Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джо Янг Джей пред БНР: Искам да дам на всички хора и на мен самия вяра

Джо Янг Джей
Снимка: личен архив

"Започнах да правя музика, защото мисля, че имам усет да говоря, да изпратя послание към хората, говорейки за това. Ние всички искаме да сме специални, важното в песента са думите и аз искам да споделя моето мнението или чувствата ми с музика, да направя хората по-щастливи или тъжни. Понякога ние имаме моменти, в които искаме да плачем и ни трябва песен за това", каза за БНР Джо Янг Джей, известен с псевдонима Араунд, който живее в столицата на Южна Корея - Сеул.

На въпрос кои са моментите, които го провокират да създава музика Джо Янг Джей отговори:

"Ще споделя пример с една конкретна песен, озаглавена “Чистя стаята си”. Аз наистина почиствах помещението си и открих много ненужни вещи. Има много неща, които се случват в живота ни и те не са само материални, но говорим за чувства - тревоги, за ненужни емоции, както и за други, отнасящи се дори до това какво ядем. Важно е какво ще ядем, но идеята, която искам да споделя е, че има много неща, които не са нужни и важни да стоят в ума ни и живота ни. Това, което искам да кажа на хората е, че трябва да се фокусираме над важните неща в живота! Това е посланието на тази песен и вероятно е отговорът на въпроса ви".

Той сподели, че семейството и приятелите му са важни в живота за него:

"Вярата в самия мен, в хората, в човека постоянно. Искам да дам на всички хора и на мен самия вяра. Може би е трудно да вярваме в човек, защото няма гаранция, но да, доверие. Доверието е важно - доверие в мен и в хората, в личностите. Друго важно за мен е здравето, любовта, любов към партньора и семейството. Това са важните неща. Имаше една ситуация, момент - аз бях в метрото и видях поема.Нямаше име на автор на поемата. Тя просто ме вдъхнови. Понякога идеи идват от приятелите ми, говорейки и споменавайки дори думи като “какво ще ям”- това ме вдъхнови и написах песен с това заглавие и текст. Заглавието е Магия - това е магията, която ме кара да се чувствам добре. Написах тази песен, когато бях в метрото и видях една поема. Не помня точния момент, но се говореше за сладолед, сладък и студен и аз почувствах студа през лятото. Усетих как хората могат да се почувстват добре само при мисълта за нещо, за някого, за любовта. Представата за любимия човек, човекът, когото харесвам, само представата за тях, мисълта за тях, ме кара да се чувствам добре. Да, това е мечтата, тази мисъл имам предвид", допълни в предаването "Закуска на тревата", Джо Янг Джей.

Джо Янг Джей                                      Снимка: личен архив

По думите му промотирането в социалната медия не означава да е онлайн:

"Аз мога да пея на улицата в ключови места или университети, с банери за промотирането. Как социалната медия помага на артиста. А мисля, че едно от големите неща е, че независимо че съм в Корея и не пътувам в момента, много от феновете са от чужбина - Филипини, Европа, Нова Зеландия. Това е големиян акцент на социалната медия и промотирането в нея. Когато използвам Фейсбук, Истаграм, Тик Ток, YouTube - успявам да добавя много фенове от чужбина. В Корея също ме откриват в интернет. Социалната медия ми помага, защото много чуждестранни фенове ме откриха. Корейските последователи са по-запознати с музиката ми и ме следват само заради нея - те са в Истаграм, Саунд Клауд, Мелон - платформа за музика от типа на Спотифай. Последователите във фейсбук са привлечени повече от личността ми, като певец, но също и като човек". 

Той има магистратура по дигитална музика, но прави своите песни с акустична китара. 

"Обичам звука на акустичната китара от дете. Свирих и бях развълнуван и обичах да свиря на китара. Чувствах се комфортно да пея, да пиша и свиря. Обичам звука на китарата и се превърнах в композитор и автор на песни и я предпочетох повече от хип-хоп. Не изоставих рапа, но обичах китарата и звученето й повече. Понякога правя и дигитални озвучавания като в песента ми “врум врум”.

Повече можете да чуете в звуковиа файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

12-то издание от 31-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на фотоизложбата в чест на 110-годишнината от рождението на великия български бас Борис Христов, която можете да разгледате до 28-и август в зала 3 на Общинския културен институт “Красно село“ в София. Включена е и..

обновено на 26.08.24 в 18:47
Ви Кийланд

Американската писателка Ви Кийланд и нейното "Лятно предложение" пред БНР

Американската писателка Ви Кийланд е позната в България с романтичните си истории, често развиващи се именно през лятото. "Проектът", „Неочаквано“, "Неуместно" са само част от заглавията на Ви, продали милиони копия по света и направили я номер 1 в класациите за бестселъри .  "Лятно предложение" е най-новата ѝ книга,  излязла на..

публикувано на 26.08.24 в 10:36
Автопортрет на Винсент ван Гог

Експозиция "Инфинити" бе открита в Израел

Тази година в Израел са модерни видео - пърформансите. В тях оживяват картините на Ван Гог или Фрида Кало и дори посетителя може да се поразходи из тях. В стара мелница в Яфо „разцъфнат“ полски цветя прожектирани върху неравните стени и витите стълбища. Но най-необичайна е изложбата на преживяванията, свързана с космоса. А порталът към това..

публикувано на 25.08.24 в 07:07
Люка Дьобарг

Люка Дьобарг: Важно е талантът да бъде оценен като нещо специално

Люка Дьобарг е френски пианист, когото все повече меломани по света оценяват като особено интересен интерпретатор. Достигнал е Христовата възраст от 33 години, преминавайки през какви ли не житейски премеждия, търсейки и откривайки пътя си в изкуството – и не без усилия, но с много устрем и преборване на собствените си демони.  Запознахме се..

публикувано на 23.08.24 в 15:09
Георги Тутев

Спомени за композитора Георги Тутев

На 23 август се навършват 100 г. от рождението на изтъкнатия български композитор Георги Тутев, един от създателите на Дружеството за нова музика в България - движение, довело на българската сцена музикалния авангард, организатор на международния фестивал “Музика нова“ в София.  Творби на Тутев са изпълнявани на много от фестивалите за съвремена..

публикувано на 23.08.24 в 13:20

Станислава Айви: Литературните адаптации са сред най-желаните филмови истории

Днес изтича срокът за кандидатстване за първия форум на литературните адаптации за голям екран в рамките на фестивала "Синелибри". 10 проекта ще имат своя шанс да се представят пред продуценти. Това обясни в интервю за БНР Станислава Айви от екипа на "Синелибри". "Нашият фестивал е уникален – профилът ни е в адаптациите. Това прави..

публикувано на 23.08.24 в 10:56
Иван Стайков и Венета Нейнска

Покана за танц към публиката в Шабла, Варна, Созопол и Бургас

Пианистката Венета Нейнска и цигуларят Иван Стайков тръгнаха на турне в четири крайморски града. В рамките на една седмица те ще представят пред публиката програма, наречена "Покана за танц", а началото беше поставено в град Шабла на 20 август. Венета Нейнска е създател и директор на Sofia Art Institute, който организира проекта "Концерт с история"...

обновено на 22.08.24 в 20:00