Феновете на качествения български рап трябва да имат специално място в сърцето си за Tha Crew - една компания от таланти, които още в началото на този век блестяха с неща, които тогава не се чуваха.
Петнайсетина години по-късно може би най-значимият тандем в рамките на Tha Crew - рапърите LMC и f-act са решили да се завърнат с чисто нов албум, от който вече излязоха няколко сингъла.
Музиката под римите е на техния човек Lessno и е в тон с 2021-ва, а лириките продължават да носят онзи абстрактен почерк на Льоната и Мишо Ефекта заради който станаха толкова разпознаваеми.
Но най-напред да се върнем някъде около 2005-та, когато една компания от ученици в центъра на София създава цяла музикална сцена около себе си. Рапът е ключова част от нея и показва израстването на цялата субкултура отвъд „гангстерските“ и „батъл“ звук и рими.
С привкус от революционни хип-хоп колективи като Rhymesayers и Anticon, LMC (Леонид Дружинин), f-act (Михаил Георгиев) и още няколко МС-та цепят рими от двете си „записвални“ – непрофесионални студиа, но достатъчни, за да могат съдържателите им да градят име.
“Ние си бяхме тийнейджъри, ученици. Това беше начин по който да се изразим“, разказва Мишо.
„В училище пишехме текстове, после като се видехме – записвахме. После разпускахме с фрийстайли по градинки“, допълва Льоната.
Партизанските условия в „записвалните“ развиват уменията на момчетата да семплират чужди звуци в музиката си – един от първичните белези на хип-хопа. Заедно с това ползват талантите в компанията си – хора като китариста Цецо или бийтбоксъра Skiller, години преди последният да стане световен шампион или да влиза в новините по други поводи.
Обкръжението на ThaCrew е огромно, оттам и многообразието на музиката, която се слуша и после на тази, която се прави.
„Голяма част от хората правеха breakcore и имаха такива участия. Джънгъли, дръмендбейсове, всякаква музика“, горе-долу описва нещата LMC. Самият той „изчезна“ от рапа за много време, в което предпочита да се изявява предимно като breakcore и jungle MC.
ThaCrew никога не влиза в по-широкия музикален обмен тогава, но е ценно явление именно със свободата, която предоставя на артистите си. А свободата се усеща и от слушащите.
„Ученическите“ неща, за които говорим, вдъхновяват много от по-късните софийските рап изпълнители, които изграждат сегашната сложна и интересна сцена.
А хората в „крюто“ развиват музикални и други таланти. Мишо Ефекта следва фотография и реализира мащабни фотопроекти, като „Любовъ и съгласие”, в който проследява ритуала Паневритмия на Седемте рилски езера няколко години поред.
В един момент изскочи на рапсцената сякаш никога не си беше тръгвал. Това ни даде двата албума „24 EP” и „Корени“.
Цялостно ThaCrew не спират с рапа, както свидетелстват и албумите на друго МС - vWhy.
Стигаме до днешния момент и завръщането на LMC и f-act като комбина. Нещата звучат по-различно, най-малко заради по-качествения запис. После, заради бийтовете на Lessno.
„Решихме да правим албум и се събрахме да слушаме бийтове, да си избираме, да си генерираме идеи. LMC постоянно разправяше „е тоя бийт, това ни е стила“ – спираше се само и единствено на бийтове на Lessno”, разправя Мишо Ефекта.
МС-тата сами определят звученето като „съвременно“, но мотивацията им не е самоцелно да търсят слушаемост. А както и преди, и винаги – „да правим музика, каквато ни се слуша“.
„Получих много съобщения и имейли. Не съм вярвал, че толкова хора помнят училищните ни записи. Реших да го направя от почит към тези хора, които ми казаха – „Помним те, искаме да чуем нещо ново“, казва LMC.
Така се стига до създаването на “клубния и счупен“ албум „Жът-жът“, което продължава и в момента.
Отговор на въпроса „какво е „жът-жът“?“, още музика, разговори за средата, маските, вътрешните битки и рапърската игра – чуйте в записа от „Изотопия“ горе.
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...