Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Веселина Вачкова: Богомил може да е висша степен при богомилите

Веселина Вачкова
Снимка: Кирчо Стоичков

Тайнственото религиозно учение - богомилството е обвито в мистика, за което митове и историческа истина се смесват непрестанно. Безспорно обаче богомилството е едно от основанията да твърдим, че не просто сме участвали, а сме повлияли върху европейските духовни тенденции през Средновековието с отзвук днес.

Някои ги наричат довереници на Бог и хора на любовта и братството, други - слуги на сатаната и злото. Анатемосвани или възхвалявани, едно е сигурно - богомилите продължават да ни вълнуват.

„Поп Богомил може и да е съществувал дотолкова, доколкото името Богомил  е много разпространено, включително и в женския му вариант - Богомила. В разказите за поп Богомил виждаме стремеж на официалната литература, която  е настроена изключително негативно към богомилството, да съсредоточи цялото богомилско учение в лицето на един човек“,  каза за БНР доц. Веселина Вачкова, български учен, историк и културолог, експерт по късна античност в БАН и преподавател в Националната гимназия за древни езици и култура.

През 1211 година цар Борил прави събор, който не е срещу богомилството, но има доста споменавания за богомилството  и там виждаме да се появяват трима богомили по три различни времена. 

Богомил очевидно или е нарицателно за богомилски водач или - което може да се заподозре - Богомил може да е висша степен при богомилите  -  название на онзи, който е достигнал нивото на богомолещия се, защото Богомил не се превежда така, както го превежда презвитер Кузма, за да направи запомнящ се образ, а Богомил буквално означава този, който моли Бога. Те така са и описани богомилите - как непрекъснато се молят - това са молещите се християни“.

Има ли връзка вярата на прабългарите, която повечето съвременни историци свързват със зороастризма и митраизма, с разрастването на богомилството:

Зороастризма е войнстваща религия, не трябва да забравяме, от гледна точка на това, ние имаме една наистина сериозна отлика, един от вариантите му - митраизма за разлика от зороастризма има посвещенски характер и точно такова е богомилството. В този смисъл между митраизма и богомилството има много допирни точки. За разлика от зороастризма, е крайно дуалистичен и е агресивен в отношението си към света на злото“, допълни доц. Веселина Вачкова.


 Двата репортажа можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06