Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Американската академия за филмово изкуство ще раздаде наградите „Оскар“ на 25 април

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В неделя Американската академия за филмово изкуство ще раздаде за 93-ти път най-престижните филмови награди – „Оскар“. За организаторите това със сигурност ще бъде най-необичайната церемония на Оскарите провеждана до сега. За нас българите, най-очакваната, с надеждата Мария Бакалова да ни донесе статуетка, тежаща 3 кг 850 гр. с 24 каратово златно покритие.

Предпазни маски, намален брой присъстващи, най-малко 3 теста за Covid-19 и мерене на температурата преди влизане в залата – това сазадължителни изисквания към участниците в Церемонията по раздаването на Оскари-те тази година. Със сигурност никога до сега най-впечатляващото филмово шоу не е изглеждало по този начин. Но Covid- пандемията налага нови правила и на звездите. Изискванията за маските ще бъдат леко разхлабени, защото целият спектакъл се третира като филмова продукция. Въпреки това, когато гостите са пред камерите те ще трябва да бъдат без предпазни маски, но извън обсега на камерите те трябва да бъдат на лицата им, включително и по-време на почивките.

Обичайно в залата в театър “Долби” от 3 500 места едва 300 биват отделени за зрители. Останалите са за номинираните и техните гости. Но не и сега. Според предварителната информация в театъра ще има едва 170 човека, а номинираните за “Оскар” имат право да доведат със себе си само един гост. Мария Бакалова е избрала да бъдес майка си.

И тази година център на събитието ще бъде, както обичайно театър “Долби” в Лос Анджелис. Но и не само той. Необичайно, но любопитно Централната  жп гара в града също ще бъде място за участниците и декорите там вече са готови.

Свои декори и атмосфера близка до тази на Холивуд си създадоха и жителите на исландското градче Хусавик, които заради номинацията си в категорията за оригинална песен и участието си във вечерта на Оскарите показаха как боядисват в червено главната си улица, за да имат и те червен килим.

Броят на филмите, отговарящи на условията за номинация миналата година е бил 344. Тази година филмите, от които са отбрани номинираните са били 366.

В последните години имаше сериозни упреци към организаторите за дискриминация на дамите, както и за расова дискриминация .Тази година за първи път в категорията “най-добра режисура“ има 2 жени и то със сериозни заявки за статуетка: Клои Чжао и Емералд Фенъл. А също номинации на 9 творци с различен цвят на кожата.

Както изглежда тазгодишният филм на Оскари-те ще бъде “Манк”. Тази черно-бяла лента има 10 номинации. Биографичен филм, който разказва за сценариста Хърмах Джей Маккавитц. Снимките приключват по добро стечение на обстоятелствата през февруари миналата година, точно преди пандемията от Covid-19 да спре работата и да промени живота на всички ни. Снимките са завършени, но музиката се налага да бъде  записвана от всеки човек от оркестъра поотделно в неговия дом.

Има и още какво да се разказва за най-големият и най-впечатляващият спектакъл в света на киното, но нека не разкриваме всичко. В неделя вечер, 225 държави по света ще проследят 93-ти епизод от филмовото шоу наречено “Оскарите”. И ние ще бъдем част от зрителите. И ще стискаме палци за нашата Мария.

Информацията можете да чуете и в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...

публикувано на 11.02.25 в 18:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05
Деми Мур във

Деми Мур и трагизмът на съвършенството във "Веществото"

Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..

публикувано на 11.02.25 в 09:21

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00