Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Американската академия за филмово изкуство ще раздаде наградите „Оскар“ на 25 април

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В неделя Американската академия за филмово изкуство ще раздаде за 93-ти път най-престижните филмови награди – „Оскар“. За организаторите това със сигурност ще бъде най-необичайната церемония на Оскарите провеждана до сега. За нас българите, най-очакваната, с надеждата Мария Бакалова да ни донесе статуетка, тежаща 3 кг 850 гр. с 24 каратово златно покритие.

Предпазни маски, намален брой присъстващи, най-малко 3 теста за Covid-19 и мерене на температурата преди влизане в залата – това сазадължителни изисквания към участниците в Церемонията по раздаването на Оскари-те тази година. Със сигурност никога до сега най-впечатляващото филмово шоу не е изглеждало по този начин. Но Covid- пандемията налага нови правила и на звездите. Изискванията за маските ще бъдат леко разхлабени, защото целият спектакъл се третира като филмова продукция. Въпреки това, когато гостите са пред камерите те ще трябва да бъдат без предпазни маски, но извън обсега на камерите те трябва да бъдат на лицата им, включително и по-време на почивките.

Обичайно в залата в театър “Долби” от 3 500 места едва 300 биват отделени за зрители. Останалите са за номинираните и техните гости. Но не и сега. Според предварителната информация в театъра ще има едва 170 човека, а номинираните за “Оскар” имат право да доведат със себе си само един гост. Мария Бакалова е избрала да бъдес майка си.

И тази година център на събитието ще бъде, както обичайно театър “Долби” в Лос Анджелис. Но и не само той. Необичайно, но любопитно Централната  жп гара в града също ще бъде място за участниците и декорите там вече са готови.

Свои декори и атмосфера близка до тази на Холивуд си създадоха и жителите на исландското градче Хусавик, които заради номинацията си в категорията за оригинална песен и участието си във вечерта на Оскарите показаха как боядисват в червено главната си улица, за да имат и те червен килим.

Броят на филмите, отговарящи на условията за номинация миналата година е бил 344. Тази година филмите, от които са отбрани номинираните са били 366.

В последните години имаше сериозни упреци към организаторите за дискриминация на дамите, както и за расова дискриминация .Тази година за първи път в категорията “най-добра режисура“ има 2 жени и то със сериозни заявки за статуетка: Клои Чжао и Емералд Фенъл. А също номинации на 9 творци с различен цвят на кожата.

Както изглежда тазгодишният филм на Оскари-те ще бъде “Манк”. Тази черно-бяла лента има 10 номинации. Биографичен филм, който разказва за сценариста Хърмах Джей Маккавитц. Снимките приключват по добро стечение на обстоятелствата през февруари миналата година, точно преди пандемията от Covid-19 да спре работата и да промени живота на всички ни. Снимките са завършени, но музиката се налага да бъде  записвана от всеки човек от оркестъра поотделно в неговия дом.

Има и още какво да се разказва за най-големият и най-впечатляващият спектакъл в света на киното, но нека не разкриваме всичко. В неделя вечер, 225 държави по света ще проследят 93-ти епизод от филмовото шоу наречено “Оскарите”. И ние ще бъдем част от зрителите. И ще стискаме палци за нашата Мария.

Информацията можете да чуете и в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Автопортрет на Винсент ван Гог

Експозиция "Инфинити" бе открита в Израел

Тази година в Израел са модерни видео - пърформансите. В тях оживяват картините на Ван Гог или Фрида Кало и дори посетителя може да се поразходи из тях. В стара мелница в Яфо „разцъфнат“ полски цветя прожектирани върху неравните стени и витите стълбища. Но най-необичайна е изложбата на преживяванията, свързана с космоса. А порталът към това..

публикувано на 25.08.24 в 07:07
Люка Дьобарг

Люка Дьобарг: Важно е талантът да бъде оценен като нещо специално

Люка Дьобарг е френски пианист, когото все повече меломани по света оценяват като особено интересен интерпретатор. Достигнал е Христовата възраст от 33 години, преминавайки през какви ли не житейски премеждия, търсейки и откривайки пътя си в изкуството – и не без усилия, но с много устрем и преборване на собствените си демони.  Запознахме се..

публикувано на 23.08.24 в 15:09
Георги Тутев

Спомени за композитора Георги Тутев

На 23 август се навършват 100 г. от рождението на изтъкнатия български композитор Георги Тутев, един от създателите на Дружеството за нова музика в България - движение, довело на българската сцена музикалния авангард, организатор на международния фестивал “Музика нова“ в София.  Творби на Тутев са изпълнявани на много от фестивалите за съвремена..

публикувано на 23.08.24 в 13:20

Станислава Айви: Литературните адаптации са сред най-желаните филмови истории

Днес изтича срокът за кандидатстване за първия форум на литературните адаптации за голям екран в рамките на фестивала "Синелибри". 10 проекта ще имат своя шанс да се представят пред продуценти. Това обясни в интервю за БНР Станислава Айви от екипа на "Синелибри". "Нашият фестивал е уникален – профилът ни е в адаптациите. Това прави..

публикувано на 23.08.24 в 10:56
Иван Стайков и Венета Нейнска

Покана за танц към публиката в Шабла, Варна, Созопол и Бургас

Пианистката Венета Нейнска и цигуларят Иван Стайков тръгнаха на турне в четири крайморски града. В рамките на една седмица те ще представят пред публиката програма, наречена "Покана за танц", а началото беше поставено в град Шабла на 20 август. Венета Нейнска е създател и директор на Sofia Art Institute, който организира проекта "Концерт с история"...

обновено на 22.08.24 в 20:00
Роза Николова

Роза Николова и "Смъртта на времето": Когато търсим изход в лабиринтите на времето

" Светлината е уязвима, мракът я заобикаля, но все пак тя е по-силна ...така е и с душите на хората. А какво е понятието "копнеж" за мен - това е някакво място, за което аз не знам къде е и какво е, то е копнеж по завръщане, ти знаеш, че някога си бил, но си забравил пътя до там , припознаваш го на разни места, връща се в сънищата ти, сподели за..

публикувано на 20.08.24 в 11:02
Робърт Левин

Проф. Робърт Левин: Високото ниво на младите музиканти вдъхва оптимизъм за бъдещето на нашето изкуство

Ако сте почитатели на клавирната музика, не може да не сте чували името на американеца Робърт Левин. През октомври той ще отпразнува своята 77-годишнина с продължаваща кариера, изпълнена с постижения и ценно наследство, което ще остави след себе си. Защото проф. Левин е отдал живота си на музиката, открил е за себе си и сега предава на..

публикувано на 19.08.24 в 18:16