Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Американската академия за филмово изкуство ще раздаде наградите „Оскар“ на 25 април

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В неделя Американската академия за филмово изкуство ще раздаде за 93-ти път най-престижните филмови награди – „Оскар“. За организаторите това със сигурност ще бъде най-необичайната церемония на Оскарите провеждана до сега. За нас българите, най-очакваната, с надеждата Мария Бакалова да ни донесе статуетка, тежаща 3 кг 850 гр. с 24 каратово златно покритие.

Предпазни маски, намален брой присъстващи, най-малко 3 теста за Covid-19 и мерене на температурата преди влизане в залата – това сазадължителни изисквания към участниците в Церемонията по раздаването на Оскари-те тази година. Със сигурност никога до сега най-впечатляващото филмово шоу не е изглеждало по този начин. Но Covid- пандемията налага нови правила и на звездите. Изискванията за маските ще бъдат леко разхлабени, защото целият спектакъл се третира като филмова продукция. Въпреки това, когато гостите са пред камерите те ще трябва да бъдат без предпазни маски, но извън обсега на камерите те трябва да бъдат на лицата им, включително и по-време на почивките.

Обичайно в залата в театър “Долби” от 3 500 места едва 300 биват отделени за зрители. Останалите са за номинираните и техните гости. Но не и сега. Според предварителната информация в театъра ще има едва 170 човека, а номинираните за “Оскар” имат право да доведат със себе си само един гост. Мария Бакалова е избрала да бъдес майка си.

И тази година център на събитието ще бъде, както обичайно театър “Долби” в Лос Анджелис. Но и не само той. Необичайно, но любопитно Централната  жп гара в града също ще бъде място за участниците и декорите там вече са готови.

Свои декори и атмосфера близка до тази на Холивуд си създадоха и жителите на исландското градче Хусавик, които заради номинацията си в категорията за оригинална песен и участието си във вечерта на Оскарите показаха как боядисват в червено главната си улица, за да имат и те червен килим.

Броят на филмите, отговарящи на условията за номинация миналата година е бил 344. Тази година филмите, от които са отбрани номинираните са били 366.

В последните години имаше сериозни упреци към организаторите за дискриминация на дамите, както и за расова дискриминация .Тази година за първи път в категорията “най-добра режисура“ има 2 жени и то със сериозни заявки за статуетка: Клои Чжао и Емералд Фенъл. А също номинации на 9 творци с различен цвят на кожата.

Както изглежда тазгодишният филм на Оскари-те ще бъде “Манк”. Тази черно-бяла лента има 10 номинации. Биографичен филм, който разказва за сценариста Хърмах Джей Маккавитц. Снимките приключват по добро стечение на обстоятелствата през февруари миналата година, точно преди пандемията от Covid-19 да спре работата и да промени живота на всички ни. Снимките са завършени, но музиката се налага да бъде  записвана от всеки човек от оркестъра поотделно в неговия дом.

Има и още какво да се разказва за най-големият и най-впечатляващият спектакъл в света на киното, но нека не разкриваме всичко. В неделя вечер, 225 държави по света ще проследят 93-ти епизод от филмовото шоу наречено “Оскарите”. И ние ще бъдем част от зрителите. И ще стискаме палци за нашата Мария.

Информацията можете да чуете и в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15