„Тълкувам думите на Путин като признак за залязваща сила. А залязващите сили са доста опасни“, казва в интервю за БНР шведският икономист Андерс Ослунд, старши сътрудник в Атлантическия съвет.
„Русия в момента притежава такава военна мощ, каквато не е имала отдавна. И в ситуация като сегашната такива лидери са склонни да използват тази мощ, преди да я загубят. Смятам Путин за човек, който досега винаги е избягвал риска, а вече активно го търси - като бизнесмен, който е изправен пред фалит.“
Наистина ли Западът е погълнат от русофобия?
„Не. Но хората виждат много добре какво се случва. Кремъл непрекъснато отрича реалността. Репутацията му е такава, че дори вече има такова клише: не вярвайте на нищо, докато Кремъл не го отрече. Така напоследък научихме, че Русия изпраща екипи от Федералната служба за сигурност и Главното разузнавателно управление да убиват и тровят хора в Европа. Това се случи на България, също и на Чехия. И тепърва ще научаваме още повече.“
Не звучи ли малко странно заявеното от руския президент, че страната му брани непрекъснато международното право?
„Путин има отколешен навик да преиначава нещата. Защото с окупацията на Крим Русия нарушава Хелзинкската декларация от Конференцията по сигурност и сътрудничество в Европа през 1975 година и Парижката харта за Нова Европа от 1990-а. Както и няколко двустранни споразумения с Украйна. Така че Русия не би могла да пренебрегва международното право повече, отколкото вече го прави. Изявленията на Путин са значими само по отношение на посланията в тях. Ето, в Деня на победата тази година той заяви: „Ние сами спечелихме войната.“ Под „ние“ имаше предвид Съветския съюз, като дори не спомена поименно Украйна и Беларус, които са изстрадали най-много. Освен това подхвърли индиректно, че Западът сега бил следвал нацистката идеология.“
Какво стои зад тази враждебност към Запада? Западът ли е най-голямата заплаха за властта на Путин в Русия?
„От 2009 година Русия практически не е имала икономически растеж. А от 2014-а нетните доходи на руснаците са намалели с 11 процента. Това означава, че икономическата политика на Путин е пълен провал. Но това не го притеснява. Вместо това се опитва да мобилизира подкрепата на руското население по два начина. Първият е да подклажда национализма чрез агресивност към Запада. Той има нужда от Съединените щати като враг. А отскоро показва, че като такъв е набелязал и Европейския съюз. И вторият начин - като увеличава репресиите в Русия. В това отношение положението не е било толкова лошо от 1987 година.“
Публикувахте наскоро анализ на ефективността на западните санкции срещу Русия. Заключавате, че ефект от тях има. Достатъчен ли е обаче този ефект?
Отговорът на този въпрос винаги е „не“. Защото ако бяха достатъчно ефективни санкциите, Русия вече щеше да се е изтеглила от Украйна. С тях обаче все пак бяха постигнати две неща. Първо - ограничено беше настъплението на Русия в Украйна през лятото на 2014-а. И второ - икономическият й ръст всяка година е с 2,5 до 3 на сто по-малък. Докато руската икономика е стагнирана, Централна Европа трупа по 4-5 процента отгоре през последните 7 години.“
Има ли червена линия - граница, която Западът трябва да внимава да не пресече с увеличаването на санкциите срещу Русия, за да не предизвика нежелано развитие на събитията - нещо като малките и кратки войни, каквито Путин вече предприе първо в Грузия, а после и в Украйна?
„Не смятам, че в такъв случай виновни биха били санкциите. Но, разбира се, военни действия трябва да бъдат избягвани. А със санкциите не бива да се действа прибързано. Защото да не забравяме как Съединените щати отидоха твърде далеч в случая с Олег Дерипаска през 2018-а, но се оказа, че компанията "Русал" е твърде голяма, за да бъде санкционирана - като банка, която е твърде голяма да фалира. И се наложи Вашингтон да даде заден ход.
Все пак натискът трябва да се увеличава постепенно. На първо време всичките тези убийци, които обикалят необезпокоявани из Европа, трябва да бъдат спрени и да не могат да напускат Русия. Трябва да бъдат санкционирани и всичките протежета на Путин и олигарсите, които работят за него. Макар за това да има известно колебание във Вашингтон - заради провала с Дерипаска. Трябва да се затягат и финансовите санкции, както и ограниченията за руския износ, особено на военна продукция“, смята Андерс Ослунд.
Какви са според вас шансовете за ново начало в отношенията на срещата Путин-Байдън, която се очаква идния месец?
„Никакви! Познавам Байдън. Всички във Вашингтон го познават добре. Той винаги е прям. И е президентът с най-голям външнополитически опит след Джордж Буш-старши. Знае как да преговаря. Подозирам, че на тази среща големия въпрос, който Байдън ще повдигне, ще е за Донбас. И ще каже на Путин, че е по-добре да се махне от там, защото иначе санкциите ще се затягат.“
Принципно тогава - какво трябва да се случи, за да могат отношенията на Запада и Русия да се променят към по-добро?
„Смяна на режима в Русия. Защото тя към момента е авторитарна клептокрация и няма перспектива за намаляване на репресиите - заради падналия рейтинг на Путин. От анализите на „Левада център“ се вижда, че една трета от руснаците са против него, една трета го подкрепят и една трета са опортюнисти - не виждат да се задава някаква промяна, но и не застават категорично зад Путин.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.В речта си по случай 9 май руският президент Владимир Путин подчерта, че съветският народ сам е извървял трудния, героичен и жертвен път към победата и не каза нито дума за съюзниците на Съветския съюз през Втората световна война. И още нещо - той..
Българската агенция по безопасност на храните е сезирала прокуратурата заради огнището на чума по дребните преживни животни във Велинград. Става въпрос за близо 1700 овце и след взети проби включително за антитела заразата е потвърдена. Животните..
Евродепутати от различни политически групи за пореден път кръстосаха шпаги по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург за помощта на Украйна на фона на нарастващото военно сътрудничество между Северна Корея и Русия. Еврокомисарят по..
Към този момент гръцките компетентни власти не са отбелязали България като страна, която е канал за разпространение на фалшив зехтин . Това каза пред БНР д-р Кремена Стоева, началник на отдел в дирекция "Контрол на храните" към Българската..
Цех за пелети е горял снощи в димитровградското село Длъгнево, съобщават от полицията. Сигналът е получен в 1 часа след полунощ. Пристигналите екипи са установили, че горящото помещение е временна постройка от около 500 кв. м., използвана за..
Единственият кандидат за главен прокурор Борислав Сарафов получи положителни становища от двете ключови комисии от Прокурорската колегия - по атестирането и конкурсите, а и по професионална етика. Според членовете им той притежава необходимите..
В Гърция арестуват дори непълнолетни за киберпрестъпления, свързани с детска порнография. Има дори опити за самоубийство сред жертвите, чиито снимки се използват в нелегални сайтове. Полицията арестува 16-годишна тийнейджърка, която продавала в..
Еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс призова да бъдат ускорени доставките на оръжия за Украйна на фона на помощта за Русия от страна на Северна Корея, Иран и Китай. В реч пред пленарната зала на Европарламента в Страсбург той заяви:..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..