Последната версия на Националния план за възстановяване и устойчивост предвижда близо 3 милиарда лева за програми за енергийна ефективност на сградния фонд.
Допълнително по Дългосрочната национална стратегия за подпомагане обновяването на националния сграден фонд до 2050 г. се предвиждат инвестиции от близо 27 милиарда лева през следващите 30 години, с които да бъдат обновени около 60% от жилищните сгради.
Според експертите обаче, за да се постигне очакваната резултатност, е необходима промяна в начина на изпълнение на проектите. Защото постигнатото до момента, с първите два милиарда, не е много, според Юлиан Попов от Европейския институт за сградните характеристики. А Ивайло Алексиев от Агенцията за устойчиво енергийно развитие представи данни, според които 65% от необновените сгради са в жилищния сектор и 35% в нежилищния. Като брой 90% са еднофамилни жилищни сгради, но като разгъната застроена площ - многофамилните са на практика над 50 на сто.
"Няма нужда да разчитаме изцяло на чисто финансовия сектор, в много държави в региона, както и в България, има специализирани фондове, които доказаха, че могат да финансират доста успешно енергийна ефективност и устойчива енергия през годините, доколкото виждам развитието на пазара място за такива специализирани фондове има и този пазар става все по-голям и по-голям. Така че подобни фондове, които да миксират техническа експертиза и финансов компонент наистина са едни от играчите на пазара на финансови инструменти за енергийна ефективност, които ще играят основна роля в годините напред", каза Марко Марков, финансов експерт по енергийна ефективност.
Според представените модели на финансиране санирането ще се извършва вече не толкова безвъзмездно, колкото с процент самоучастие. Но преходът ще бъде плавен и с изгодни кредити, обявиха представители на финансовите институции по време на форума.
В момента процесът е абсолютно хаотичен, а състоянието на българския сграден фонд е под всякаква критика и на дъното на всички класации за енергийна ефективност, обяви експертът Юлиан Попов:
"Българските сгради са недопустими, начинът, по който се строи, начинът, по който се обновява, е недопустим. Подобно нещо не би трябвала да съществува в страна, която се нарича европейска страна, а частичното обновяване или санирането на апартамент по апартамент е нещо, което не съществува в друга държава. Това е уникален български патент. Тук там някъде, в някои крайни квартали на Букурещ може да се види нещо такова, в Косово може да се види, в Сърбия не може да се види, дори извън Европейския съюз подобно нещо не би трябвало да бъде възможно, то не трябва да се разрешава и това не е само визуален проблем".
Едно от решенията според Юлиан Попов е свързването на европейските средства за енергийна ефективност с множество други източници, включително и с личните спестявания на българите. Той предложи около 5 или 10% от средствата в Плана за възстановяване и устойчивост да бъдат заделени за изследователска, аналитична дейност и обучение:
"Защото онова, което направихме с първите 2 милиарда, е, че направихме едно нещо и не знаем какво сме направили. Никой няма информация колко енергия се спестява, какви трябва да бъдат стандартите в Южна България, в Северна България, в различни климатични зони. Тези 2 милиарда лева свършиха някаква работа, но те не произведоха никакъв интелектуален продукт".
А според местните власти, за да върви процесът, е от изключително значение какви изисквания ще поставят общините към собствениците на сградите.
"Привличане на средства и спестяване на разходи, това е интересно. Предполагам, че повечето колеги, които са отговорили, визират привличането на безвъзмездни средства", коментира Антония Новакова от Столичната община.
Репортажа можете да чуете от звуковия файл."Не може да има две православни църкви. Църквата е една и неин глава е Исус Христос". Това каза пред БНР богословът и собственик на православно радио Пламен Мирянов, строителен предприемач. Според него за миряните е объркващо , след като вече има регистрирана и Българска православна старостилна църква (БПСЦ): " За мен е своеволие да се отделят..
Няма увеличение на цените на енергията в ЕС в началото на тази година заради спирането на транзита на руски газ от Украйна, увери говорителката на Еврокомисията Ана Кайза Итконен. Тя обаче уточни, че има регистрирано повишение в края на миналата година, без да даде конкретни данни. Говорителката каза още, че миналата седмица е проведено..
"Ситуацията със заболяването на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се развива в добра посока", каза завеждащата пресслужбата на Комисията Паула Пиньо. Тя обаче добави, че пневмонията е сериозна болест и трябва да се приема сериозно. По тази причина Фон дер Лайен е отложила всички срещи извън Комисията през първата..
В област Велико Търново се увеличават нарушенията на движение със скорост, която повече от два пъти превишава ограниченията. Годината в региона започна с 22 катастрофи с петима ранени и 25-годишен загинал водач, отчетоха от Пътната полиция. Над 1400 акта и фиша за нарушения са съставени в началото на годината от Пътната полиция във..
" Докато не се изхаби фискалният резерв, привидно няма драма. Драмата е дългосрочна за това, че всъщност се правят много сериозни разходи, които не знаем как да финансираме, т.е. харчим пари, които не сме изкарали и в един момент си казваме – как ще платим за това. В един момент всички осъзнаваме, че не знаем как и откъде да вземем парите и..
Австрийският президент Александър ван дер Белен връчи мандат за съставяне на правителство на крайнодясната Партия на свободата. Тя спечели парламентарните избори през септември, но без мнозинство. Партията на свободата спечели парламентарните избори с почти 30 процента, но беше политически изолирана от останалите четири парламентарно..
Ритуалът по потапянето на Богоявленския кръст във водите на Янтра както всеки път събра стотици габровци. Традиционно най-смелите скочиха в реката от перилата на моста "Игото". 30-тина момчета се хвърлиха за светинята. 18-годишният Кристиян Минчев, дванадесетокласник от Техническата гимназия, извади кръста, за който скача за трети път, но за пръв..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..