Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоний Тодоров: Обществото претръпна пред скандалите, в тези избори не става дума за тях

Има опит да се използват техники за обезверяване на избирателите, смята политологът

Антоний Тодоров (л)
Снимка: БГНЕС

В тези избори сякаш не става дума за случилото се, за всички неща, които преживяхме. Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът проф. Антоний Тодоров, преподавател в Нов български университет. Визирайки скандалите и протестите от последните две години, той изтъкна:

Изборната кампания започна, сякаш нищо не се е случвало. Буквално. Всичките влязоха в една обичайна изборна кампания, направиха програми по всичките възможни точки на дневния ред. Поне опозицията или опозиционните партии - било то в парламента или извън него, би трябвало да започнат като първа точка, да кажат – ето това ще разчистим, това ще поправим, защото е нанесло непоправими вреди на държавата. Това сякаш не излиза на първа линия, на първи план. Сякаш опозицията не желае да се помени управлението.“

Обществото ни до такава степен претръпна пред едни гигантски скандали, които във всяка друга страна на Европейския съюз (с много малки изключения) биха довели до много оставки, каза още проф. Тодоров в предаването „Преди всички“.

Има опит да се използват техники за обезверяване на избирателите, подчерта Антоний Тодоров. „Да им се каже – вижте какво, каквото и да се случи на тези избори – голяма работа, не трябва да очакваме кой знае колко много от тях.“

Това обаче според преподавателя поставя въпроса не се ли изчерпват изборите като инструмент на демокрацията и не трябва ли да потърсим други инструменти, които да покажат на гражданите, че тяхното участие в политическия живот има смисъл, че те могат да предизвикват промени.

„Демокрацията не са само изборите. Изборите са само инструмент и този инструмент може да произведе и недемократични резултати. Това, че едно мнозинство е подкрепило някаква кауза, не означава, че това мнозинство не може да сгреши и то фатално.“

„Напоследък се изля твърде много мастило, твърде много неща бяха казани за това защо демокрацията трябва да е либерална“, коментира още Тодоров, според когото либерална демокрация не значи, че либерализмът господства в нея, а че демокрацията се основава на  свободите на гражданите.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01