Изборният ден в Турция започна с хаос и скандали заради декларациите, които трябва да се попълват от всеки български гражданин, решил да гласува в чужбина. Пред изборните секции имаше хора, чакащи да дадат своя глас още преди началото на изборния ден.
Още в самото начало на изборния ден в секцията в Авджълар СИК трябваше да проведе заседание и да реши къде трябва да се попълват декларациите от тези избиратели, които не са ги попълнили онлайн. С 4 гласа за и 3 против – решението беше това да става предварително, а пред СИК да се полага само подпис. Минути след това решение в секцията пристигнаха застъпници и беше свикано ново заседание на СИК, а решението беше променено – декларациите да се попълват в самата секция. А опашката от гласоподаватели растеше, увеличаваше се и напрежението.
"В 7:00 пише! Стана 8 часа, а още не приемат. Те гледат колкото по-малко хора минат, още по-добре! Това е", сподели избирателка пред БНР.
"От 6:30 чакам тук и не мога да гласувам. Искат да не гласуваме! Тогава да не отварят!", сподели гласоподавател.
В съседната секция – Гемешли, също се попълват декларации пред СИК. В Газиосманпаша в Истанбул това става отвън в присъствието на член от Комисията и застъпник. Проблем е имало и в избирателната секция в квартал в Анкара. В Чорлу, където предварително заявилите за гласуване бяха по близо 2000 души за двете секции, хората само се подписват в секцията.
Дъждът и пандемията не изплашиха изселниците с български паспорти и от рано сутринта има постоянен поток към секциите. В Авджълар, към 11 ч. бяха гласували 300 души, а в генералното ни консулство в Истанбул – едва 100. Заради различните правила в различните секции започна пренасочване на гласоподаватели, където не е толкова натоварено и могат да се попълват декларации отвън.
350 000 са хората с български паспорти в Турция, които имат право на глас
В 7 часа в присъствието на поне половината членове на секционните комисии започва вота във всички 35 секции в Турция. За гласуващите с български паспорти тук не важи наложеният полицейски час и те могат свободно да отидат до урните с документа си за самоличност. Турска полиция охранява още от вчера изборните секции.
През нощта 4-ма униформени полицаи и двама цивилни дежуриха пред всяка секция, а в изборния ден за реда и спазването на мерките, които са в сила в Турция ще следят по 6-ма униформени и двама цивилни турски полицая.
За разлика от предишните избори, този път изселниците от България имаха възможност предварително да попълват декларации, но могат и да го направят и на място.
Голямата неизвестна е дали традицията в Турция да се регистрира най-високата избирателна активност в български секции ще бъде спазена и тази година.
За разлика от минали избори, този път няма да има масово пътуване до България за вота. Не е ясно дали това ще означава, че всички тези хора ще отидат до най-близката секция до тях, или просто ще си останат у дома, опасявайки се от пандемията.
В квартал "Авджълар" са гласували 700 души, но при предишни избори те са били вече към 17 часа 2000 души, което значи, че тук няма да има толкова голяма избирателна активност. Проблем създаде попълването на декларациите, не се спазват и противоепидемичните мерки.
"Имаме автобуси да извозваме хората до избирателните секции, защото е дъждовно и трябва да им се помогне", казаха гласуващи пред БНР.
Изборният ден продължава до 20 часа с възможност за удължаване до 21 часа. Очакват се дълги опашки в Истанбул, Бурса и най-вече в Чорлу, където има две секции, а предварително регистрираните за вота са по близо 2000 за всяка. Тази година нямаше и много автобуси от Турция към България.
Повече за хода на гласуването в Турция слушайте в звуковите файлове.
"ЕС трябва да се приспособи към новите реалности". Такова изявление по повод предстоящите руско-американски мирни преговори за Украйна направила вчера една от делегациите на редовното заседание на Комитета на постоянните представители в Брюксел, съобщиха дипломатически източници. Представителите на неназованата страна допълнили, че "няма да..
Депутатът от "ДПС - Ново начало" Димитър Аврамов се е отказал от имунитета си, обяви заместник-председателят на Народното събрание Николета Кузманова в началото на пленарното заседание. С писмо от 19 февруари, Аврамов информира председателя на парламента, че дава съгласие за наказателно преследване по постъпило искане от изпълняващия..
В Битоля е открит клуб на сдружението за култура, образование и традиция "Балкански мост". Присъстваха посланикът на България в Северна Македония Желязко Радуков, генералният консул на страната ни в Битоля Николай Димитров, още дипломати и представители на българската общност в Северна Македония, предаде БТА. Вчера представители на..
Среща със собственици на животновъдни обекти и проверка за безстопанствени животни е насрочена за днес в Община Дупница - от 10 ч. Стадо от над 300 полудиви коне върлуват из района, като вече стигат и до Радомирско - на 20 километра, каза кметът на Дупница Първан Дангов. В срещата ще участват представители на Областното Пътно управление..
Пресслужбата на Светия престол съобщи за напредък в състоянието на папа Франциск, хоспитализиран от 14 февруари в римската болница "Джемели", където му бе поставена диагноза за двустранна пневмония. В прессъобщението на Ватикана се казва, че: "Клиничните състояния на Светия отец са стабилни. Кръвните изследвания, оценени от медицинския..
С Путин се преговаря, когато имаш мускули, имаш сила и си единен със съюзниците. И това ще се опитат да направят френският президент и британският премиер днес на среща във Вашингтон с Тръмп , коментира бившият дипломатът и политик Стефан Тафров в интервю пред БНР. "По-важното е, в тази ситуация европейските лидерите и България да запазят..
Най-големият карнавал в Кипър, който по традиция се провежда в крайбрежния град Лимасол, започва днес с рекорден брой участници. В продължение на 11 дни, до началото на Великия пост, празнични събития и настроение ще има на много места в страната. Карнавалът в Лимасол тази година е обновен, по-динамичен, пълен с иновации и уникални..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Работим заедно с ИНСАЙТ на СУ "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютъра ни "Дискавърър" и заедно кандидатствахме за създаване на..