Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на "Адската машина" на проф. Здравко Митков в НАТФИЗ

2
Снимка: Теодора Тодорова, НАТФИЗ

"Адската машина" под режисурата на проф. Здравко Митков ще има премиера на 20 май в Националната академия за театрално и филмово изкуство. Неговите студенти от специалност „Актьорство за драматичен театър“ ще излязат на голямата сцена на Академията в 19 часа.  

"Имам тежък режисьорски недостатък - обичам да работя със световни шедьоври", каза пред БНР режисьорът и обясни: "Когато човек се занимава с елита на европейските интелектуалци, има по-голям шанс и самият той, и студентите, които се занимават с този текст, да израстат повече. Дори ако не стигнем до висините на шедьовъра - самият Кокто е човешки шедьовър, от друга страна - тази негова пиеса е шедьовър". 

„Жан Кокто е една от свръхнадарените личности на френската интелектуална и артистична мощ от първата половина на ХХ век. Пиесите му, обаче, не са чест гост на театралните сцени в България. „Адската машина“ е страховит шедьовър, творческото общуване с който е безкрайна наслада. Прочутата история на Едип е развихрила въображението на Кокто и то ни понася като интелектуален ураган. „Моят проект е опит да се съживят старите шедьоври. Когато ги четем, някои неща ни убягват, но ако аз прелетя над някой прочут текст, всеки би повярвал, че го чува за първи път.“ - казва авторът. Провокативно модерна за театралните вкусове от 1932 година, когато е написана, „Адската машина“ и днес е изпитание за всички клишета, които тровят театралната ни рутина. Нахално свободната игра на автора с жанровете, блестящият език, смесващ епохите без никакъв свян, дълбоката чувственост и фарсовият (на места) рисунък - всичко това ни е вдъхновило днес да приемем интелектуалната покана на Кокто. Да проверим дали нашето представление може, дори за миг, да се докосне до блестящо-скептичната аура на неземния му талант“, думи на проф. Здравко Митков.  

Премиерни представления - 20 и 21 май 2021 г., 19.00 ч., Голяма сцена, Театър НАТФИЗ.

Интервюто на Светослава Кузманова с проф. Здравко Митков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.


/Снимки: Теодора Тодорова, НАТФИЗ/



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22