Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„По ръба“ с Калина Андролова:

Въпросът не е за партията ДПС, а за неоосманистката доктрина

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Всичкият патриотарски плам и национална уж „грижа“, които предаванията на Слави излъчваха през годините, внезапно се изпариха заедно с парламентарните решения през тази седмица. Конструкторството на партийни субекти от задкулисни играчи в крайна сметка произвежда недомислици и дори опасности за националната ни сигурност.

Само в малограмотна държава като нашата могат да бъдат допуснати промени в Изборния кодекс, които са експеримент на сценаристи с краткосрочни предизборни амбиции. В България има значима турска етническа общност. И когато се правят промени в Изборния кодекс, те трябва да представляват експертно решение върху възможни рискове. По принцип етническите общности, лингвистичните групи или малцинства, които съществуват на териториите на различни държави, изискват внимателен подход от националните правителства и службите за национална сигурност. Защото именно малцинствените групи се ползват най-често като инструмент за дестабилизация на националните държави. Всяка значима етническа група в която и да е държава може да предизвика остра политическа криза под всевъзможни предлози.

ДПС е поведенчески интелигентна партия, обучава своите младежи, политици и парламентаристи и често се държи най-адекватно на политическия терен. С постоянния си така да се каже кръвен (етнически вот) вот ДПС е решаващ фактор в политическия ни живот, което донесе много изгоди на партията през годините. Отпадането на ограниченията върху броя на секциите в чужбина ще увеличи още повече тежестта на ДПС в политическия ни живот. Но въпросът не е за партията ДПС сама по себе си.

Няма нужда да се напомня, че турските въоръжени сили са едни от най-боеспособните в света. Че турския военно-промишлен комплекс се развива много бързо и става все по-независим от чужди военни технологии. Че турската „твърда сила“, ако се наложи, може да бъде ползвана и за пасивно сплашване. Че Турция е регионален икономически гигант и е най-динамично нарастващата държава около нас, която умело управлява своята мека сила и своята фокусирана инвестиционна политика. Турция отдавна търси своето по-смело място в геополитическия разрез на новия свят, който се структурира паралелно с намаляването на свръхдоминацията на САЩ. Турция се завърна в Близкия изток, активна е сред тюркските народи в Централна Азия, участва и дори създава динамични процеси на Балканите. Турция много успешно предефинира своята политика на устойчиво затваряне, характерна за Студената война, когато Анкара беше ограничена във външната си политика и следваше директивите на САЩ. Днес турската държава отхвърля лимитите на една външна политика, която има асистираща, помощна функция към западния фактор. Още преди десет години Давутоглу заяви, че Турция трябва да води политиката си автономно, а не да бъде изпълнител на чужди стратегии. В този смисъл Турция легитимира външната си политика днес през доктрината за неоосманизма и пантюркизма.

Затова, пак повтарям, въпросът не е за партията ДПС, която може да получи още десетина или двайсетина мандата. Въпросът е, че използването на мюсюлманските общности на Балканския полуостровe e основен елемент в неоосманистката доктрина на турската държава.

Политическото ангажиране на тези общности минава през ислямския религиозен код като консолидиращ фактор. Турският Дианет по своята същност представлява религиозна, но и внушителна финансова институция, която инвестира в ислямското вероизповедание, като така постига влияние и своеобразен вътрешен контрол в мюсюлманските общности, разположени извън ТурцияТази служба, която е тясно свързана с MIT (турското разузнаване), поддържа огромен брой служители извън пределите на Турция и разпределя около 2 милиарда долара на година за своята религиозна дейност. Тези разходи са защитени с тезата, изразена преди време от самия Ердоган, че турските имами са съвременните воини на страната. 

Ако и когато реши, Турция винаги може да намери повод да събуди турските малцинствени групи извън пределите на Турция. И през тях да заяви интереси, включително икономически, политически, правни, териториални и др. След всички доклади на нашите контраразунавателни и разузнавателни служби, след опита ни с ДОСТ, които искаха да променят Конституцията и зад чиито намерения прозираха чужди интереси, да се премахнат ограниченията за секциите в страните извън ЕС е доста безотговорно.

Парламентът ни се превърна  в шанхайски пазар. Всеки се договаря, продава или купува нещо. Сигурна съм, че нашите съседи гърците не просто се разсмиват, но и се притесняват от политическата ни недалновидност, която в рамките на Балканския полуостров някога е възможно да доведе до сложни последици. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийство през 1994 г.

50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..

публикувано на 22.11.24 в 21:30

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..

публикувано на 22.11.24 в 21:20

Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители

Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..

публикувано на 22.11.24 в 20:54
Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева

Министър Кондева: През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти

През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа   все още не е..

публикувано на 22.11.24 в 20:44

Covid инфекцията води до намаляване на туморите при мишки

Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание.  При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..

публикувано на 22.11.24 в 20:21
Володимир Зеленски

Украйна преговаря със Запада за засилване на противовъздушната отбрана

Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..

публикувано на 22.11.24 в 20:01

Олга Хвостенко: По време на работа ме пита "дали обичам баня" и "да отидем на ресторант, да поговорим"

Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..

публикувано на 22.11.24 в 19:35