Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за баритона Кирил Кръстев

Снимка: архив

Ще се върнем към историята на Русенската опера и нейните създатели с почит към една от знаковите фигури в продължение на 30 години на нейната сцена -  баритона Кирил Кръстев. На 1 май се навършиха 100 години от неговото рождение.

Веднага в съзнанието изплува споменът за невероятната русенска тройка - Пенка Маринова, Николай Здравков и Кирил Кръстев, създали на сцената толкова много незабравими оперни герои, дали облика на този театър в продължение на десетилетия. Гледала съм много спектакли с участието на Кирил Кръстев и винаги съм била възхитена от певеца с прекрасен глас и силно артистично присъствие на сцената.

В едно свое изказване музиковедката Розалия Бикс много точно охарактеризира изкуството на Кръстев:
“Полетът и пълноводието на певческата емисия на Кирил Кръстев, неговата мъжествена сдържаност в изявата на чувствата - силни и покоряващи, сценичното му излъчване, открит, решителен нрав и умение да отстояваа убежденията си, изтласкват на преден план в изкуството му ролите - рупор на идеи за свобода, вярност, държавнически дълг, чест, приятелство: Зурга от „Ловци на бисери“, Маркиз Поза от „Дон Карлос“, Ренато от „Бал с маски“, Събо от „Момчил“, Цар Калоян в едноименната опера на Панчо Владигеров, Княз Игор, Валентин от „Фауст“, Иван Шишман от „Мария-Десислава“ на Парашкев Хаджиев, Симоне Боканегра - всеки от тях - своеобразен жалон в оперния възход на русенци десетилетия наред“.

Кирил Кръстев е роден в Петрич, учи в Музикалната академия - отначало при Иван Христов Попов, а след войната при Лазар Максимов. Участва във Втората световна война и е удостоен с медал за храброст. След войната работи известно време в Ансамбъла на армията. През 1949 г. е поканен за солист в новосформираната трупа на Русенската опера и участва в първия й спектакъл на 27 ноември същата година – като Жермон в „Травиата“. Бързо навлиза в лиричния баритонов репертоар: Фигаро, Шарплес, Малатеста, Марсел, а само след 3 години преминава и към ролите на драматичния баритон, като Риголето - роля, която  изпълнява повече от 100 пъти на сцената и с която става много популярен сред българската публика. Независимо че е признатият баритон - солист на Русенската опера, той продължава да усъвършенства вокалната си постановка при прочутия Октав Енигареску от Букурещката опера. За две години е поканен за преподавател в Консерваторията на Хавана. Невероятен работохолик, амбициозен и задълбочен музикант, от 1981 г. Кирил Кръстев продължава кариерата си във Варненската опера. Така за 40 години на сцената той представи 60 роли от оперната класика, а безброй са и концертите му пред най-разнообразна публика – пример за невероятно себераздаване без никаво щадене. Гостува и на много чуждестранни оперни сцени.

Кирил Кръстев умира на 9 юни 1989 г. във Варна. Негово изпълнение можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Христов (в средата), Румен Троев (вляво) и Цветан Апостолов от

Александър Христов: Няма смисъл да се прави изкуство, което не е свободно

Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората .  Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" .  " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..

публикувано на 26.12.24 в 18:31

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35