Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детската специализирана белодробна болница в Трявна е обновена

Детската специализирана белодробна болница в Трявна
Снимка: Велина Махлебашиева

На високо и слънчево място над Трявна, сред борови гори се намира единствената в страната Детска специализирана белодробна болница за продължително лечение. Създадена е в годините на Втората Световна война от царица Йоанна. Сега стаите за малките пациенти са преобразени с нови легла, шкафчета и цветно спално бельо.

"Царицата е получила след сватбата си с цар Борис III една сума от няколко софийски банки като сватбен подарък, но тя е решила да основе фонд. Този фонд е бил първоначално предназначен за профилакториум за деца на железничари, на транспортни работници, но с първите профилактични прегледи, които са правени тогава, се оказва, че има много болни от туберкулоза, прави болница за лечение на болни от туберкулоза деца и е открита малко след смъртта на цар Борис III и е носела неговото име. Открита е в началото на 1944 година, но болните са били толкова много, че реално са се лекували вече", разказа за БНР управителят на болница "Царица Йоанна" д-р Георги Илиев.

Детската специализирана белодробна болница в Трявна   Снимка: Велина Махлебашиева

Болничната сграда, проектирана от царския архитект Йордан Севов по тогавашните немски и швейцарски медицински изисквания, представлява цял комплекс с всички нужни помещения, включително училище, къща за главния лекар, стопански постройки, а линейката била първият автомобил с двигател с вътрешно горене в Трявна. Сърцето на сградата е мраморното фоайе, в което е поставена паметната плоча с лика на царица Йоанна. Мраморът е подарък от италианското кралско семейство. От Италия е доставено и централното стълбище. 

"Стълбището е било като лего игра, един път е монтирано в Италия, разглобено е, донесено е, стъпало по стъпало е монтирано отново. Облицовката е от балчишки камък. И парапетът. Но иначе има оригинални италиански плочки". 

Някога в сградата е имало и киносалон. По-късно пространството е използвано за склад, а отскоро, със средства от Министерството на здравеопазването е превърнато в салон за лечебна физкултура. 

В големия болничен комплекс има сгради, които не са ремонтирани, откакто е построено здравното заведение преди повече от 70 години. Екипът разчита да привлече средства, като кандидатства по програми, а с онова, което е по силите им, се справят с помощта на доброволци и дарители.

Включват се частни лица и фирми от цялата страна. Особено активни са доброволците от Трявна, както и гимназистите от художественото училище, подчертава д-р Илиев. Общината също участва в последната акция, след която детската площадка и баскетболното игрище са почистени и готови за игра. Преди време едната от занималните беше изцяло подновена с помощ от хора, съпричастни с усилията на персонала, поясни социалният работник Бонка Тихова:

"Всяка една вещ е дарена, всеки един милиметър е от сърцето на някой човек и то се усеща. Влязохме във всяка стая - в момента се ползват около 40 стаи, малко да се освежи, да се подменят нощни шкафчета, гардероби, неща, които бяха тук още от създаването, метални нощни шкафчета от 1942 година, съвсем амортизирани. Всичкото спално бельо е подменено". 

Детската специализирана белодробна болница в Трявна    Снимка: Велина Махлебашиева

Сред дарителите на болницата са и вече порасналите някогашни момичета и момчета, лекувани в Трявна.

Днес пациентите са много по-малко заради намалялото детско население. Леглата са 155 и след престоя, който е минимум 14 дни, лечението на децата продължава вкъщи, като голяма част от пациентите се възстановяват. В годините много деца са спасени от хронифициране на заболяванията им, съответно и от последствията за здравето, обяснява управителят на лечебното заведение, изградено на това място заради благоприятния климат. Д-р Илиев споделя и друга добра новина:

"В момента нямаме нито едно дете с туберкулоза, не става дума за активна туберкулоза, а за продължително лечение на туберкулоза, която е потисната".

Управителят на болницата отбелязва, че заради страха от разпространението на Covid-епидемията, част от пациентите са пропуснали оздравителните процедури. Д-р Илиев гарантира, че заразяването с коронавирус в стационара е невъзможно и няма опасност пациентите да проведат лечението си.

Детската болница в Трявна за физиотерапия и рехабилитация посещават и възрастни, прекарали Covid-19. Програмата е амбулаторна и е насочена към пациенти, които се нуждаят от долекуване.

Цялото интерю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36