Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цигуларят Даниел Хоуп: Трябва да се борим за културата

Даниел Хоуп – един от изключителните цигулари в света в момента – беше част от звездната поредица на Софийската филхармония през този сезон. Директорът й Найден Тодоров го покани да солира в Концерта за цигулка и оркестър от Бенджамин Бритън, а в програмата беше включена и финалната сцена от операта "Саломе" на Рихард Щраус с примата Александрина Пендачанска, която е феноменална изпълнителка на ролята. Но поради заболяване на пулта вместо маестро Тодоров застана друг уважаван наш диригент – Григор Паликаров. Концертът на 15 април се превърна в събитие – точно както се очакваше – заради тази съвкупност от превъзходни елементи, събрани в едно.

За Даниел Хоуп това беше първо гостуване на българска сцена. Космополит и голяма звезда, той е изключително популярен - не само защото има зад гърба си повече от 30 години кариера и свири с най-реномираните световни оркестри, с големите диригенти на нашето време, в елитни камерни ансамбли; не само защото ръководи в последно време два камерни оркестъра – Цюрихския и „New Century“ в Сан Франциско, а и заради интереса му към всички жанрове, както и към медиите – Даниел Хоуп е популярен радио и телевизионен водещ в Германия. Това, което го отличава от другите му колеги, е, че умее да борави и с думите – той е разказвач.

От 2016 г. той живее със семействто си в Берлин, но е израснал в Лондон - възпитаник е на проф. Захар Брон в Кралската музикална академия, а негов ментор от най-ранна детска възраст е сър Йехуди Менухин, защото майката на Хоуп е личен асистент на легендарния цигулар в продължение на четвърт век. Затова и родителите му не се изненадват, когато 4-годишният Даниел заявява: "Аз ще стана цигулар!"

Цигуларят не просто е чувал за България, преди да пристигне тук за първото си участие - той вече е изпълнявал българска музика. На 26 февруари, в поредицата на АRTE TV със заглавие Europe@Home, която се излъчва от дома му, Даниел Хоуп изсвири в дуо с българската пианистка Дора Делийска нов аранжимент на песента "Хубава си, моя горо", специално направен за случая, и заедно представиха премиерно пиеса на Костадин Генчев по тема от песента "Седнало е Джоре дос".

Дора Делийска и Даниел Хоуп в Берлин

„Владигеров за мен е абсолютен гений като композитор. Открих музиката му преди около шест години, когато мой пиятел свиреше Цигулковата му соната. Не знаех името му и когато чух музиката, просто възкликнах: "Коя е тази пиеса?!" Така започнах да откривам повече за него, за живота и музиката му, за работата му в Берлин. А когато Дора Делийска дойде да гостува в моето шоу Europe@Home през февруари, тя също донесе музика от Владигеров. Сега имам чувството, че го познавам още по-отблизо.

Но също така българският фолклор - той е просто фантастичен, толкова емоционален и богат. Затова се радвам, че най-после съм тук. При това за да свиря британска музика - Концерта за цигулка и оркестър от Бенджамин Бритън. За мен той е много специален, но е и абсолютен шедьовър - много необикновено творение. Да го свиря тук, в тази прекрасна зала, с този превъзходен оркестър с чудесен диригент - това е фантастично. Те не изпълняват тази музика много често, а изглежда така, сякаш постоянно са я свирили. А това е най-страхотното усещане - че установяваш мигновено връзка с някого чрез музиката."

Даниел Хоуп сподели интересната история на запознанството и близкото приятелство на двамата гиганти в музиката - Бенджамин Бритън и Йехуди Менухин. Разказа и за преживяванията си със своя ментор Менухин, край когото е израснал от бебе. Коментира трудностите за музикантите по целия свят, породени от пандемията, но и от отношението на политиците, които не подкрепят културата в тези тежки времена.

"Когато всичко ни беше отнето, се замислихме какво ни остава и какви са възможностите. А това е много важен урок. Не знам как е в България, но в Германия и в някои други европейски страни видяхме колко зле са подкрепени музиката и другите изкуства. Това е катастрофа! Повечето политици просто казаха, че музиката и културата нямат никакво значение в такъв момент. И смятам, че това беше шок за много хора, не само удар по егото. Защото ние обичаме това, което правим – вярваме в споделянето и общуването. Водим децата на концерти, за да възпитаваме следващото поколение... и изведнъж някой казва: Това изобщо не е важно!

Разбира се, че е много смущаващо да видиш как хилядолетна културна история изчезва просто така. Аз мисля, че трябва да се борим истински за културата ни, всеки от нас – и тези, които са световноизвестни, и другите, които сега започват кариерата си! Ние сме едно и сме в една лодка."

Цялото интервю с Даниел Хоуп за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Дора Делийска ще представи България в поредица на ARTE TV

Eвропейският културен канал ARTE от доста време е приобщил прочутия цигулар Даниел Хоуп като свой водещ и след поредицата Hope@Home - много удачно заиграване с фамилията на музиканта, която в превод означава "надежда", сега, когато концертният..

публикувано на 24.02.21 в 23:02
ВИЖТЕ ОЩЕ
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм..

публикувано на 11.02.25 в 18:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо..

публикувано на 11.02.25 в 12:05
Деми Мур във

Деми Мур и трагизмът на съвършенството във "Веществото"

Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче,..

публикувано на 11.02.25 в 09:21

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ..

публикувано на 09.02.25 в 09:00