Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Военноинвалиди се борят за по-висока финансова помощ от държавата

Снимка: Ани Петрова

Малко над 150 военноинвалиди се готвят да търсят правосъдие от Европейския съд по правата на човека, ако не успеят през националните институции да извоюват по-висока финансова подкрепа за техните вид и степен на увреждания.

Историята започва с приемането през 2019 г. на Закона за хората с увреждания. 164-ма военноинвалиди с право на чужда помощ следва да получават месечна финансова подкрепа в размер на до 25% от линията на бедност. Преместването им в друга категория – на хората с 90 на сто степен на увреждане с право на чужда помощ, би довело до по-висока сума на финансовата помощ – съответно в размер на 57% от линията на бедност.

Групата на военноинвалидите смята, че е лишена от допълнителни 111 лева доход, което месечно би струвало на държавата малко над 18 хиляди лева.

Адвокат Иван Сотиров от Съюза на военноинвалидите повежда институционалната и съдебна битка на тази малка група хора с увреждания. 

„Ние се борим да бъдем включени в линията на бедност. Разбирате ли какво безумие е това? Да кажете – вие сте бедни, ама ще стоите в по-„бедната“ графа“, коментира Сотиров за предаването „Хоризонт до обед“.

Тошко Тодоров от Враца през 1984 година е призован в казармата. Скрита аневризма се проявява по време на тренировка. След операция и престой в болница остава с увреждания и затруднение в говора. Вече 37 години той е в категорията първа група с чужда помощ. Счита отказа на държавата да отдели повече пари за хора като него за чиста дискриминация.

Чувствам се ощетен, аз съм отишъл в казармата със заповед, не съм се увредил на шосето. Ние нямаме възможност да работим, каквото ни дадат от държавата – с това се издържаме“, разказва Тодоров, който е предприемал срещи с местни депутати, за да им разясни казуса, но без успех. Изпращал е и писма до социалното министерство и премиера, също без резултат.

Основните аргументи на администрацията, които сме чували – ако дадем такава подкрепа на военноинвалидите, на тази малка група хора, ще надигнат глас други групи“ уточнява адвокат Сотиров, според когото подобно противопоставяне е неуместно.

Един от пътищата за решаване на казуса минава през Комисията за защита от дискриминация. След като било предписано министърът на труда и социалната политика да отстрани пряката и непряката дискриминация обаче и до момента Иван Сотиров не може да принуди МТСП да приложи правомощията си, за да се стигне до промяна.

Процесът стига и до съда, в няколко инстанции. Към момента Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е подал жалба до Върховния административен съд, касаеща решението МТСП да не прилага законодателната инициатива, с която е овластено. Делото е насрочено за края на май.

Следващата стъпка е да бъде сезиран Европейският съд по правата на човека.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11