Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Стамболов - Сула: Ако отхвърлят Даниел Митов, да видим кого биха подкрепили

Правителство в България трябва да има, но за добруването на нацията, смята писателят

Иван Стамболов - Сула
Снимка: Личен архив

„Най-важното нещо не е в коя сграда на Народното събрание ще стане церемонията по откриването, най-важно нещо е на фона на този шарен парламент, който на пръв поглед изглежда безнадежден, а на втори поглед – още по-безнадежден, най-важното е, че ситуацията е напълно променена с издигната вчера от ГЕРБ номинация на Даниел Митов за министър – председател“, коментира пред БНР Иван Стамболов - Сула, анализатор, блогър и писател.

Тази номинация конкретизира нещата и към всеки депутат беше поставен въпрос и се очаква техния отговор. Защото сега те трябва да покажат дали тяхната цел, която са прокламирали в предизборните си кампании, е добруването на нацията, държавата, намирането на общ път и консенсус на фона на различни световни предизвикателства или целта е да продължават да се дърлят помежду си да правят различни сделки“, посочи в предаването "Преди всички" Стамболов.

По думите му, ако проблемите сега са дали един или друг „протестър“ ще вземе някое министерско място, ако е това, то това е изключително жалко:

Пред нас има две много големи предизвикателства – оформяне на програмните документи за периода до 2027 година за работа с европейските фондове и какво се случва в Украйна между Изтока и Запада, казано най-общо. А не караниците между този и онзи“, посочи още Сула.

Правителство в България трябва да има и нека тези, които толкова твърдят, че искат да управляват, да намерят формулата как. Аз съм оптимист, и нека тези партии, след като видяха, че Борисов не е предложен за премиер, а се издига фигурата на Даниел Митов, тези партии, които не искат ГЕРБ, може да обмислят да го подкрепят, защото ако не го подкрепят него, тогава нека да видим кого ще подкрепят. Кабинет с Митов би било много добре да се случи, но нямам надежда, защото много приказки на конфронтация се изприказваха, макар че би било полезно, но зависи каква е целта – дали да се върши работа или да се играе на стражари и апаши. Така че, ако сега отхвърлят Даниел Митов, да видим кого биха подкрепили и има ли такова лице“, коментира Иван Стамболов.

По думите му "Има такъв народ" продължават да мълчат, защото „трескаво осмислят какво им се е случило и дано това ги доведе до правилни изводи“.

Според Стамболов случаят с журналиста Благой Цицелков е само шум ефира и няма защо да се раздухва:

"Това, което го каза Тошко, той се изразява в друг формат, той се изразява все още като човек от телевизионно шоу, а тези инстинкти изиграха лоша шега и на Валери Симеонов, но тези изрази все не са края на света. Все пак очаквам в следващите дни да надделее някакъв здрав разум и да видим учудваща сговорчивост и неочаквано единомислие между тези на пръв поглед враждуващи и крещяши една срещу други страни, обобщи Иван Стамболов-Сула.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15