Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Веселин Даскалов:

Пациентите с коронавирус могат да развият много заболявания на очите

Д-р Веселин Даскалов
Снимка: Кармен Манукян

Пациентите с коронавирус могат да развият много заболявания на очната повърхност, леки конюнктивити, леки кератити, блефарити (възпаление на клепачния ръб), но могат да развият и много тежки очни заболявания, рядко споменавани, като иридоциклит, ретиноваскулит. Това каза за БНР д-р Веселин Даскалов, офталмолог. 

"Covid-19 уврежда донякъде очите, но чай-честите симптоми, които се срещат, са зачервяване на окото, сълзене и блефароконюнктивитът", допълни той в предаването "Нощен хоризонт". 

Той подчерта, че лазерната корекция е един не толкова нов метод, но с много добре обозначени показания. Първата лазерна корекция е направена през 1988 година в Ню Орлиънс и е била повърхностна, вид лазерна абразия.

"Първото нещо, което трябва да се има предвид при лазерните корекции, е големината на диоптрите. При късогледството най-подходящите пациенти за такава лазерна корекция са от минус 1 до минус 10 диоптър. Получава се траен ефект във времето при 80% от пациентите. При по-големите диоптри - над минус 6, ефектът не е чак толкава траен, но никога няма да се върне диоптърът толкова, колкото е бил... Може да се каже, че в 90% от случаите хората са абсолютно независими от очила след лазерна корекция. При плюсовия диоптър, далекогледството - лазерната корекция е ефективна до плюс 6. Над плюс 6 не можем да бъдем чак толкова ефективни". 

Защо при поставяне на вътреочни лещи при коригиране на катаракта при операция се налага пациентите да използват очила за четене?

"Лещите са два вида - едните са монофокални, другите са мултифокални. Монофокалните са лещи за далече, обикновено, но когато ги изчисляваме, можем да ги направим така, че фокусът им да бъде за близко. Това го правим при късогледи хора, които цял живот са били с очила", изтъкна д-р Веселин Даскалов.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02