Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връчват Европейската награда за литература на 18 май

5 книги на български автори са номинирани за Европейската награда за литература, но имената им не могат да бъдат съобщени на този етап. Европейската комисия ще обяви лауреата на 18 май. Връчването на наградата ще бъде в края на септември 2021 година.
 Политиката на Европейската комисия е да се направи анализ, доколко тези автори, които ние предлагаме, са разпознаваеми и имат значителни успехи като продажби“, съобщи за БНР Анжела Димчева, поетеса, литературен критик и журналист. Тя е председател на журито за избор на лауреат.

В предаването „Графити по въздуха“ Анжела Димчева допълни, че Европейската награда за литература има строги критерии за номиниране:

Няма възрастови ограничения, но авторът не трябва да бъде стартиращ, дебютант само с една книга. В същото време не трябва да е и утвърдено име. Трябва да има издадени между 2 и 4 белетристични книги, които не трябва да са детска литература, документална, нито мемоари. Има жанрови ограничения“.

България участва през 3 или 4 години в тази награда. Тя включва 5000 евро премия и превод на номинираната книга на всички основни езици в Европейския съюз. Лауреат на наградата за 2011 е писателят Калин Терзийски.

Членове на журито са д-р Дарин Тенев, литературовед, Светлозар Желев, директор на клуб „Перото“ в НДК. Сред другите членове на журито са Велизара Добрева, председател на Асоциация "Българска книга“ и Димитър Атанасов, който се занимава с разпространение на книги“.

Анжела Димчева анализира грешките в културната политика на правителствата по време на прехода. Според нея културните процеси са дългосрочни и "са направени генерални грешки в началото на 90-те години, чийто плодове и до днес продължаваме да берем ".

"В периода 1993-1994 година всички творчески съюзи у нас бяха принудени да се пререгистрират като търговски дружества без да се отчита фактът, че в една малка държава като България няма как стойностният културен продукт да бъде стока, търсена от широките маси и това се видя с развихрянето на чалга културата през 90-те години, която беше търсена стока, а такива автори като Христо Фотев и Александър Геров умряха в студените си домове без средства за прехрана, дори и без отопление".

Анжела Димчева беше включена в листите на ГЕРБ за парламентарните избори на 4 април 2021 година.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10