Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за оперния бас Димитър Кожухаров

На 27 април, точно преди 110 години е роден големият български певец Димитър Кожухаров.

Той притежаваше красив басов глас, мощен и обемен, внушителна осанка на сцената. 30 години той беше солист на Софийската опера и на нейната сцена се изяви в 50 роли, между които Борис, Варлаам и Пимен от „Борис Годунов“, Варяжкият гост от „Садко“, Кончак и Галицки от „Княз Игор“, Иван Сусанин от едноименната опера, Досифей и Иван Ховански от „Хованщина". Блестящи бяха превъплъщенията му в италинския репертоар: Филип Втори от „Дон Карлос“, Фиеско от „Симоне Боканегра“, Дон Базилио от "Севилският бръснар", в немския - Осмин от „Отвличане от сарая“, Зарастро от „Вълшебната флейта“, Фафнер от „Реинско злато“, и още: Мефистофел от „Фауст“, както и герои от български опери – един огромен и задължаващ репертоар, с който Кожухаров се изявяваше успешно на сцената.

Той беше известен и като камерен изпълнител, изнесъл стотици концерти в цяла България - много от тях и в студиата на БНР, където започва кариерата му на певец. Не е за подценяване и работата му като вокален педагог - той подготвя редица изтъкнати наши оперни певци като Юлия Винер, Катя Попова, Рени Пенкова, Бойка Косева.

Димитър Кожухаров е роден на 27 април 1911 г. в Ямбол, но израства в София, където семейството му се премества. Завършва с отличие Първа мъжка гимназия.  Следва "Право" в Софийския университет, продължавайки семейната традиция - баща му е адвокат. Но още от детските години музиката го влече. На 21 години за първи път стъпва на сцената - участва в главната роля, на Казанова, в едноименната оперета на Йохан Щраус, в постановка на Оперетния театър на Ангел Сладкаров.

Окуражен от успеха, Кожухаров започва сериозно да се занимава с вокалната си постановка - учи при Събчо Събев, Георги Дончев и Христо Бръмбаров. През 1936 г. се явява на конкурс за артисти в Софийската опера и от 86 кандитати мъже той е класиран първи. Дебютира през 1939 г. с ролята на Дон Балтазар от операта „Фаворитката“ на Доницети под диригентството на Венедикт Бобчевски.

През 1943 г. българинът специализира в Залцбург, при известния вокален педагог Виторио Морати. След завръщането си, по покана на немския режисьор Ханс Майстор участва в ролята на Фафнер в първата постановка у нас на „Реинско злато“. Великолепната му изява му отваря пътя към големите басови роли в националния ни театър. До 1967 г. той и Михаил Попов са водещите баси на Софийската опера. Интересен факт от творческата биография на Димитър Кожухаров е, че той изпълнява и баритонови роли - като Княз Игор, Скарпия, Холандеца. 

Димитър Кожухаров умира през 1995 г.

В Златния фонд на БНР е запазено негово изказване от 1984 г. за музиката на Вагнер, както и запис на Ария на клеветата (Дон Базилио) от операта "Севилският бръснар" от Росини, изпълнена на български език.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Христов (в средата), Румен Троев (вляво) и Цветан Апостолов от

Александър Христов: Няма смисъл да се прави изкуство, което не е свободно

Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората .  Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" .  " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..

публикувано на 26.12.24 в 18:31

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35