Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС започна заседанието си със скандал и обвинения в зависимости между депутатите

| обновено на 07.05.21 в 10:39
Снимка: БГНЕС

Със скандал започна работата в пленарната зала на Народното събрание тази сутрин. „Депутатите от „Демократична България“, „Изправи се! Мутри вън!“ и БСП настояха в дневния ред да бъде включена точката за преизчисление на пенсиите и създаване на временната комисия за действията властите относно незаконни строежи и обекти на територията на бургаския парк „Росенец“.

С лични обвинения в зависимости депутатите започнаха дебатите за дневния ред на последното редовно заседание на 45-ото Народно събрание.

Антоанета Цонева от „Демократична България“ настоя:

„Знам, че има парламентарни групи, които страшно много се притесняват от това да минат през този лакмус как ще гласуват за създаването на такава комисия. Виждам, че и групата на ГЕРБ се вълнува много. Вие също, господа и дами, имате предложения за такава комисия. Хайде сега малко по-смело! Моля ви, г-жо председател, не изхвърляйте от дневния ред комисията за „Росенец“, това е особено важно“. 

Председателят на парламента Ива Митева заяви, че промени в дневния ред не могат да се правят:

„Каквото остане от дневния ред от сряда, то приключва в сряда и не преминава към следващия дневен ред“.

От ДПС подкрепят създаването на комисията, каза Йордан Цонев:

„ДПС ще гласува „за“ и иска комисия „Росенец“. Иска комисия „Росенец“ и имаме воля за комисия „Росенец“. Имаме воля и за другите социални закони, но не през главата на правилника и законите и Конституцията. Ако ще правим нещо, ще го правим както  повелява правилникът, законите Конституцията“. 

Депутатите от БСП окупираха трибуната на парламента, а Иван Ченчев призова председателят на парламента Ива Митева да напусне заседанието. От ДПС обвиниха социалистите, че искат да провалят днешния пленарен ден.

Христо Иванов от „Демократична България“ поиска почивка и провеждане на Председателски съвет. След заседанието на съвета стана ясно, че предложението за преизчисляване на пенсиите няма да бъде гласувано окончателно от настоящия парламент. От левицата изразиха надежда преизчисляването да бъде гласувано от следващото Народно събрание. Кристиян Вигенин обяви от трибуната на НС, че очакванията на пенсионерите няма да бъдат изпълнени, но  БСП ще се съгласи с дневния ред на парламента.

Малко по-рано от БСП призоваха министрите в оставка от целия Министерски съвет да бъдат изслушани в парламента и да се проведе парламентарен контрол. 

За днес са предвидени и заседания на парламентарни комисии. В рамките на парламентарната комисия за ревизия на досегашното управление трябва да продължи изслушването на бизнесмена Светослав ИлчовскиПреди два дни зърнопроизводителят отправи обвинения в рекет на най-високо ниво, включително към премиера Бойко Борисов и регионалния министър Петя Аврамова. Аврамова твърди, че не познава Илчовски, а Борисов определи обвиненията му като „подгрети стари манджи“. По план комисията за ревизия трябва да изслуша и представители на институциите и частните изпълнители относно изграждането на станалата известна подпорна стена с хотелски стаи в морската местност Алепу.

За днес е предвидено и заседание на парламентарната здравна комисия, която трябва да изслуша ресорния министър в оставка Костадин Ангелов, управителя на НЗОК и председателите на оперативния и ваксинационния щаб. Управителят на Здравната каса ще запознае комисията с  изпълнението на бюджета към 30 април. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полицията в Добрич задържа мъж за разпространение на наркотици

На 8 април в хода на специализирана полицейска операция на изграден за целта КПП на входа на Добрич по бул. "25-ти септември“ органите на реда спират за проверка автомобил, управляван от 30-годишен мъж. В автомобила служителите от отдел "Криминална полиция“ и Първо РУ - Добрич откриват сумата от 3 300 лв. и полиетиленово топче с тегло 106..

публикувано на 09.04.25 в 21:50

Над 1000 фиданки ще бъдат засадени в Малешевската планина

Над 1000 фиданки ще бъдат засадени в Малешевската планина, където през лятото на миналата година пожар засегна над 16 хиляди декара горски територии. В залесяването ще вземат участие служители от Югозападното държавно предприятие, пожарникари, военни и доброволци от общините Струмяни и Кресна. Над 60 пожара гасиха огнеборците през..

публикувано на 09.04.25 в 21:32
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп обяви 90 дни пауза за митата за 75 държави, за Китай остават

Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи за втори път драстично в рамките на  денонощието митническите тарифи за стоките от Китай от 104 на 125 процента. САЩ наложи обещаното мито в размер на 104% на китайските стоки В публикация в платформата Truth Social американският държавен глава съобщи, че е разпоредил 90-дневна пауза за 75 държави, които..

публикувано на 09.04.25 в 21:10
Йордан Иванов

Депутати от ПП-ДБ обвиниха вътрешния министър в лъжа

Депутатите от ПП-ДБ Йордан Иванов и Божидар Божанов обвиниха министъра на вътрешните работи Даниел Митов в лъжа. Те призоваха Митов да смекчи тона към опозицията и да изнесе информация за последните рокади в дирекцията: "Моля да покаже заповед от 3 април на заместник-главния секретар на МВР Мирослав Рашков с която се назначава на ръководна..

публикувано на 09.04.25 в 20:35
На снимката (от ляво надясно): директорът на ОД на МВР ст. комисар Светлин Петев, министърът на вътрешните работа Даниел Митов, и и.д. главен секретар на МВР гл. комисар Мирослав Рашков

Митов: Няма назначен нов директор в Пловдив

Няма назначен нов директор в Пловдив, както твърдеше един от ДБ днес. Чул някой си някаква клюка и я разпространява. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов в Търговище. Той присъства на годишният отчет-анализ на Областната дирекция на МВР в Търговище за 2024 година. "Когато им се каже нещо, което не им изнася, те се правят, че не го..

публикувано на 09.04.25 в 20:22

Изследване: Хората с увреждания са мотивирани да работят

Законодателната защита на хората с увреждания от уволнение, административни тежести и страховете, че те ще отсъстват по-често са сред основните фактори, които ограничават работодателите да ги наемат. Това сочат резултатите от проучване на Библиотечно-информационния и изследователски парламентарен център, което беше представено пред депутатите от..

публикувано на 09.04.25 в 20:14
Президентите на България Румен Радев (вляво) и на Гърция Константинос Тасулас

Президентите на България и Гърция разговаряха по време на Делфийския форум

През последните години България и Гърция издигнаха на ново равнище двустранното сътрудничество в развитието на енергийната и инфраструктурната свързаност. Това беше общата позиция на президентите на двете държави Румен Радев и Константинос Тасулас, които проведоха днес среща в рамките на Делфийския икономически форум. Двамата бяха..

публикувано на 09.04.25 в 19:58