Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на "Бояна": Да спре строежът на спортен комплекс върху единственото игрище за децата

Инвеститорът Даниел Боримиров уверява, че ползването ще е безплатно за хората от района

Жители на кв. "Бояна" в София протестираха заради намеренията на Столичната община да отдаде под наем единственото спортно игрище на открито в района.

Теренът е общинска собственост, а на мястото на зеления терен се предвижда частен инвеститор да изгради спортен комплекс. Наемът е за срок от 10 години, а жителите на "Бояна" се притесняват, че след построяването на комплекса няма да могат да спортуват свободно, тъй като ползването на игрището ще се заплаща.

В писмо до редица институции – до Общинския съвет, до главния архитект, до ДНСК - те настояват за незабавно спиране на заповедта на кмета Йорданка Фандъкова, одобряваща договора за наем и за неговото прекратяване.

Футболното игрище в "Бояна", или стадион "Кривуля", както го наричат местните, се намира в местността "Гърдова глава". От около седмица насам той е ограден и те предприемат протестни действия. Според тях в квартала и без това няма достатъчно детски и спортни площадки, а това е единственото място, където децата могат да играят футбол свободно.

Намеренията на Общината да отдаде терена под наем датират още от 2019 г., тогава гражданите подават жалба срещу строежа върху стадиона, но надеждите им, че ще успеят да го запазят, биват попарени преди няколко дни, когато виждат оградата около зелената площ. На мястото се предвижда изграждането на спортен комплекс, а инвеститорът е футболистът Даниел Боримиров.

"Разговор по казуса между Общината и гражданите обаче така и не са проведе", каза пред БНР Апрахам Асланян от инициативния комитет за запазване на пространството.

"Липсва каквато и да е прозрачност и информираност на обществото по отношение на казуса", каза още той.

Проектът на инвеститора предвижда на мястото да бъдат изградени три мини игрища за футбол и три тенис корта. Но най-голямото притеснение на жителите на "Бояна" е, че веднъж застроен, след години статутът на терена би могъл да бъде променен.

Кметът на район "Витоша" Теодор Петков е категоричен, че няма риск на мястото да бъде построено друго освен спортни съоръжения. Според Петков с отдаването на стадиона под наем ще се гарантира неговата добра поддръжка и ще се осигурят много по-добри условия за спорт.

Протестиращите събират и подписи в защита на терена и са изпратили писмо до главния архитект, до строителния контрол и до други контролни органи, в което сигнализират за "фрапантно нарушение на правилата за управление и разпореждане с общинско имущество по Закона общинската собственост". 

Диалог обаче, макар и късно, все пак вече има. Инвеститорът Даниел Боримиров разговаря с хората: 

"Тук ще бъде направен само спортен комплекс, намеренията ми са чисти. Хората от квартала срещу лична карта, че са жители, ще го ползват безплатно, училища и детски градини децата също ще го ползват безплатно".

Довечера тук отново се очаква да има протест с настояване договорът за наем да бъде незабавно прекратен. Утре предстои и среща в Столичната община, където всички страни ще търсят решение на казуса с футболното игрище в Бояна. 

Още по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16