Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кърджали посреща Рамазан Байрам без изселници и с нова джамия

Новата джамия в Кърджали
Снимка: Рейхан Мустафа Ферад

Днес започна големият мюсюлмански празник Рамазан Байрам. В продължение на три дни се разменят гостувания, а на трапезата неизменно присъства баклавата. За разлика от предишни години, този път няма много наши изселници, пристигнали от Турция по родните си места. Причината е наложеният в южната ни съседка национален локдаун заради коронавируса.

Настъпването на Рамазан Байрам беше възвестено рано тази сутрин във всички джамии в Кърджалийско. Това стана по време на голямата празнична молитва, сложила край на едномесечния пост, през който мюсюлманите не се хранят от изгрев до залез слънце. 

Новата джамия в Кърджали  Снимка: Рейхан Мустафа Ферад

За първи път тази година заработи една от най-големите джамии в Родопите - тя се намира в квартал „Прилепци“ в Кърджали и побира 1 200 богомолци. Оформена е като религиозен и светски център и беше завършена дни преди празника.

Празнична молитва имаше и в централната джамия в Кърджали.

На Рамазан Байрям на почит е тъпанджията, който е будил цял месец вярващите да започнат своя пост. Той обикаля къщите да честити празника, а в замяна получава пари и подаръци.

„Дават, не дават – аз трябва да обикалям къща по къща. Занаят. От старо време е останало.“

59-годишният Азис Джевджет от ардинското село Млечино е бил тъпана повече от десетилетие. Днес обаче той не стана рано да поздрави своите съселяни, защото тази година заради пандемията в района няма тъпанджия. Единственият човек, запазил занаята, е в село Горно Прахово.

Мустафа Хаджъ  Снимка: БГНЕС

За мюсюлманите Рамазан Байрам е ден на прошка и съпричастност. Освен за празнуване, това е време и за равносметка, обясни главният мюфтия на България Мустафа Хаджъ.

Байрам е време, когато всички празнуват – заможните да подпомагат социално слабите, за да може всички да се чувстват равни. Байрам е време, когато хората се помиряват, ако евентуално между тях има неразбирателство. И най-вече – Байрам е време, когато всеки уважава своите родители.“

Рамазан Байрам се предшества от деня Арифе, в който се раздават бонбони и мекици. За него домакините се подготвят от рано сутринта, сподели Сабиха Местан.

„Всяка домакиня сама решава колко килограма брашно ще омеси. Оформят се топки с големината на ябълка. Раздаваме на всички свои съседи и комшии, без разлика та етнос и религия.“

Заради въведения до 17 май национален локдаун в съседна Турция, много наши изселници се отказаха да се върнат по родните места. Не ги очакваха и техните близки в Кърджали.

„Няма как да дойдат. Настроенията не са празнични.“

„Всеки се пази, не пътува.“

Джамията „Баня Башъ“ в София   Снимка: БГНЕС

Рамазан Байрам продължава три дни. След 70 дни идва и другият голям мюсюлмански празник – Курбан Байрам. Мюсюлманите в Кърджалийско се надяват тогава да паднат противоепидемичните мерки и близките им да пристигнат от Турция.

Снимките са предоставени от Рейхан Мустафа Ферад

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За седма година в с. Бръшлен се проведе фестивал на рибата

За седма година в село Бръшлен, община Сливо поле, се проведе "Рибен фест", който събра кулинарни майстори на менюто с основа дунавска риба и традиционната за този край ракия. „На Дунава като уловиш риба, слагаш сол, пържиш я и ядеш.“ Това е най-кратката и проста рецепта за приготвяне на риба. Само че в село Бръшлен, където рибата от..

публикувано на 25.08.24 в 06:42
Басейнът в античната вила Армира до Ивайловград

Над 1200 души са посетили античната вила "Армира" край Ивайловград в първите две седмици на август

Ивайловградското село Свирачи отбелязва 110 години от завръщането на малоазиийските българи - събитие, което се провежда през пет години. "Рано в неделя" с Ивелина Георгиева и Мерим Тенев ще бъдам на гости на ивайлоградския регион и с музиката, създадена от композитора Явор Русинов, вдъхновена от красотата на ивайловградско. Първата ни спирка е в..

публикувано на 25.08.24 в 06:18

Екшън героите и класическите актьори като Делон - всички са герои, но последните са естествени!

Много френска музика в този брой на Нощен Хоризонт -  емблематични и разпознаваеми песни, изпълнени от звездата на френското, европейското и световното кино Ален Делон , който напусна нашия свят миналата неделя на 88 годишна възраст. Един харизматичен Скорпион, с много чар и подкупващи сини очи . Спечелил доверието на зрителя към ролите, които е..

публикувано на 21.08.24 в 11:49

"Отвътре навън 2" - история за силата и смисъла на емоциите

Филмът на "Пиксар" "Отвътре навън 2" се превърна в най-касовия анимационен филм на всички времена шест седмици след официалната му премиера. Втората част на анимационната поредица събра общо 1 милиард 460 милиона долара в световните боксофиси. Така той изпревари досегашния лидер за най-успешна анимация - "Замръзналото кралство 2" ,..

публикувано на 20.08.24 в 08:15

2024 г. и преизпълнената петилетка на "Изотопия"

Със скоростта на светлината 5 години отлетяха от лятното начало на "Изотопия" по "Хоризонт" през 2019-а . Предаване, замислено като пространство за младите по ЕГН и дух , за хората с оригинални идеи и любопитни истории, по-скоро особняци, понякога изумителни, но винаги с потенциал да ни разчувстват, замислят, вдъхновят...

публикувано на 19.08.24 в 14:57
Кулата Снежанка

Кулата Снежанка, Музеят на родопския карст и църквата в Пампорово - символи и дух

Да се издигнеш над земята и да погледнеш над върховете, така както само птиците го могат. Това е усещането, когато се качим на телевизионната кула Снежанк а. Тя е построена на най-високия едноименен връх в Пампорово 1926 метра . Църквата "Успение на Пресвета Богородица"  е своеобразен духовен център на Пампорово. Построена е изцяло с..

публикувано на 19.08.24 в 14:33
Пампорово

100-годишният скиор Иван Раев от Чепеларе - живата история за Пампорово

Богатството на туризма са и личностите, които работят за него. Иван Раев - първият ски учител в Смолянско е бил управител на Пампорово , когато в комплекса са били построени само четири хотела. От една песен за Пампорово научаваме, че имената им са били "Еделвайс“, "Синчец", "Ехо" и "Малина". Имало е и Военен почивен дом. 100-годишният скиор..

публикувано на 19.08.24 в 13:50