Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НДК - съдба за поколения и симбиоза между духовно и материално

Снимка: Ани Петрова

Отбелязваме 40 години от изграждането на НДК като многофункционален център на културата. НДК е архитектурен символ, построен във връзка с отбелязването на 1300 години от създаването на българската държава.

"Честит празник на всички колеги, на всички българи, един чудесен юбилей на организация с огромна обществена значимост“, каза пред БНР председателят на Съвета на директорите на НДК Борислав Велков.

"На 31 март е открита зала 1 на НДК, но тогава заради пандемията не можахме да отбележим годишнината. Тези, които са планирали НДК, са свършили изключително смислена работа на световно ниво. Били са визионери, заложили са много символи и много традиции, които и до ден днешен са основните събития в НДК. Сградата е осмоъгълник - символ на промяната и възраждането, има вплетен кръст, символ на материалното и духовното", посочи Велков.

"Над 40 автори са работили по отношение на изкуството, с около 120 монументални произведения на изкуството, те са вплетени в архитектурата, това е синтез между изкуство, материално и функционалност с висока художествена стойност - което е изключителна рядкост за конгресен център", заяви още в предаването "Хоризонт до обед" Велков.

Основното предназначение на сградата, разполагаща с 13 зали, е за културни прояви. Най-голямата зала (Зала 1) е с 3380 места. НДК е с огромна застроена площ на 8 етажа и 3 подземни нива.

"НДК е съдба за поколения от хора. НДК като архитектурен символ на честванията за 1300 години България и много хора заслужават признание за това - като Георги Йорданов, който заслужва огромно уважение и признателност, обединил енергията на десетки хора", посочи още Борислав Велков.

"Според мен НДК остарява добре. НДК е направен като демонстрационна сграда и комплекс, той трябва да покаже мощта на държавата и мощта на културните институции", каза архитект Анета Василева:

"Той е тотално произведение на изкуството и от тази гледна точка е ярък пример на модернизма и има запазени много нива на автентичност, независимо от ремонтите. Външните каменни облицовки, слънцето на Георги Чапкънов, архитекурно-художествения синтез, въпросът е как ще опазваме и занапред тази сграда, която е сграда с изключително последователно изградена идентичност", посочи още Василева.

По думите й това, от което най-много е загубил комплексът на НДК, е премахването на паметника 13 века България пред него.

През юли 2005 г. Международната организация на конгресните центрове присъжда на НДК годишното отличие "Най-добър конгресен център в света". 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48