Големият въпрос пред Зелените е дали ще съумеят да преборят историческото разделение между фундаменталистите и реалистите в редиците си. Така коментира в интервю за БНР австрийският политически анализатор проф. Петер Филцмайер изгледите за "зелена политическа вълна" в Европа.
Това, което се очертава в Берлин след парламентарните избори през септември от 2019 година е факт в съседна Австрия. Обикновено малка Австрия се учи от опита на големия брат Германия, но в този случай е обратното. Във Виена управлява най-младият правителствен ръководител в света - 34-годишният консерватор Себастиян Курц, който тази седмица отбеляза 10-годишен юбилей в голямата политика, влезе в коалиция със Зелените и оглави за втори път австрийския кабинет. От самото начало коалицията не е „любов от пръв поглед“, а по-скоро „брак по сметка“.
Проф. Филцмайер, директор на Института за стратегически анализи във Виена, коментира къде преминават разделителните линии между двете партии в правителството и кой е най-малкият общ знаменател:
"Основната разделителна линия между консерваторите и Зелените преминава между темите икономика и околна среда. „Народната партия“ на канцлера Себастиян Курц сама се определя като бизнес-партия. А произходът на Зелените е движението за опазване на околната среда. По време на коалиционните преговори двете партии се обединиха около идеята бъдещето правителство да вземе най-доброто от двете идеологии. Докато „Народната партия“ провежда данъчна реформа, Зелените движат проекти за намаляване на вредните емисии
Задължително условие за успеха на този съюз обаче е силна икономика и пълна хазна, за да може да финансира всички идеи. Но пандемията промени всичко. Държавата харчи в момента много, за да покрие загубите на бизнеса и да осигури средства за борбата срещу разпространението на инфекцията".
Зачестяват коментарите в Австрия, че коалицията виси на косъм. Споделяте ли, проф. Филцмайер, този поглед върху правителството на консерватори и Зелени?
"Пандемията превърна коалиционните партньори в братя по съдба - в такъв момент те не могат да се разделят. Би било изключително неразумно да разтрогнат коалицията във вихъра на пандемия.
Между двете партии се очерта и още една разделителна линия, която няма нищо общо с пандемията. Зелените израснаха и изградиха образа си в опозиция. Те дори са признавали, че смисълът на партията им е да е опозиция. Избирателите на Зелените също смятат, че партията трябва да е коректив на мощните, традиционните и лидерските партии. Как да изпълняват тази роля, когато самите те са в управлението?".
Как се справят Зелените като управляващи?
"В сферите, които са ключови за Зелените, те не допускат грешки. Например министърът на околната среда, макар и да е отговорна и за други области, си върши много добре работата. По-сложно е с министъра на здравеопазването, който в Австрия е и социален министър. Преди пандемията Зелените имаха трудности да изработят социална програма, но „ковид-19“ им помогна, защото от една година фокусът е изцяло върху здравеопазването.
Не е ясно обаче, каква ще е рекапитулацията за Зелените в министерството на правосъдието - в момента текат няколко корупционни дела срещу действащи и бивши министри на коалиционния партньор от „Народната партия“ и все още не е ясно, дали правосъдният министър на Зелените ще успее да изгради авторитет".
Тъй като споменахте Рудолф Аншобер - той е поредният министър, който напусна правителството. По думите му - по здравословни причини. Аншобер обясни, че след повече от година работа без почивка трябва да "дръпне аварийната спирачка", а в най-голямата здравна криза Австрия се нуждае от напълно здрав министър. Прозират ли обаче зад тази оставка проблеми между коалиционните партньори, проф. Филцмайер?
"От една страна трябва да признаем смелостта на министъра да сподели нещо толкова лично, каквото са здравословните проблеми. Не всеки политик е готов да се изправи пред медиите и да разсъблече душата си.
От друга страна обаче Рудолф Аншобер не беше силен като министър. Негови постановления във връзка с ограничителните мерки срещу пандемията бяха оборени от Конституционния съд. Аншобер направи няколко груби грешки в комуникацията с хората. Месеци наред например повтаряше, че „следващите седмици ще са решаващи в борбата с вируса“, и тези седмици така и не настъпиха. От това произлязоха стотици вицове в Австрия".
Коалицията във Виена прехвърли половината си мандат. А в съседна Германия се задават избори, които вероятно ще произведат същата управляваща коалиция - между консервативния блок ХДС/ХСС и Зелените. Обикновено по-малка Австрия се учи от големия съсед на север, но какво може да научи Берлин от Виена?
"Коалиция между консерватори и Зелени по примера на Австрия е напълно възможна, защото двете партии в Германия имат едно основно общо нещо - избирателите и на двете партии са градските хора. Все още широко разпространено е мнението, че Зелените са лява партия, но това вече съвсем не е така! Подкрепата за Зелените идва основно от прогресивната градска десница".
Това важи ли и за други държави в Европа? Очаквате ли "зелена вълна" в европейската политика, проф. Филцмайер?
"Колкото и прилики да има между зелените партии в Европа, така и разликите не са за подценяване. Дори между Зелените в Германия и Австрия има съществени исторически разлики.
В Европа проличават още разлики в един много широк спектър, който обхващат Зелените - от крайно леви еко-движения през прогресивно десни до чисто аграрни партии. Така че големият въпрос пред Зелените в Европа е дали ще съумеят да преборят историческото разделение между фундаменталисти и реалполитици, между догматиците и реалистите в редиците на Зелените.
Европейските Зелени все още са много далеч от разрешаване на този фундаментален конфликт. Но в същото време във все повече държави Зелените ще влизат в управлението, защото една от ключовите теми на нашето време безспорно е климатът. След като се преборим с пандемията - надявам се скоро - политиката за климата отново ще се върне най-горе в дневния ни ред".
В Азербайджан днес е ден на национален траур, след като вчера 38 души загинаха при разбиването на пътнически самолет на националния авиопревозвач в Казахстан. Според експерти обаче има видими щети от шрапнели по останките на самолета и това говори за възможна експлозия на ракета. Русия разследва катастрофа на самолет на Азербайджанските авиолинии..
От планинската спасителна служба в Троян предупреждават туристите да не тръгват към Централен Балкан заради усложнената зимна обстановка в района. Хората, които в момента са в хижите в Стара планина, е добре да останат там до подобряване на условията. Няма данни за бедстващи туристи, каза за БНР началникът на Планинската спасителна служба в Троян Марин..
В голяма част от населените места в област Враца е възстановено електрозахранването. Без ток остават части от квартали във Враца, Мездра и Роман, както и в четири населени места в тези общини. Това са селата Косталево, Боденец, Очиндол и Средни рът. Очаква се електрозахранването да бъде възстановено между 16 и 18 часа. Причина за авариите са мокрия и..
"Ние сме застаряващо общество и като такова обикновено сме много скептично, понякога твърде консервативно, понякога твърде снишено, твърде недоверчиво към властта общество . Отминалата 2024 г. ни даде доста доказателства в тази посока". Това каза пред БНР политологът Първан Симеонов, основател на социологическа агенция "Мяра" и бивш изпълнителен..
Зимната обстановка в Ловешка област продължава да е усложнена, десетки населени места са без ток, а в този час отново заседава кризисният щаб в Троян, където ситуацията е най-тежка. Едно от най-засегнатите села е Черни Осъм. Кметът Марин Сираков каза за БНР, че заради липсата на ток, има опасност да спре и водоподаването. Кметът на..
24% от българите определят отминаващата си 2024-та година като "по-лоша“, докато 22 на сто я оценяват като "по-добра“ за тях и семействата им, показва национално представително проучване на заявяват, че 2024 г. е била по-добра за тях и семействата им, а 24% - по-лоша. "Алфа рисърч". Оценките на българите за изминалата година в личен план вече..
Централната банка на Турция понижи основната си лихва за първи път от почти две години, след като потребителската инфлация в страната показа признаци на отслабване, като в същото време тя каза, че бъдещите стъпки за по-нататъшно облекчаване на паричната политика ще зависят от постъпващите данни за цените, съобщава Блумбърг и Ройтерс...
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
2024-та беше много силна и успешна година за нас! Така оцени изминалата година за Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, директор на..