„Всичко започна след едно решение на израелския съд да отнеме земята на 6 палестински семейства, оттам започна всичко и се наслои. Но и двете страни направиха прибързани ходове, които доведоха до радикализация на събитията“, каза още Къцарков. И още:
„И в двете страни има политическа нестабилност на лидерите, и в палестинската автономия, и в Израел има сериозна политическа криза, криза на лидерството. Пети избори има за последните две години в Израел, дела се водят срещу премиерът Бенямин Нетаняху. В Палестинската автономия на 29 април трябваше да има за първи път от 15 години избори, там лидерът Махмуд Абас, който е от Фатах, който е съратник на Ясер Арафат, не е разпознаваема фигура за младото палестинско население, което с годините залита към политическия ислям и към представителите на Хамас. Борбата между Фатах и Хамас за властта някак си изглежда предначертана. Социологическите агенции даваха на Хамас огромно предимство, което щеше да вкара Фатах в историята…“, коментира още Къцарков.
По думите му липсва дипломатическа инициатива в региона:
„В ООН, в САЩ, администрацията на Джо Байдън беше неориентирана, тя бламира Декларацията за осъждане на насилието, и реши да подходи с директна дипломация, изпращайки заместник-секретаря по Близкия изток, но виждаме, че няма развитие по отношение на успокояване на огъня“, посочи още младият изследовател.
"Имаме радикализиране в Израел на крайнодесни елементи. А в Палестина - на хора, които изповядват сериозен политически ислям, които също вече имат подкрепа от външни сили, като Иран, които ясно заявиха, че ще подкрепи на всяка цена Хамас, а има и подкрепа за палестинците и от страна на президента на Турция", допълни експертът.
"Този път различното в конфликта, който върви по-скоро към ескалация, а не към затихване и решаване на двустранните отношения... Той е различен от досегашните по това, че може да се видят бунтове на израелски араби в израелски градове. По-скоро е граждански бунт, но не трета интифада", коментира още Къцарков.
Още по темата в звуковия файл.
Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун, ще..
Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа. Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св...
Милиони туристи в Обединеното кралство скоро може да бъдат помолени да плащат местна такса за посетители, тъй като общините с парични затруднения се опитват да съберат средства за финансиране на услугите. Почти половината от местните съвети на Шотландия обмислят въвеждането на задължителен данък върху нощувките, известен като туристически..
Сократис Фамелос е новият лидер на гръцката опозиционна партия СИРИЗА. Той обяви, че ще промени приоритетите на политиката на партията. Новият лидер успя на първия тур да получи половината от гласовете. Сократис Фамелос е популярен депутат от лявата партия и бивш министър на енергетиката. Той беше и председател на парламентарната група на..
Неумението на парламентарните играчи да общуват помежду си блокира политическия процес – не просто говорене, а говорене около важни за обществото теми. Това е мнението на политолога Георги Проданов. "Каквито и да са еквилибристики, те показват само едно – абсолютно безсилие пред правилата, които сме приели . Отказът да се..
Лявоцентристкият кандидат Яманду Орси беше обявен за победител на президентските избори в Уругвай, след като победи десноцентристкия си съперник Алваро Делгадо на балотажа, съобщава Ройтерс. Делгадо призна изборната си загуба и поздрави опонента си, който успя да спечели с 49,81% при преброени 99% от подадените гласове. За Делгадо гласуваха..
Товарен самолет, изпълняващ полет по маршрута Германия – Литва, се е разбил днес рано сутринта край литовската столица Вилнюс. Един човек е загинал, а трима други са пострадали, предаде АФП. "Самолетът се е подготвял за кацане на летището и се е разбил на няколко километра от него", съобщиха от пожарната. Жертвата е от 4-членния екипаж.
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..