Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължават инициативите за показване на пейки - букви от кирилицата

7
Снимка: Български културен институт - Берлин

Продължават инициативите за популяризиране на кирилицата чрез пейки под формата на букви в различни обществени пространства. Фондация „Прочети София“ изпълнява проекта „Скритите букви“ от 2018 година. Проектът е създаден по идея на художника Кирил Златков.

„Идеята беше да пръснем букви в града, които хората да откриват по интересен начин като игра. В хода се трансформира проектът и решихме да направим буквите не от цялата азбука, а само уникалните букви, които са за кирилицата, които нямат графичен аналог нито в латиницата, нито в гръцката азбука. Освен това решихме тези букви да бъдат под формата на пейки и да ги сложим в малко по-скрити, тайни, приглушени места, за да обособим кътчета за срещи, за четене. Всяка една от пейките е свързана и с поезия на български съвременен автор“, каза в интервю за БНР Тодора Радева, създател на Фондация „Прочети София“.

Проектът се популяризира и в чужбина под името „Българските букви“. В Париж, на брега на Сена, са разположени пейки със стихотворения на български автори в превод на френски.

След това получихме покана от Берлин. Миналата година цяло лято беше на много централно място - точно до катедралата, близо до музеите в Берлин - по покана на Българския културен институт там с участието на българското посолство“, допълни тя в предаването „Нощен хоризонт“.

Пейките с формата на букви от кирилицата са показани още в Будапеща и в Пловдив. Три от пейките са подарени на Къщата за литература и превод в София, подчерта Радева:

"Другите букви са прибрани в склад. Имаме запитване от различни културни институти и от посолства в България. В Рабат, Мароко още през 2019 г. по нашите скици се изработиха пейки на място и се поставиха там също буквите от проекта". 

На 11 май от 20 часа пред Националната библиотека ще бъдат показани пейки от новия комплект:

"Скиците са същите. В основата на пейките стои шрифтът "комета" на Кирил Златков. Формата е ясна, тя се задава от формата на самата буква. Но този път ние решихме да направим пейките от различен материал. Заради големия интерес ми се искаше те да бъдат още по-трайни и с по-дълъг живот. Затова в момента от неръждаема стомана се прави основата, много прецизно по нея се огъва ламарина. Всичко това се носи за прахово боядисване...". 

Графичният дизайнер Костадин Кокаланов е автор на графичния стил на пейките. Той коментира, че се е опитал да направи личен прочит на идеята на проекта за пейки с формата на букви от кирилицата:

"Това е визуална интерпретация на концепцията на самия проект".

По думите му трите смислови посоки на проекта са - градска среда, типография и поезия. 

Инициативите на Фондация „Прочети София“ продължават с издаването на антология "Скритите букви". Антологията ще бъде издадена и на немски език. Пейките с формата на букви ще бъдат показани през септември в Мюнстер, Германия.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Български културен институт - Берлин


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17