Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата „Съвременно африканско изкуство" - мост за сближаване на народите на Етиопия и България

13
Снимка: Славена Илиева

Столичната галерия “ЛИК” представя изложбата „Съвременно африканско изкуство", която може да бъде посетена до 27 април. В нея е представено съвременното африканско изкуство на Етиопия, Кения, Танзания, Сейшелските острови и Южна Африка с акцент Етиопия. Людмил Киров, архитект, галерист, е организатор на самата изложба в Галерия "Лик". На откриването присъстваха управляващият посолството на България в Етиопия Тодор Витев и почетният консул на Етиопия в България Сейфе Бекеле Арегай. Връзките между двата народа са дълбоки. Един от световно известните пианисти на Етипопия е учил в нашата музикална академия. Изложбата “Съвременно африканско изкуство” чрез едно стойностно, философско претворяване от етиопските художници, се превръща в културен мост за засилване на дипломатическите отношения между Етиопия и България.

Людмил Киров с почетния консул на Етиопия в България Сейфе Бекеле Арегай  Снимка: Славена Илиева

Людмил Киров живее от три години в Етиопия и обикаляйки африкански държави, събира произведения на изкуството:

"И се оказа, че попаднах в една Мека в Етиопия, където има много добра и интересна живописна школа, доста добри артисти, добри творци, които претворяват по свой собствен уникален начин живописното изкуство. То хем е африканско, хем не е типично африканско. То е много различно, не е като другите държави в Африка, не е като Западна Африка".

Снимка: Славена Илиева

Той изтъкна, че художниците в Етиопия в творбите си изразяват по специфичен начин действителността:

"Това изкуство не можете да го намерите по другите държави или по туристическите обекти, където се продават повече сувенирни произведения от цяла Африка. Тук се представя една по-различна Африка, която издига в култ жената".

Снимка: Славена Илиева

Основните произведения в изложбата са от етиопската школа, има няколко произведения от Сейшелите, от Южна Африка, от Танзания, от Кения.

Според Людмил Киров етиопският джаз е една нова вселена, световно известен:

"Има художници, които умело съчетават и интерпретират постиженията в джаза и етиопската музика с изобразителното изкуство, с образа на жената в него".

Снимка: Славена Илиева

Една от въздействащите картини в изложбата е "Любов":

"Тя е интересно превъплъщение на етиопския колорит, на етиопската шевица, на техния израз на любовните чувства. Те имат интересен начин на прегръщане и поздравяване, те се поздравяват, удряйки си рамената един в друг - типично за тази страна", допълни Киров.

Снимка: Славена Илиева

Почетният консул на Етиопия в България Сейфе Бекеле Арегай подчерта, че предстои да бъде отворено представителство на африканската страна в София:

"Етиопия е една от най-древните страни. Показано е най-доброто от страната и старото, религията. Етиопците са едни от първите християни в православния свят". 

Снимка: Славена Илиева

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...

публикувано на 11.02.25 в 18:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05
Деми Мур във

Деми Мур и трагизмът на съвършенството във "Веществото"

Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..

публикувано на 11.02.25 в 09:21

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00