестили сигнали за регистрирани немедицински лица в различни платформи, предлагащи онлайн консултации. От съсловната организация посочиха, че само регистърът на Лекарския съюз гарантира, че онлайн консултации се извършват от лекари.

„Имаме информация от наши колеги, че има платформи, в които можеш да се представиш фиктивно за лекар, и регистрацията се прави. При други платформи, за да се включи дадено лице, се прави първо зазължителна предварителна проверка в регистъра на БЛС дали лицето е медицинско. Чак тогава се разрешава регистрацията на профил. Наличието на такива възможности, при които можеш да се регистрираш с фиктивен уникален номер на лекаря, много ни разтревожи", посочи в предаването "Преди всички" д-р Маджаров.

"Съвсем скоро ще имаме нова платформа на регистъра, която ще дава мигновен достъп на всеки, който предлага онлайн платформи. Това включва и тази проверка на лицата, които искат да дават консултации. И всеки път, когато се ползва даден профил, а не само в началото, всеки, който се представя за лекар, системата ще може да го проверява дали той е редовен член. Но нашият екип реагира и при сигнал за съмнение от страна на пациент, че даден човек е лекар или не е“, заяви още д-р Иван Маджаров.

В Европа трудно се прилагат каквито и да е било рестрикции, защото се оказва, че тези общества са твърде либерални и тези мерки са неприложими, коментира още председателят на БЛС.

"Вие виждате, че в други държави извън Европа, тези мерки действат - много по-добре и са приложими и тези общества се справят по-добре с кризатаЗатова, за нашите условия, трябва да се направят необходимите анализи и да се обърне внимание на това, че не трябва с нас да се оправдават, че болниците са натоварени и така икономиките, които не работят,  да се настроят срещу лекарите. Сега трябваше да има или пълно затваряне, или да няма частично затваряне."

Още по темата можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16