Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid-19 отказа голяма част от изселниците в Турция да се върнат по родните места

Батак
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

Covid-19 отказа голяма част от изселниците ни в Турция да се върнат по родните места. Заради високия брой на заразени и наложените от властите в Анкара строги противоепидемични мерки много от тях няма да пътуват до България, за разлика от предишни години. Единици са завърналите се и то още преди разгара на третата вълна, разказват кметове на села в Кърджалийско. В същото време от общинската управа в Кърджали съобщават, че има тенденция да се ремонтират къщите, оставени от изселниците.

Всяка пролет стотици наши изселници в Турция се прибират по родните места и остават до късна есен. Обикновено това са пенсионери, които получават пари за старост от две места – и от България, и от Турция. Обясняват, че лятото тук се живее по-спокойно, а зимата оттатък Босфора е по-топло. Тази година обаче е по-различна, казва кметът на близкото до Кърджали село Айрово. Според Бахтияр Мустафа Covid-19 е провалил плановете на изселниците.

Ситуацията е същата и в съседното село Опълченско. И там се върнали само 2-3 семейства, казва кметицата Басрие Хайрула.

В същото време от Общината в Кърджали съобщават за тенденция да се ремонтират къщите, оставени от изселниците. Наблюденията са на заместник-кмета Катя Митовска.

Според кмета на Айрово Бахтияр Мустафа в селото почти няма къща, собственост на изселили се в Турция. Ремонтите, които сега се извършват са от нови стопани.

Завърналите се у нас изселници са пенсионери. Като Гюлбеаз и съпругът ѝ Мустафа. Заминали за Турция преди 30 години. Живеят в Истанбул, но всяка година си идват в родното Бойно.

Заради срива на лирата за много от изселниците животът в България е по-скъп, ако трябва да се изхранват само с турската си пенсия. Голяма част от тях обаче получават и българска пенсия, казва кметицата на село Опълченско Басрие Хайрула.

Сега очакванията на българските изселници в Турция са строгите противоепидемични мерки да бъдат отменени до празника Рамазан Байрям и тогава да се върнат у нас.

Репортаж на Валя Апостолова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Найден Тодоров

Найден Тодоров: Опитваме се да наваксаме едни забавени процедури във Фонд "Култура"

Медиите са към министерство на културата, но по закон се води само списък – регистър, на медиите. И аз питам къде принадлежи БНР или БНТ, и електроните медии?  Министерство на културата се опитва да работи за създаването на законите, уточняващи кой са реалните собственици, но къде е властовият лост в Министерство на културата? Няма такъв!..

публикувано на 26.04.24 в 20:02

Кюстендилските абитуриенти ще дефилират по променен маршрут

Изпращането на абитуриентите от кюстендилските гимназии, до което остава по-малко от месец, но подготовката вече върви, ще става по нов маршрут и по нова концепция. Това обяви градоначалникът инж. Огнян Атанасов.  Досега тийнейджърите се събираха на гаровия площад, при Паметника на Войнишкото въстание, но вече ще го правят на централния пл...

публикувано на 26.04.24 в 19:59

Проучват кои преградни съоръжения в реките от водосбора на Янтра може да бъдат премахнати

Водостоци, прагове и бентове нарушават естественото протичане на река Янтра. За това предупреждават от Сдружението за дивата природа "Балкани" и започват пилотно проучване за премахване на преградите в реките от водосбора на Янтра във Великотърновско.  Изкуствено изградената хидротехническа инфраструктура и практиката за коригиране на речните..

публикувано на 26.04.24 в 19:49

Йото Пацов: Днешната журналистика и медии са по-несвободни от тези преди 1989 г.

Степента на политическата демагогия е несравнимо по-голяма днес, отколкото едно време. Съответно обслужващият персонал в лицето на медиите боледува точно от тази болест. Това коментира в интервю пред БНР журналистът Йото Пацов, кореспондент на „Работническо дело“, който заедно с Любен Антонов влизат в забранената радиационна зона при..

публикувано на 26.04.24 в 19:15
Йенс Столтенберг

Столтенберг призова съюзниците в НАТО да увеличат помощта си за Украйна

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова от Берлин другите съюзници в Алианска да последват примера на Германия и да увеличат помощта си за Украйна. "Германия е най-големият европейски донор на военна помощ за Украйна. Вие току-що решихте да изпратите трета система "Пейтриът" на Украйна и аз силно вярвам, че другите съюзници трябва да..

публикувано на 26.04.24 в 19:11

МС одобри над 195 млн. лв. допълнителни разходи за различни ведомства

Правителството одобри общо над 195 милиона лева допълнителни разходи за различни ведомства.  От пресслужбата на Министерския съвет посочват, че целта е преодоляване на разликите във възнагражденията на персонала в бюджетните организации и увеличаване на заплатите.  Близо 2 500 000 лева получава Националния статистически институт, над 4 милиона лева -..

публикувано на 26.04.24 в 19:04

Шестима нови областни управители

Правителството освободи областните управители на Ловеч, Русе, Силистра, Сливен, София и Софийска област и назначи нови на тяхно място. Стефан Арсов, който беше заместник областен управител на област София-град е назначен за областен управител.  Силвия Арнаутска, експерт по "образование и здравеопазване" в община Ихтиман, е назначена за..

публикувано на 26.04.24 в 18:58