Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музика, биофизика, молекулярна биология и прогресив рок

Харилаос Ксенодохидис и Милена Георгиева
Снимка: Филип Данчев

Музиката влияе на мозъка, на сърдечния ритъм, разказа в предаването "Нощен хоризонт" доц. Милена Георгиева, молекулярен биолог в Българската академия на науките:

"Не е случайно, че когато човек се занимава с математика, слуша Моцарт. Има музика за релаксация, за медитация. Има музика прогресив рок - за изразяване на послание към обществото и хората около нас", отбеляза Георгиева, достигайки до темата за посланията и въздействието на стила, познат като прогресив рок (за краткост наричан прог рок или прог). Възникването на този стил,  често определян като амбициозен, еклектичен и претенциозен, се свързва с групи от Великобритания в края на 60-те години. Прогресив рокът заимства елементи на класическата музика и джаза и създава свои сложни композиции, експериментирайки с непознати музикални форми.  

Прог рокът е част от визитката и на Харилаос Ксенодохидис - той е родом от Комотини, Гърция. В България е от 2004 г., завършил е Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" и в момента е докторант по биофизика в Медицинския университет в Пловдив. "Inner Crisis" или в превод "Вътрешна криза" е заглавието на неговия албум, издаден през 2018-та. Той няма музикално образование, но е китарист и  композитор - твори в пространството на прогресив рока.

Той подготвя втори албум, с който иска да достигне до повече хора: 

"Искам това, което излиза от мен да стига до хората. Всеки артист иска да има своята сцена, но това идва след много работа".

"Една голяма истина е, че хората се отдалечават - заради страха", споделя Харилаос.

Българската академия на науките и Медицинският университет в Пловдив работят по общ проект, допълни доц. Милена Георгиева:

"Това е и основата на нашия общ проект, който обединява биофизиката и молекулярната биология, обединява Българската академия на науките и нашата Лаборатория по молекулярна генетика и Медицинския университет в Пловдив, защото, ако те са биофизици и разбират от това как светлината модулира различни физиологични процеси като съкращението на гладката мускулатура на стомаха, ние разбираме от молекулните механизми, които обуславят това нещо и решихме да обединим усилията си и да проверим как различни енергийни потоци повлияват тази съкратителна активност на стомаха".

Повече за проекта можете да научите от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37