Големият въпрос пред Зелените е дали ще съумеят да преборят историческото разделение между фундаменталистите и реалистите в редиците си. Така коментира в интервю за БНР австрийският политически анализатор проф. Петер Филцмайер изгледите за "зелена политическа вълна" в Европа.
Това, което се очертава в Берлин след парламентарните избори през септември от 2019 година е факт в съседна Австрия. Обикновено малка Австрия се учи от опита на големия брат Германия, но в този случай е обратното. Във Виена управлява най-младият правителствен ръководител в света - 34-годишният консерватор Себастиян Курц, който тази седмица отбеляза 10-годишен юбилей в голямата политика, влезе в коалиция със Зелените и оглави за втори път австрийския кабинет. От самото начало коалицията не е „любов от пръв поглед“, а по-скоро „брак по сметка“.
Проф. Филцмайер, директор на Института за стратегически анализи във Виена, коментира къде преминават разделителните линии между двете партии в правителството и кой е най-малкият общ знаменател:
"Основната разделителна линия между консерваторите и Зелените преминава между темите икономика и околна среда. „Народната партия“ на канцлера Себастиян Курц сама се определя като бизнес-партия. А произходът на Зелените е движението за опазване на околната среда. По време на коалиционните преговори двете партии се обединиха около идеята бъдещето правителство да вземе най-доброто от двете идеологии. Докато „Народната партия“ провежда данъчна реформа, Зелените движат проекти за намаляване на вредните емисии
Задължително условие за успеха на този съюз обаче е силна икономика и пълна хазна, за да може да финансира всички идеи. Но пандемията промени всичко. Държавата харчи в момента много, за да покрие загубите на бизнеса и да осигури средства за борбата срещу разпространението на инфекцията".
Зачестяват коментарите в Австрия, че коалицията виси на косъм. Споделяте ли, проф. Филцмайер, този поглед върху правителството на консерватори и Зелени?
"Пандемията превърна коалиционните партньори в братя по съдба - в такъв момент те не могат да се разделят. Би било изключително неразумно да разтрогнат коалицията във вихъра на пандемия.
Между двете партии се очерта и още една разделителна линия, която няма нищо общо с пандемията. Зелените израснаха и изградиха образа си в опозиция. Те дори са признавали, че смисълът на партията им е да е опозиция. Избирателите на Зелените също смятат, че партията трябва да е коректив на мощните, традиционните и лидерските партии. Как да изпълняват тази роля, когато самите те са в управлението?".
Как се справят Зелените като управляващи?
"В сферите, които са ключови за Зелените, те не допускат грешки. Например министърът на околната среда, макар и да е отговорна и за други области, си върши много добре работата. По-сложно е с министъра на здравеопазването, който в Австрия е и социален министър. Преди пандемията Зелените имаха трудности да изработят социална програма, но „ковид-19“ им помогна, защото от една година фокусът е изцяло върху здравеопазването.
Не е ясно обаче, каква ще е рекапитулацията за Зелените в министерството на правосъдието - в момента текат няколко корупционни дела срещу действащи и бивши министри на коалиционния партньор от „Народната партия“ и все още не е ясно, дали правосъдният министър на Зелените ще успее да изгради авторитет".
Тъй като споменахте Рудолф Аншобер - той е поредният министър, който напусна правителството. По думите му - по здравословни причини. Аншобер обясни, че след повече от година работа без почивка трябва да "дръпне аварийната спирачка", а в най-голямата здравна криза Австрия се нуждае от напълно здрав министър. Прозират ли обаче зад тази оставка проблеми между коалиционните партньори, проф. Филцмайер?
"От една страна трябва да признаем смелостта на министъра да сподели нещо толкова лично, каквото са здравословните проблеми. Не всеки политик е готов да се изправи пред медиите и да разсъблече душата си.
От друга страна обаче Рудолф Аншобер не беше силен като министър. Негови постановления във връзка с ограничителните мерки срещу пандемията бяха оборени от Конституционния съд. Аншобер направи няколко груби грешки в комуникацията с хората. Месеци наред например повтаряше, че „следващите седмици ще са решаващи в борбата с вируса“, и тези седмици така и не настъпиха. От това произлязоха стотици вицове в Австрия".
Коалицията във Виена прехвърли половината си мандат. А в съседна Германия се задават избори, които вероятно ще произведат същата управляваща коалиция - между консервативния блок ХДС/ХСС и Зелените. Обикновено по-малка Австрия се учи от големия съсед на север, но какво може да научи Берлин от Виена?
"Коалиция между консерватори и Зелени по примера на Австрия е напълно възможна, защото двете партии в Германия имат едно основно общо нещо - избирателите и на двете партии са градските хора. Все още широко разпространено е мнението, че Зелените са лява партия, но това вече съвсем не е така! Подкрепата за Зелените идва основно от прогресивната градска десница".
Това важи ли и за други държави в Европа? Очаквате ли "зелена вълна" в европейската политика, проф. Филцмайер?
"Колкото и прилики да има между зелените партии в Европа, така и разликите не са за подценяване. Дори между Зелените в Германия и Австрия има съществени исторически разлики.
В Европа проличават още разлики в един много широк спектър, който обхващат Зелените - от крайно леви еко-движения през прогресивно десни до чисто аграрни партии. Така че големият въпрос пред Зелените в Европа е дали ще съумеят да преборят историческото разделение между фундаменталисти и реалполитици, между догматиците и реалистите в редиците на Зелените.
Европейските Зелени все още са много далеч от разрешаване на този фундаментален конфликт. Но в същото време във все повече държави Зелените ще влизат в управлението, защото една от ключовите теми на нашето време безспорно е климатът. След като се преборим с пандемията - надявам се скоро - политиката за климата отново ще се върне най-горе в дневния ни ред".
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност". Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..