Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калоян Васев събра в книга неизвестни факти от живота на Тодор Александров

Калоян Васев
Снимка: личен архив

Интересите към историята на Калоян Васев прераснаха в написването на книга за Тодор Александров със заглавие "Тодор Александров - легендарният комита".

"Той е последната фигура на романтичния период на македонското революционно движение и в този смисъл той е последният цар на планините, тъй като този термин има много романтична конотация и абсолютно приляга на него", каза за БНР Калоян Васев, който е студент в четвърти курс в Шотландия. Учи "Бизнес мениджмънт" и "История".

По думите му Тодор Александров ускорява избухването на Балканската война и играе ключова роля в Първата световна война, тъй като той има политическо влияние пред своите съратници, които заемат различни административни постове в освободена Македония.

"Той е много последователен в това да осигури коректно кадруване в администрацията на всяка освободена околия и използва това влияние в българската политика, за да отбива често претенции на съюзниците, които застрашават нашите интереси".

Каква роля в живота на Тодор Александров играе фактът, че е работил като учител?

"Учителската му дейност играе важна роля във формирането на неговата революционна етика, защото той  е учител на много места, но на повечето места, на които е учител и във времето, в което е учител той, трябва да даскалува в много по-драконовски мерки в сравнение с други екзархийски учители в Македония. От друга страна учителстването му е легален параван, зад който той да върши нелегалната революционна дейност, да организира комитетите по места, така че бих казал, че е един фактор, който играе ключова роля не само в неговата биография, но и в биографията на дейците на вътрешната организация по това време", допълни в предаването "Нощен хоризонт" Калоян Васев.

В книгата е поместена и част от кореспонденцията на Тодор Александров с различни хора.

"Това, което е абсолютно ново за България, е, че съм включил сведения от съветското, френското, сръбското разузнаване, които до този момент не са били включвани в български трудове. Някои от писмата, за които говоря до този момент не са видели бял свят. Конкретно визирам едно писмо на Тодор Александров до Пейо Яворов, което бих казал, че много очовечава неговият образ". 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35