"Данните показват, че ние не се различаваме много от страните в Европа. В Европа честотата варира от 45% до 48%, в скандинавските страни до 60-62%. Германия има много сходна честота с нас. В Турция много рязко започна да се покачва честота на затлъстяването. Това най-вече е свързано с бързата промяна в начина ни на живот и на храненето", каза в предаването "Нощен хоризонт" доц. Антоанета Гатева от Александровска болница в София.
При децата има ръст на затлъстяването през последните години, подчерта тя:
"През последните 10-15 години има много голям ръст на броя деца със затлъстяване. Честотата варира в различните възрастови групи, но над 15% се смята, че е затлъстяването в предучилищната възраст, което също е голям проблем, защото пълните деца стават пълни възрастни и там здравословните проблеми започват много рано".
Затлъстяването може да бъде класифицирано по много различни начини. По отношение на причините то може да бъде първично и вторично.
"За вторично затлъстяване говорим тогава, когато то е свързано с някои медикаменти, но това е по-рядката форма на затлъстяване. Много по-често е първичното от храна. Затлъстяването е заболяване, то има своите причини - генетични и хормонални".
Има над 200 заболявания и състояния, които биха могли да бъдат свързани със затлъстяването:
"Класическите са сърдечно-съдовите и диабетът, за които всеки би се сетил, когато слуша за затлъстяване. Има и някои, за които рядко се сещаме, като например карциномите. Счита се, че около 30% от различните видове карциноми, особено карцином на млечна жлеза, карцином на дебелото черво, имат отношение към затлъстяването. Сънната апнея - нещо, за което изключително малко се говори, особено в България, тъй като програмите за скрининг за сънна апнея са малко, апаратите за лечение са скъпи и не се реимбусират от Здравната каса. Сънната апнея може да е следствие от затлъстяването, може да провокира затлъстяване и сърдечно-съдови заболявания, тежка артериална хипертония. Другите заболявания, които също могат да се свързват със затлъстяването, са ставните проблеми, едно постоянно механично натоварване на коленете, на тазобедрените стави".
При голям процент от случаите затлъстяването е генетично обусловено, допълни тя:
"Хората, които са непрекъснато гладни, те са гладни, защото мозъкът им казва така. Нарушават се комуникациите между стомашно-чревния тракт и мозъка".
Интервюто с доц. Антоанета Гатева можете да чуете в звуковия файл."Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..