Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са изгледите за "зелена политическа вълна" в Европа

Проф. Петер Филцмайер, директор на Института за стратегически анализи във Виена, пред БНР

Парламентът на Австрия

Големият въпрос пред Зелените е дали ще съумеят да преборят историческото разделение между фундаменталистите и реалистите в редиците си. Така коментира в интервю за БНР австрийският политически анализатор проф. Петер Филцмайер изгледите за "зелена политическа вълна" в Европа.

Това, което се очертава в Берлин след парламентарните избори през септември от 2019 година е факт в съседна Австрия. Обикновено малка Австрия се учи от опита на големия брат Германия, но в този случай е обратното. Във Виена управлява най-младият правителствен ръководител в света - 34-годишният консерватор Себастиян Курц, който тази седмица отбеляза 10-годишен юбилей в голямата политика, влезе в коалиция със Зелените и оглави за втори път австрийския кабинет. От самото начало коалицията не е „любов от пръв поглед“, а по-скоро „брак по сметка“. 

Проф. Филцмайер, директор на Института за стратегически анализи във Виена, коментира къде преминават разделителните линии между двете партии в правителството и кой е най-малкият общ знаменател: 

"Основната разделителна линия между консерваторите и Зелените преминава между темите икономика и околна среда. „Народната партия“ на канцлера Себастиян Курц сама се определя като бизнес-партия. А произходът на Зелените е движението за опазване на околната среда. По време на коалиционните преговори двете партии се обединиха около идеята бъдещето правителство да вземе най-доброто от двете идеологии. Докато „Народната партия“ провежда данъчна реформа, Зелените движат проекти за намаляване на вредните емисии

Задължително условие за успеха на този съюз обаче е силна икономика и пълна хазна, за да може да финансира всички идеи. Но пандемията промени всичко. Държавата харчи в момента много, за да покрие загубите на бизнеса и да осигури средства за борбата срещу разпространението на инфекцията".

Зачестяват коментарите в Австрия, че коалицията виси на косъм. Споделяте ли, проф. Филцмайер, този поглед върху правителството на консерватори и Зелени?

"Пандемията превърна коалиционните партньори в братя по съдба - в такъв момент те не могат да се разделят. Би било изключително неразумно да разтрогнат коалицията във вихъра на пандемия.

Между двете партии се очерта и още една разделителна линия, която няма нищо общо с пандемията. Зелените израснаха и изградиха образа си в опозиция. Те дори са признавали, че смисълът на партията им е да е опозиция. Избирателите на Зелените също смятат, че партията трябва да е коректив на мощните, традиционните и лидерските партии. Как да изпълняват тази роля, когато самите те са в управлението?".

Как се справят Зелените като управляващи?

"В сферите, които са ключови за Зелените, те не допускат грешки. Например министърът на околната среда, макар и да е отговорна и за други области, си върши много добре работата. По-сложно е с министъра на здравеопазването, който в Австрия е и социален министър. Преди пандемията Зелените имаха трудности да изработят социална програма, но „ковид-19“ им помогна, защото от една година фокусът е изцяло върху здравеопазването.

Не е ясно обаче, каква ще е рекапитулацията за Зелените в министерството на правосъдието - в момента текат няколко корупционни дела срещу действащи и бивши министри на коалиционния партньор от „Народната партия“ и все още не е ясно, дали правосъдният министър на Зелените ще успее да изгради авторитет".

Тъй като споменахте Рудолф Аншобер - той е поредният министър, който напусна правителството. По думите му - по здравословни причини. Аншобер обясни, че след повече от година работа без почивка трябва да "дръпне аварийната спирачка", а в най-голямата здравна криза Австрия се нуждае от напълно здрав министър. Прозират ли обаче зад тази оставка проблеми между коалиционните партньори, проф. Филцмайер?

"От една страна трябва да признаем смелостта на министъра да сподели нещо толкова лично, каквото са здравословните проблеми. Не всеки политик е готов да се изправи пред медиите и да разсъблече душата си.

От друга страна обаче Рудолф Аншобер не беше силен като министър. Негови постановления във връзка с ограничителните мерки срещу пандемията бяха оборени от Конституционния съд. Аншобер направи няколко груби грешки в комуникацията с хората. Месеци наред например повтаряше, че „следващите седмици ще са решаващи в борбата с вируса“, и тези седмици така и не настъпиха. От това произлязоха стотици вицове в Австрия".

Коалицията във Виена прехвърли половината си мандат. А в съседна Германия се задават избори, които вероятно ще произведат същата управляваща коалиция - между консервативния блок ХДС/ХСС и Зелените. Обикновено по-малка Австрия се учи от големия съсед на север, но какво може да научи Берлин от Виена?

"Коалиция между консерватори и Зелени по примера на Австрия е напълно възможна, защото двете партии в Германия имат едно основно общо нещо - избирателите и на двете партии са градските хора. Все още широко разпространено е мнението, че Зелените са лява партия, но това вече съвсем не е така! Подкрепата за Зелените идва основно от прогресивната градска десница".

Това важи ли и за други държави в Европа? Очаквате ли "зелена вълна" в европейската политика, проф. Филцмайер?

"Колкото и прилики да има между зелените партии в Европа, така и разликите не са за подценяване. Дори между Зелените в Германия и Австрия има съществени исторически разлики.

В Европа проличават още разлики в един много широк спектър, който обхващат Зелените - от крайно леви еко-движения през прогресивно десни до чисто аграрни партии. Така че големият въпрос пред Зелените в Европа е дали ще съумеят да преборят историческото разделение между фундаменталисти и реалполитици, между догматиците и реалистите в редиците на Зелените.

Европейските Зелени все още са много далеч от разрешаване на този фундаментален конфликт. Но в същото време във все повече държави Зелените ще влизат в управлението, защото една от ключовите теми на нашето време безспорно е климатът. След като се преборим с пандемията - надявам се скоро - политиката за климата отново ще се върне най-горе в дневния ни ред".

Интервюто на Весела Владкова с проф. Петер Филцмайер в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Орбан

Орбан окачестви управлението на Русия като "рационално и предвидимо"

Унгарският премиер Виктор Орбан окачестви управлението на Русия като "рационално и предвидимо" и посочи, че Украйна няма да успее да осъществи надеждите си за членство в Европейския съюз и НАТО. Орбан прогнозира, че везните на световната политика ще се наклонят от "нелогичния запад" към Азия и Москва. В реч на събитие на унгарската общност в Румъния,..

публикувано на 27.07.24 в 17:26
Снимката е илюстративна

Пожарът в планината Пъстрина край Монтана е изгасен

Пожарът в планината Пъстрина край Монтана е изгасен.  Вчера и днес огнеборци гасиха сухи треви и храсти на площ от над 4000 декара. Пожарникари ще продължат с наблюдение на място да не се разрази отново огън в района. Продължава борбата с пожара в Монтанско, изгорил 4000 декара сухи треви и храсти   

публикувано на 27.07.24 в 17:09
Жералд Дарманен

Френският вътрешен министър Жералд Дарманен не изключва вероятността за чуждестранна намеса в саботажа в жп транспорта

Френският министър на вътрешните работи Жералд Дарманен не изключи вероятността да е имало чуждестранна намеса в саботажа, заради който голяма част от железопътния транспорт във Франция беше блокиран часове преди откриването на Олимпийските игри вчера, съобщава БТА.  Вандали нанесоха щети на инфраструктурата по линиите, свързващи Париж с градове като..

публикувано на 27.07.24 в 17:02

В Смолян предлагат училища и детски градини да бъдат включени в списъка със защитени учебни заведения

Общинският съвет в Смолян предлага четири детски градини и пет основни училища в села в общината да бъдат включени в списъка със защитени учебни заведения.  С тяхното запазване ще бъде гарантиран достъпът до образование на децата от малките населени места и предотвратено още по-бързо обезлюдяването на района, мотвират се общински съветници...

публикувано на 27.07.24 в 16:55
Марсоходът на НАСА

"Пърсивиърънс" откри скала с характеристики за възможен микробен живот на Марс преди милиарди години

Марсоходът на НАСА "Пърсивиърънс" откри скала с характеристики, които подсказват, че преди милиарди години на червената планета е имало възможен микробен живот, съобщиха от космическата агенция на САЩ. Търсенето на живот на Марс е основна цел на мисията.  Преди шест дни марсоходът е открил въпросната скала. След анализи, направени с помощта на..

публикувано на 27.07.24 в 16:36
Момичета, взети като заложници от групировката

В Нигерия бяха осъдени 125 души, свързани с терористичната организация "Боко Харам"

В Нигерия бяха осъдени 125 души, свързани с ислямистката терористична организация "Боко Харам", съобщава БТА.  Сред осъдените има както бойци от групировката, така и хора, които са ѝ оказвали финансова подкрепа.  "Боко Харам" започна набезите си в Нигерия през 2009 г. и оттогава бяха убити хиляди цивилни, а милиони бяха принудени да напуснат домовете..

публикувано на 27.07.24 в 16:25

"Ловци на бисери" на Старозагорската опера тази вечер във Велико Търново

Летният оперен сезон "Сцена на вековете" във Велико Търново продължава тази вечер с оперния спектакъл "Ловци на бисери". Българското национално радио е медиен партньор на фестивала. На откритата сцена в крепостта "Царевец" се представя Старозагорската опера с класическо заглавие и пренася публиката на остров Цейлон. "Последната..

публикувано на 27.07.24 в 16:18