Това са много големи личности в българската музикална култура, проправяли нови пътища през втората половина на 20 век в едно трудно за авангардистите време. Всеки от тези респектиращи артисти е комплексна личност, съчетаваща композирането с диригентската работа.
Идеята за този специален концерт, посветен на тримата новатори идва от съпругата на Георги Тутев, актрисата Мара Чапанова, разказваща за времената, които определя като "трудни за творците".
"Всяка творба, всяко ново сценично представление беше разглеждано под лупа и ако не отговаряше на нашите партийни изисквания, биваше или заклеймявано, или сваляно от сцената. Същото се отнасяше в още по-голяма степен за музикантите. Успяваха да напишат, макар и в чекмеджетата да държат, нови произведения, изключително интересни, надвишаващи времето си. И днес ги слушаме с огромно удоволствие и се възхищаваме на тези творци."
Константин Илиев така и не доживява новите времена. Завършва земния си път през 1988-а, а Георги Тутев напуска този свят точно преди 3 десетилетия - през 1994-та, побрал доста горчилки в своите 70 житейски години.
"Политическата обстановка не беше предразполагаща и одобряваща по-авангардни течения в музиката. Всеки експеримент извън нормите на социалистическия реализъм се гледаше с недобро око, беше почти ерес. Такива хора бяха или заклеймявани с лоша критика, или изобщо изолирани от музикалния живот", спомня си още Мара Чапанова. По думите ѝ, за разлика от Константин Илиев и Георги Тутев, при Васил Казанджиев като човек от следващо поколение тъмните облаци на хоризонта малко са се поразместили.
"Той малко повече можеше да си позволи да създава своята изключително интересна и цветна музика."
Тези големи личности са се подкрепяли взаимно - като съмишленици, гледащи към новото и модерното, което се случва отвъд Желязната завеса, към постиженията на композитори като Хиндемит, Месиен, Лигети, Пендерецки, Лютославски, Ксенакис.
Благодарение на Константин Илиев, канен да дирижира на световни концертни подиуми, творби на Георги Тутев са достигали до Париж, Варшава, Бирмингам.
"Това беше мисия на Константин Илиев, в която той включваше всички тези анатемосани композитори."
Георги Тутев осъществява връзка с Международната организация за съвременна музика. През 1990-а основава Дружеството за нова българска музика към нея и го председателства до края на дните си. Поставя началото на Международен фестивал за съвременна музика, наречен "Музика Нова София", който се радва на голям успех.
Тази вечер в Първо студио на БНР произведения на Константин Илиев, Георги Тутев и Васил Казанджиев ще звучат в изпълнението на млади, както и на много изявени артисти, изкушени от музиката, която поглежда в бъдещето.
Това определено не е лесна музика. Тя трябва да се разбере. Публиката трябва да бъде научена да слуша тази музика, защото тя е страшно качествена, казва Надежда Цанова - организатор на концерта и изпълнител в него.
По думите ѝ, тримата музиканти са направили много за това в България да има нормалност, която не се влияе от политическата система.
"Те бяха на почти недостижимо ниво в сравнение с всичко, което се случваше в онова време."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..