Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборите за Учредително събрание са първите след Освобождението

Музеят „Възраждане и Учредително събрание“ във Велико Търново
Снимка: Здравка Маслянкова

Днес избираме депутати за 45-о обикновено Народно събрание. А преди повече от 140 години се провеждат първите избори след Освобождението. Сформира се Учредителното събрание и българският народ полага основите на своята държавна самостоятелност.
 

Изборите за Учредително събрание са първите след Освобождението. От 229 народни представители, 92-ма са избрани от народа, 116 участват по звание и 21 са назначени от руският императорски комисар княз Александър Дондуков-Корсаков. Това става във времена, в които все още не е имало установени изборни правила и норми.

Учредителното събрание е открито на 10 февруари 1879 година. В Търново са призовани народните представители, за да създадат основния закон на държавата – Конституцията, от който зависи развитието на свободното Княжество.

"Както казва и Симеон Радев, в Търново се събира Събрание на по-известни български дейци. Това са най-подготвените за времето си хора. Повечето от тях са завършили в Русия. С малки изключения има завършили в Западна Европа. Габровските депутати, по-голямата част от тях са с висше образование", каза  историкът Иван Постомпиров, главен уредник в Регионалния музей в Габрово.

От 40 души народни представители от Търновска губерния в Учредителното събрание седем души са габровци. По звание, т.е. по длъжността, която заемат, в събранието са включени председателите на Габровския окръжен съд, на Окръжния и на Градския управителен съвет. Сред депутатите са д-р Алекси Христов, заслужил габровски общественик, Иван Гюзелев, учител по физика в Габровската гимназия, Райчо Каролев, инспектор на училищата в Русенска губерния, Владимир Палаузов, син на Николай Палаузов, представител на Одеското българско настоятелство, един от забележителните юристи на Русия, който работи по проекта на Конституцията.

Габровските депутати са на възраст между 30 и 42 години. Петима са Априлови стипендианти. Произхождат от търговско-занаятчийските среди. Съставът на Търновското събрание е разнообразен по отношение на професиите и заниманията на участниците. От габровските депутати четирима са бивши учители, двама са търговци и един е лекар.

Основният въпрос, който най-напред занимава народните представители, е присъединяването на българските земи, останали под чужда власт.

"Учредителното събрание започва по интересен начин с предложение да се направи подписка за присъединяване на останалите под турска власт български земи в Македония и в Тракия. Дори голяма част от представителите предлагат да не започват самите заседания, преди да завърши това нещо, но постепенно се вижда, че това не е възможно, тъй като Великите сили са се споразумели по този въпрос", допълни Иван Постомпиров.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите да се предифинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва.  Имам..

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15