Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как българите в САЩ приемат поправките в Изборния кодекс

Снимка: Ани Петрова

През последните години преди избори в САЩ неизменно започват коментари за броя на избирателните секции. Тази година не е изключение. Българи от САЩ се обединиха в социалните мрежи с настояване за повече избирателни секции. В Индиана например бяха много ядосани, защото от живеещите там около 300 българи - 85 бяха подали заявления, че ще гласуват, но секция не беше открита. Това накара хората да пътуват надалече и да гласуват в съседни щати.

Ралица Коларова беше сред събиращите заявленията за гласуване, но в крайна сметка нищо не се получи. Сега, след последната промяна в Изборния кодекс и възможността да се откриват неограничен брой секции, тя коментира, че това ще даде възможност на повече хора да упражнят своето право на глас.

Коларова откроява липсата на достатъчно избирателни секции като един от най-големите проблеми за българите в САЩ досега, заради големите разстояния. Самата тя на изборите на 4 април е гласувала в Синсинати.

Велина Драмска живее в най-българския град в САЩ – Чикаго, от близо 10 години. Смята, че всеки, който се чувства ангажиран с бъдещето на България и е български гражданин би трябвало да гласува.

Тук няма значение дали ще е машинно или с бюлетини. По-скоро ако е по-пощата или по някакъв такъв друг начин ще има значение за хората, които живеят в чужбина. Колкото за машинното гласуване, от една страна съгласна, защото вече сме в 21 век, технологиите се развиват. Всеки си служи със смартфони, с компютри,  но от друга страна пък има и възрастни хора, за които ще бъде според мен малко по-обременяващо.“

Велина Драмска е песимист за резултатите от предстоящите предсрочни избори.

„Не мисля, че толкова е въпрос на брой гласове, колкото на ясна политика, на поемане на отговорност, на програми, на стратегии. Да се замислят кандидат-управляващите за своите програми, за дебати, за конструктивна дискусия, вместо да се въртят в този омагьосан кръг и да се опитват с още 10-20-30 хиляди гласа да определят бъдещето на България. Не мисля, че така ще се получи.“

Петър Стаматов също е от Чикаго. Повече от 20 години неговото семейство е част от българската емигрантска общност в Америка. Не е безразличен към случващото се в България, но не гласува.

„При съвременния Изборен кодекс няма как да се промени изборната система и затова не участвам в самите избори. Участвам като наблюдател, но самият аз не гласувам.“

Стаматов отбелязва, че партиите винаги правят промените в изборното законодателство в 12 без 5.

„Промени, които не се одобряват нито от Венецианската комисия, нито от международни наблюдатели и обикновено биваме критикувани за тях от чужбина. Но всеки новодошъл и всяка сила, която се чувства в момента в подем, настоява за такива промени, които да са изгодни за нея. По правило 6 месеца преди изборите не би трябвало да се пипа Изборния кодекс, тъй като хората са свикнали със стария кодекс.“

Район „Чужбина” може да съществува и сега, стига партиите да пожелаят, убеден е Петър Стаматов:

„Но партиите не пожелаха. Те можеха дори при сегашния Изборен кодекс да поставят на водещи места известни българи зад граница, които заслужават уважение, но партиите се интересуват от личните си партийни интереси и заради това не поставят на водещи места. Реално, ако всяка една партия постави по двама-трима на изборни места, може да се каже, че 6 партии по трима-четирима човека: ето ти 25 човека, 10% могат да бъдат хора, избрани от район „Чужбина”.

Според Стаматов това е „политическа хватка“, която се използва, за да се разделят българите зад граница от тези в страната.

Правилното решение е въвеждане на дистанционно електронно гласуване зад граница, обобщава той.

„Машинното гласуване е както и район „Чужбина”, работи се на парче. Това са залъгалки за избирателите, вместо да се реши коренно проблемът с електронно дистанционно гласуване. Машинното гласуване абсолютно се обезсмисля, ако имаме електронно дистанционно гласуване.“

Чуйте всички детайли в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17