Форумът ще се проведе от 22 май до 1 юли - с над 50 концертни прояви и около 400 участници от 14 държави. Поканени са артисти от Австрия, Босна и Херцеговина, Бразилия, Германия, Италия, Република Северна Македония, Полша, Русия, САЩ, Унгария, Финландия, Франция, Южна Корея и България. Организирани са редица съпътстващи събития: изложби, представяния на книги, премиери на компактдискове, майсторски класове, лекции и конференции, част от които онлайн, заради настоящата извънредна ситуация.
Очаква се звездното присъствие на български и международни изпълнители като Людмил Ангелов, Светлин Русев, Мидори, Саша Гьотцел, Василена Серафимова, Борис Белкин, Милена Моллова, Саша Мякиля, Томас Вайнхапел и др. Забележителната наша пианистка Пламена Мангова ще бъде артист във фокус и ще отбележи 30 години от началото на сценичната си дейност.
Тази година стартира и нов цикъл "Потомци-следовници", в който акцент ще бъде присъствието на Абисал Гергиев - син на именития руски диригент Валерий Гергиев. Ще гостуват дъщерята на Борис Березовски - Евелин, изяви ще имат и вече популярните наследници на български музикални фамилии като Кръстев, Василенко, Бояджиев, Заберски и др.
През 2021 година за първи път по време на Фестивала ще бъде връчена наградата за млад диригент "Стефан Линев". Ще бъде направен отново своеобразен преглед на оркестровото изпълнителско изкуство чрез гостуващите състави на Варненската и Русенската филхармония, Симфониета - Видин, Симфониета - Враца, камерен ансамбъл "Софийски солисти", камерен оркестър "Орфей" при Двореца на културата в Перник, Младежката филхармония "Пионер". Силно е застъпено участието и на съорганизатора на фестивала - Софийската филхармония.
Повече за концепцията и акцентите в тазгодишното издание на "Софийски музикални седмици" чуйте в интервюто с доц. д-р Момчил Георгиев - артистичен директор на фестивала.
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..