Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НАП отписала 10 млрд. лв. като несъбираеми за периода 2017-2020 г.

Следващата седмица ще бъдат обявени мерките за подкрепа на бизнеса

| обновено на 21.05.21 в 18:10
Асен Василев (в средата), Румен Спецов (вдясно) и Павел Тонев.
Снимка: БГНЕС

Десет милиарда лева са отписани и несъбираеми вземания от Националната агенция за приходите за периода от 2017 до 2020 година, обяви служебният министър на финансите Асен Василев.

Други 9,9 милиарда лева са трудно събираеми, но приходната агенция ще направи всичко възможно да възстанови поне част от тях в хазната, допълни той. 

Голяма част от възможностите за преструктуриране на разходите в бюджета вече са използвани, заради което полезният ход на служебния кабинет е повишаване на събираемостта. Това е изводът за състоянието на държавната хазна, обобщен от министър Асен Василев: 

„Нашата основна задача в следващите два месеца е да подобрим работата на приходните агенции, така че да им повече средства в бюджета. И доколкото е възможно без законодателна власт, да сменим практиките, процедурите и начините по които приходните агенции работят с фирмите“, каза министърът.

Следващата седмица ще бъдат обявени мерките за подкрепа на бизнеса, обяви Василев.

По думите му приходната и разходната част на бюджета засега вървят по план, но ресурсът за вътрешно преструктуриране на разходите вече е почти изчерпан.

От Националната агенция за приходите ще се фокусират върху събирането на вземания, които към март са на стойност 9,9 милиарда лева. Другите 10 милиарда лева от предходните три години вече са несъбираеми заради изтекла давност, обяви Василев.

"Общо сумите, които се дължат и които НАП трябва да събере, са 9.9 милиарда лв."

14 дружества имат отписани вземания на индивидуална  стойност над 50 милиона лева, но щетата за хазната е милиард и половина лева, става ясно от данните публикувани от НАП.

Каква е възможността дължимите към март 9,9 милиарда лева да бъдат възстановени в хазната.

„Не мога да ви кажа какво очаквам, зависи от това какво имат“, каза директорът на НАП Румен Спецов и допълни:

"Вместо да отидат за пенсии и за здравеопазване, НАП не са успели да ги съберат."

На Спецов е възложено и да се направят проверки на публичните компании, към които е насочен сериозенобществен ресурс.

"Публичен контрол на получателите на пари по обществени поръчки, проверка от страна на НАП на големите получатели", обеща Спецов. 

Най-големият длъжник е кърджалийска фирма с над 161 милиона, като списъкът с всички вече е виден на сайта на приходната агенция. В списъка преобладават фирми от София и Пловдив.

От НАП установяват и сериозна концентрация на ресурсите на компаниите, които ползват публични средства, но тепърва се прави анализ.

При агенция „Митници“ – има изоставане на събираемостта на акциз, потвърди директорът Павел Тонев.

"По отношение на горивата – минус 18,4 милиона, алкохол и алкохолни напитки и бира – минус 2,2 милиона, тютюневи изделия – 52,2. На другите стоки, включени в групата на акцизите – електроенергия, въглища, и там имаме изоставане. Общият размер на изоставането в акцизите е 67,4 милиона лева“, каза той.

От догодина доходите на всички митнически служители ще бъдат проверявани, а който не е съгласен с това, може да напусне администрацията, коментира Тонев. Служителите ще бъдат задължени да се откажат от банковата си тайна, за да се направи проверка на доходите им и финансовото им състояние. 

В текущ план – задача номер едно е преодоляване на изоставането в събираемостта на акцизите

На въпрос дали при така активизираната събираемост ще се стигне ли до нов дълг, министърът отговори:

"Не би следвало да се наложи във времетраенето на служебния кабинет юни-юли. Въпреки това съм помолил колегите да подготвят такова издаване на дълг, в случай, че се наложи", заяви министър Асен Василев.


Бившият изпълнителен директор на НАП Галя Димитрова отговори на обвиненията за отписани 10 милиарда лева.

На брифинг, който не бе предварително обявен официално, Димитрова обяви, че служителите на приходната агенция са положили усилия за събирането на всяко възможно вземане и дори през годините, за да се разширят възможностите, са предприемани законодателни промени:

"Всеки служител на НАП знае, че вземанията, които законът изисква да бъдат отписвани от НАП всяка година служебно, са задължения, които е следвало да бъдат платени повече от 10 години преди това. В конкретния случай - от 2017 до 2020 година - са отписвани задължения, които е следвало да бъдат платени през години преди периода 2006-2009 година. Това са задължения, които се отнасят за още по-стари периоди".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Орбан

Орбан: Доналд Тръмп е готов да действа като посредник за мир между Русия и Украйна, ако бъде избран

Унгарският премиер Виктор Орбан заяви в писмо до лидерите на ЕС, че кандидатът за президент на САЩ от Републиканската партия Доналд Тръмп е готов да действа "незабавно" като посредник за мир в конфликта между Русия и Украйна, ако бъде избран през ноември, предава Ройтерс. Писмото, адресирано до председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и споделено с..

публикувано на 16.07.24 в 15:32
Вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова (в центъра) участва в заседанието на ЕКОФИН в Брюксел.

Людмила Петкова: Техническата подготовка за въвеждането на еврото у нас продължава с добро темпо

Техническата подготовка за въвеждането на еврото у нас продължава с добро темпо. Това е заявила вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова по време на заседанието на финансовите и икономическите министри на страните от Европейския съюз - ЕКОФИН. Петкова е заявила също така, че подкрепата за Украйна трябва да остане приоритет на Европейския..

публикувано на 16.07.24 в 15:04
Снимката е илюстративна, архив.

Танкер се преобърна край голямото индустриално пристанище на Оман - Дукм

Петролният танкер "Престиж Фалкън" (Prestige Falcon) се преобърна близо до бреговете на Оман, а 16-членният екипаж е в неизвестност, предаде Ройтерс, позовавайки се на Оманския център за морска сигурност. Екипажът се състои от 13 индийски граждани и трима граждани на Шри Ланка, пише в публикация в социалната мрежа X (бивша Twitter). Отделно от това от..

публикувано на 16.07.24 в 14:53
Румен Гечев

Проф. Румен Гечев: Защо няма подписка за извънреден конгрес на БСП?

Защо няма извънреден конгрес на БСП? Изненадвам се защо не се събира подписка за извънреден конгрес. Защото той може да реши този спорен въпрос с двувластието в партията. Не виждам каква друга ситуация би била по-добра за свикване на конгрес. Това каза проф. Румен Гечев, член на Националния съвет на БСП, в интервю пред БНР...

публикувано на 16.07.24 в 14:50
Йордан Цонев

Йордан Цонев: Някой се уплаши от голямо и силно ДПС, което се реновира

"Ние, които сме в екипа на Пеевски, категорично сме убедени, че някой се уплаши от голямо и силно ДПС, което се реновира ".   Това заяви пред БНР депутатът от ДПС Йордан Цонев. А  "уплашените" описа така: "Тези, които искат малко, по-етнизирано и по-затворено ДПС".  " Огорчен съм от етнизацията на проблемите в ДПС. Това не е насочено към..

публикувано на 16.07.24 в 14:29
Пламен Димитров

КНСБ: Най-малко 10% увеличение на заплатите в обществената сфера

За най-малко 10 процента увеличение на заплатите в обществената сфера настоява КНСБ. Промяната трябва да залегне в бюджета за следващата година, за което ще са необходими близо 2 милиарда лева.  Това каза в Кърджали президентът на синдиката Пламен Димитров.   Той уточни, че за някои сектори, включително за Българското национално радио, искането е..

публикувано на 16.07.24 в 14:05
Валентин Вацев

Валентин Вацев: България е до шия в олигархичната машина

Ако е възможно да се излезе от олигархичната машина, в която България е потънала до шия, единственият начин, познат от античността, е диктатура, въпреки че не съм привърженик на диктатурата. Това коментира в интервю пред БНР геополитическият анализатор Валентин Вацев. Като примери той посочи Гърция, Турция, Аржентина и десетки..

публикувано на 16.07.24 в 13:55