Сборникът с 13 разказа "Играта продължава" е дебютен за Алекс Цонков, но увенчава продължителни опити в писането, стартирали още в детството му.
"Още от малък започнах да пиша една книга – игра на тетрадка с химикал, върху която залепвах с тиксо ксерокопирани илюстрации от други книги", сподели авторът в предаването "Графити по въздуха".
Сериозните му литературни опити са от 2015 г., когато започва активно да участва в литературни конкурси за разказ. Тласък в писането му дава поощрителната награда в конкурс за фантастичен разказ на списание "Осем".
Затворен между четирите стени на дома заради пандемията, в свободните си часове Алекс дава простор на писателското си въображение. Темата за прераждането на душите винаги го е вълнувала, но тъжните новини напоследък го подтикват да размишлява по-задълбочено върху темата, която присъства в някои от разказите му.
"Винаги съм мислил какво би се случило, ако съзнанията на онези, на които им предстои да се преродят, се събират някъде след смъртта на тялото. Събират се за малко, после отиват към следващото тяло… Нали идеята е, че всяко преродено съзнание не помни предишния си живот, докато е в тялото си, а когато умре и отиде в космичния безкрай, си припомня всички изминали животи", сподели той.
В творбите му има елементи на научна фантастика, фентъзи, трилър, мистерии, хорър, но всичко това е "овкусено" с щипка реализъм. Любимите му автори са Стивън Кинг, Тери Пратчет, харесва текстове на български класици и на съвременни автори.
"Всеки автор, който те е докоснал, оставя нещо в теб и това служи за по-нататъшно вдъхновение. А вдъхновението може да дойде от всичко, включително от собствения апартамент", разказа авторът.
Историята назад във времето не го вълнува като тема, но силно го вълнува "историята на бъдещето", когато технологичните чудеса ще поставят все повече предизвикателства пред човечеството и човечността.
Цялото интервю с Алекс Цонков чуйте в звуковия файл.
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..
"В момента не можем да разкрием нашето местоположение. Съветвани сме и от органите на реда да не издаваме къде се намираме ". Това заяви пред БНР Калин..