Пролетно Велико Търново е визуално преобразено с пет огромни пъстри лалета. Кинетичната арт инсталация включва петметрови лалета, разположени на знакови места за старопрестолния град – паметника на царете от династията на Асеневци, на панорамната изгледна площадка на ул. „Стефан Стамболов“, на Самоводската чаршия и до Факултета по изобразителни изкуства. Движещите се лалета са дело на визуалния артист Христо Гелов, за когото в арт средите казват, че е новият Кристо.
„Едно преоткриване на моя роден град след толкова години, 30 години. Реално погледнато съм живял повече в Испания, отколкото в България, но родният град си е роден град и се случи след тази пандемия, която ни ограничи живота, свободата, движението и исках да бъде нещо като едно възраждане. Да придружа природата с нейното разцъфване с тази инсталация“.
Петметровите лалета от инсталацията на Христо Гелов са първото значимо културно събитие във Велико Търново тази година. Проектът е финансово подкрепен от общинския бюджет с 28 хиляди лева на конкурсен принцип. Идеята е сливане, коментира Нелина Църова, директор на общинската дирекция „Култура и туризъм“:
„Сливане на духовното с материалното, сливане на човека с природата, сливане на града с емоцията на неговите жители и гости. Нещо много позитивно има в сливането, това е обединяването на енергиите на различните видове материи, на различните емоции. Както като се слеят реките, се получава една пълноводна, жива река, нека да кажем, че това е едно духовно сливане“.
Въртящите се лалета на Христо Гелов са всъщност цветни вятърни турбини в постоянно движение, те реагират на полъха на вятъра и генерират електрическо зареждане за собствено си нощно осветление. Кинетичната инсталация има екологичен ефект и създава цветен маршрут с много арт атмосфера.
„Формата напомня на лале, това са едни покълващи растения, нов живот, илюзия. В същото време исках по уникален начин търновската архитектура да се слее с културния живот, с посетителите, с една дума – това да бъде нещо като обединение, защото живеем във все по-фрагментирано общество, а пък знаем, че изкуството винаги трябва да обединява хората и да ги прави по-добри и по-оптимистични“, споделя Христо Гелов.
Три десетилетия Христо Гелов твори в чужбина – Латинска и Северна Америка, но основно в Испания. Работи в областта на аудиовизуалните медии и градското пространство, опитвайки се да „хуманизира“ околната среда в града и да предложи алтернативни артистични гледни точки.
Христо Гелов използва широка гама от визуални комуникационни техники като съвременни ефимерни акции, интервенции в градското пространство, видео мапинг, кинетични инсталации. Сред най-известните му проекти са цветните пешеходни пътеки в испанското градче Торелодонес близо до столицата Мадрид и мост в Швейцария, декориран като лего играчка. Художникът има редица успешни проекти и в България, сред които инсталациите „Къща на водата” и „Дишай” в Самоков, „Разкази“ и „Съзвездни букви“ в София.
Великотърновските лалета на Христо Гелов се приемат по различен начин от публиката:
„Много ми харесват, аз от два дена съм във Велико Търново. За първи път има такива неща, даже не зная, че са лалета, но наистина е много добре направено“.
„Аз не можах да разбера какъв смисъл има – нито ми е красиво, нито съчетано като цветове. Смятам, че е излишно“.
„На мен ми харесват, защото са изключително цветни, носят чувство за пролет, шарено, за разнообразие, хубави са“.
„Смятам, че изобщо не импонира на обстановката, на града като цяло, като визия, като усещане. Струват ми се доста изкуствени, на мен лично не ми харесват изобщо“.
„Обогатява обстановката по приятен начин. Невероятно е. Харесва ми, че има шарени неща, които изглеждат странно и внасят настроение и разнообразие, и светлина“.
Лалетата на Христо Гелов ще останат във Велико Търново до края на октомври. Проектът ще бъде представен и във Франция, където визуалният артист заминава за тримесечна арт резиденция.
„Там имам други проекти, но ще им покажа този проект и там да се направи. С удоволствие бих разнесъл малко лалета и по света. Светът става все по-малък с тази работа от дистанция. По принцип ние, артистите, творците, сме номади. Където можем да реализираме проекта, там ни „завява вятърът“.Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..
"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората". Това каза пред БНР Катя Тричкова - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...
Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията. Разбира се..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..