Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вени Марковски: Политиците във Фейсбук и Туитър се ползват с по-голяма свобода

Вени Марковски
Снимка: Ани Петрова

Надзорният съвет на "Фейсбук" остави в сила забраната на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп да използва своя профил в мрежата.
"Това е един от знаковите случаи, които се разглеждат от новосъздадения Надзорен съвет на "Фейсбук", която е независима структура, макар и финансирана от "Фейсбук", но в която участват световноизвестни специалисти, експерти, съдии. Очевидно се гледаше с голям интерес към него именно заради това, че обсъжда казуса, свързан с Доналд Тръмп. Решението, което те взеха е, че "Фейсбук" в рамките на следващите 6 месеца трябва да реши какво ще направи с профила на вече бившия президент Доналд Тръмп, т.е. - това е неговият личен профил, а не профилът на президента на САЩ и дали ще бъде допуснат отново до "Фейсбук", или ще му бъде наложено наказание, ограничено във времето", каза за БНР Вени Марковски, един от съоснователите на Интернет общество.

Той подчерта, че в Надзорния съвет на "Фейсбук" членуват хора от целия свят, които представляват различни структури и държави, региони на света.

"Основното е, че това са хора, които са свързани със знание на правото. Има нобелови лауреати, занимават се със свобода на словото, защитата на човешки права, технологии, но и са уважавани в страните, от които произлизат", допълни в предаването "Хоризонт до обед" Марковски.

Той коментира, че има разлика в степента на въздействие върху словото, което човек може да употребява в социалните мрежи и тази разлика се определя от "Фейсбук".

"Парадоксалното е, че нацистката пропаганда се преследва от алгоритмите на "Фейсбук", но комунистическата не толкова, както знаем от историята - тя също е довела до убийството на милиони хора, нарушаване на човешки права, свободи".

По думите му политиците във "Фейсбук "и в "Туитър" се ползват с по-голяма свобода, отколкото обикновените потребители и те могат да пускат лъжи, без тези лъжи да бъдат санкционирани за разлика от обикновените потребители, които биха били санкционирани веднага, тъй като се смята, че словото им има обществена значимост.

"Какво точно ще направи "Фейсбук", не мога да кажа, но при всяко положение се надявам, че ще има някакъв отрезвяващ ефект върху политиците, които говорят лъжи във "Фейсбук" и че по някакъв начин ще им се наложи да говорят по-малко лъжи", подчерта Марковски. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04