Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще имат ли бъдеще зелените идеи в новия парламент

Павел Антонов от гражданска мрежа „БлуЛинк“
Снимка: „БлуЛинк“

„Категорично е обнадеждаваща тенденцията за участието вече и на български депутати природозащитници в новия парламент“, посочи в „Хоризонт до обед“ Павел Антонов от гражданска мрежа “БлуЛинк”, която работи в областта на природосъобразното и устойчиво развитие. Антонов коментира бъдещите зелени политики в новото Народно събрание заради това, че в коалицията "Демократична България" участват и от „Зелено движение“ и така в парламента влязоха четирима радетели на зелената идея.

„Не за първи път при нас навлиза и зелената проблематика, така е последните 30 години, но за съжаление, тези проблеми вълнуват гражданите, те предизвикват политическа активност, но в момента, в който тези хора, от които зависи, влязат в парламента, зелените теми потъваха някъде. И причината за това е най-вече, че тези теми се потискат от икономическите приоритети, от политическото злободневие и противопоставяне.

Това и сега е риск, как ще станат нещата в новия парламент. Има едно разделение при зелените политики. От сега влезлите в парламента депутати зависи как ще решават екологичните проблеми, кои ще са приоритетите - дали пряко застрашаващите хората проблеми или структурните проблеми в екологията. Трябва да се постигне баланс между двете", заяви още Антонов.

„В момента на европейско ниво се предвиждат безпрецедентни средства за възстановяване след пандемията, които да донесат положителни ползи за хората“, посочи пред БНР Радостина Славкова от екологичното сдружение „За Земята“.

Тя поясни, че до 23 април българите могат да гласуват в общоевропейска кампания за добрите, лошите и грозните практики на изразходване на средства от Европейския съюз на сайта на организацията. Акцент сред тези практики, обособени по категории,  са зелените политики и опазването на околната среда.

"След като разгледахме плановете за разходване на евросредствата, установихме 6 практики за България от тези категории, като най-много са в категорията "грозно разходване на средства", тоест вредни за околната среда и за здравето на хората проекти", каза още Славкова.

Още по темата слушайте в звуковите файлове.

Радостина Славкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05

платена публикация
Как да се грижим правилно за здравето на почвата с помощта на Torove.bg

Здравето на почвата обуславя как растенията ще растат, ще се развиват и справят със стреса от околната среда. Почвата, която е добре поддържана, подпомага здравословния растеж на растенията, като увеличава тяхната устойчивост на болести и вредители и спомага за по-добри добиви. Видове състояния на почвата Почвата е основен ресурс..

публикувано на 13.03.24 в 13:23