Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Навършиха се 225 години от създаването на първата ваксина срещу едра шарка

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Навършиха се 225 години от създаването на първата ваксина срещу едра шарка. Това е единствената болест, която напълно е изкоренена. Откривателят на ваксината е английският лекар Едуард Дженър, а годината е 1796-та. На този фон отправяме поглед и към актуалната ситуация, когато пред нас стои въпросът за ваксинация, но срещу Covid-19.

Едрата шарка, известна като Вариола е позната на човечеството от стотици години. Преди да бъде открит препарат за противодействие, тя е взела множество човешки жертви.

"Това е едно заболяване, което е причинявало опустошителни епидемии, като е причинявало смъртта на около 30% от заразените, а тези, които са оцелявали, много често са оставали обезобразени или ослепени. Така че още преди много столетия в Китай, Индия, в Близкия изток са прилагали различни практики, за да могат да се защитят от това заболяване. Ако се върнем 225 години назад това, което прави д-р Дженър, ако трябва да го обясним от съвременна гледна точка, на практика той използва като ваксина вирус, който е при кравите и който при човека предизвиква съвсем слаби симптоми, но в същото време дава имунитет, който ги предпазва от истинския човешки вирус", каза за БНР проф. Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН. 

Това заболяване при кравите, е протичало леко при хората и е създавало защита в телата им. По време на епидемиите жените, които са дояли крави, не са се заразявали с едра шарка.

"Едрата шарка става първото заболяване, което е изкоренено от лицето на земята. През 1967 Световната здравна организация предприема такава инициатива и 10 години по-късно докладва последния случай. А през месец май 1980 година СЗО съобщава, че това заболяване и този вирус са вече напълно изкоренени", допълни Александрова.

България е една от първите държави, ваксинирала цялото си население срещу едра шарка, разказва председателят на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.

"Успехите на ваксинопрофилактиката в нашата страна са свързани с това, че по време на Първата световна война на територията, където е оперирала българската армия, почти целия Балкански полуостров, цялото население е било ваксинирано в нашата държава срещу едра шарка. Затова България 1928 година е една от първите страни в Европа, която ликвидира едрата шарка. Несъмнено ваксините са едни от най-големите достижения на науката и медицината. Ползването на ваксини е сравнимо по здравен ефект с откриването и въвеждането на антибиотици".

Националният център по заразни и паразитни болести е със 140 години история. В годините назад у нас са провеждани ваксинации срещу животозастрашаващи болести, припомня проф. Кантарджиев:

"В началото на миналия век, като една от първите държави в света, са започнали да се ползват в нашата страна ваксини срещу дифтерия, една страшна за децата болест. Също така ние сме една от първите страни в България, още преди широкото въвеждане на БЦЖ ваксината за туберкулоза, да се използва друга антитуберкулозна ваксина, да не говорим за това, което става 50-те години от небивалата епидемия от детски паралич в нашата страна - 1957 година българската държава по предложение на експертите по ваксинопрофилактика предлагат да се вземе от златния резерв на Българската народна банка и да се закупи от Швейцария ваксина за детски паралич, която да спаси нашата страна от тази тежка вълна".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15