Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна - автентични ценности, съвременна визия

Снимка: НГПИ Тревненска школа

Националната гимназия за приложни изкуства Тревненска школа празнува днес 100-годишнината от основаването на училището. То е създадено като продължител на традициите на Тревненската възрожденска школа.

Празничната програма ще предложи на гостите представителната изложба на учениците от специалностите Дърворезба, Иконопис и Интериорен дизайн. Предвидени са творчески работилници в двора на училището, чиито врати ще бъдат отворени за всеки, пожелал да влезе и да разгледа ателиетата.

В тях мебелите са по проект на учениците. В училището, в което не бие звънец, учат 128 момичета и момчета от цялата страна. „Мисленето ти се променя, като влезеш един път в училището. Усеща се свободната и художествена среда“, споделя един от младежите.

Днешната Национална гимназия става средно специално художествено училище през 1976 година. По това време в страната отварят няколко училища за приложни изкуства.

доц. Цветан Колев

„Докато учехме децата, учехме и себе си, защото бяхме млади“, спомня си доц. Цветан Колев, който преподава живопис и е от първата генерация преподаватели в училището след трансформирането му в средно специално.

Красотата на педагогиката е да те надминат. Така е било винаги в изкуството.“

Тревненското училище е приемник на столарското, създадено преди 100 години, за да запази традициите на Тревненската възрожденска школа в областта на художествената обработка на дърво.

Тези традиции имат реално продължение в живата школа, носител на старите ценности и на новото време, което изисква нов тип мислене, обобщава директорът Орфей Миндов, възпитаник на училището и преподавател от 27 години, в 11 от които ръководи гимназията.

Сред ученически работи с директора Орфей Миндов

„Тук има не само 100 години история, тук са много хора, много съдби. Това е единственото училище, което е реалният, съвременен продължител на Тревненската дърворезбарска, иконописна и дюлгерска школа. Отговорността, мисията е много голяма - трябва да намериш съвременната визия на тази Тревненска школа, да развиеш стила, да съхраниш автентичните му ценности.“

Ползвайки новите технологии, ти трябва да съумееш да съхраниш уникалността, казва Миндов.

Бъдеще винаги има за талантливите, категоричен е той. Където и да попаднат, те са наясно с целия творчески процес - от първата скица до изпълнението на проекта в материал.

В ателието по иконопис

90-95% от възпитаниците на школата продължават обучението си във висше училище по изкуства. „Преди бягаха навънка, сега се позакрепиха, горе-долу си остават тук, или ако отиват, се връщат“, изтъква директорът.

Историята на училището, концепцията за развитието му, създаденото от преподаватели и ученици е представено в луксозен каталог, посветен на 100–годишнината. 

Програмата за отбелязването й продължава през целия ден до късно вечерта. По улиците на Трявна ще премине шествиенамайсторитедърворезбари, предвождано отиконатанапочитания като техен закрилник Св. Георги. 

Снимки в текста: Велина Махлебашиева, БНР


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37