През последните седмици отново в политически оборот влезе идеята за премахването на паметника на Съветската армия от центъра на София. По темата е говорено и писано много, най-вече от политически противопоставящите се страни. Тъжно е, че паметта за миналото за пореден път се превръща в линия, която да сблъсква нашето общество. Още по-тъжно е, че ние явно следваме модата за заличаване на миналото и пренаписване на историята, която постепенно обхвана цялата европейска цивилизация, простираща се и в Русия, и в Америка.
30 години след разпада на Източния блок паметникът на съветската армия е един от последните мохикани. Причини той да остане, а не да последва съдбата на мавзолея на Георги Димитров, има, но явно днешните десни политици забравят или не знаят защо той не е съборен от предшествениците им. Обяснението за всичко това може да дойде от историята.
Най-дразнещ за днешните антикомунисти у нас е надписът на монумента, който те не разбират. Той гласи – „На съветската армия освободителка от признателния български народ“.
Възгласът – „Каква съветска армия, като тя е Червена армия?“, показва пълното неразбиране на историческите събития. След края на Втората световна война СССР започва да се връща към нормалния живот. Нуждата от реформа и намаляване на въоръжените сили довежда и до тяхното преименуване. На 25 февруари 1946 г. Червената армия става Съветска.
Паметникът в центъра на София е създаден през 1954 г., точно десет години след навлизането на съветските войски у нас. При изграждането му армията на СССР е вече Съветска, заради това е такъв и надписът върху него. Това обаче е най-малкият проблем. Противниците на монумента твърдят, че българският народ няма защо да е признателен на една чужда армия, която освен това окупира страната ни. Тук отново попадаме в капана на историческите събития. Възниква въпросът - България има ли от какво да бъде освобождавана? В страната ни има германски войски и до 26 август 1944 г. ние сме съюзник на Нацистка Германия. От друга страна силното русофилство у нас не дава възможност да бъде обявена война на СССР и да бъдат изпратени сериозни войскови части на Източния фронт.
Важният въпрос е дали в периода от 1 март 1941 г. до август 1944 г. България е независима или е под контрола на Берлин. Всички десни твърдят, че управляващите, включително министър-председателят Богдан Филов и цар Борис III, са принудени да приемат влизането в Тристранния пакт поради огромните германски войски, разположени в Румъния. В такъв случай трябва да приемем, че страната ни насилствено става част от Оста и безспорно има нужда да бъде освободена. Другият вариант е правителството на България в онзи момент да е с нацистки убеждения и поради това германците да са го оставили да действа самостоятелно без тяхна прекалена намеса. В такъв случай твърдението, че у нас не е имало нацизъм явно става невярно. За съжаление, има още един вариант, който обединява вече изброените – Германия заплашва страната ни, а същевременно управляващите у нас са нацисти. За съжаление той изглежда най-достоверният от всички. В този случай от днешна гледна точка България категорично има нужда да бъде освободена. Както от зависимостта си от Третия Райх, така и от своите управляващи, които подкрепят национал-социалистическите идеи. Истина е, че правителството в София е сменено през лятото на 1944 г. В новия кабинет няма нацисти, но промените стават единствено заради страха от приближаващата Червена армия.
Мразейки съветските войски, не трябва да забравяме и още един факт. От 18 септември 1944 г. българската армия става част от Червената армия. Нашите военни са под командването на маршал Фьодор Толбухин и воюват като сили от III Украински фронт на същата тази Червена армия. Българите участват в освобождението на Македония, на Сърбия и на Унгария. Те са едни от освободителите на Европа, част от тези мразени съветски пълчища, които покоряват т. нар. „Свободен свят“.
Надявам се да ви е направило впечатление, че до момента говорих почти само за България, защото проблемът е само наш. Споровете около паметника в центъра на София са предизвикани от нашата собствена шизофрения и старанието ни да се харесаме на някого навън. Добре е да погледнем към старата Европа, към която от толкова време се стремим, за да видим нейната оценка за събитията, които ни разделят. Паметниците на Съветската армия стоят и в Австрия, и в Германия и никой не си и помисля да ги мести и събаря. Идеята, че ще изтрием периода на обвързване със СССР от нашата история, като рушим монументи, e меко казано смешен. Зрелостта на едно общество личи, когато може да осмисли миналото си. Паметникът на Съветската армия носи много послания както това на борбата срещу нацизма, така и противоречията, свързани с епохата на държавния социализъм. Той е в центъра на София, за да ни напомня да не повтаряме своите грешки.
Атанас Зафиров е избран за председател на БСП от делегатите на 51-вия Конгрес на партията с 422 гласа - това сочат официалните резултати от гласуването, които бяха обявени пред делегатите в залата от председателя на Комисията по избора Валери Сарандев. Борислав Гуцанов, който се изправи срещу Зафиров на балотажа за лидерския пост в партията е получил..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че повече от 100 000 души са останали без отопление в южния пристанищен град Миколаив (Николаев), след като днес руски дронове са нанесли удар по енергийна инфраструктура, предаде АФП. "Тези, които искат да възстановят мира и да се подготвят за преговори, не правят така", заяви Зеленски. Той призова..
Специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф заминава за Саудитска Арабия заедно със съветника по национална сигурност Майк Уолц, където ще разговарят как да бъде сложен край на войната в Украйна, предаде Ройтерс. Преди заминаването си той отбеляза, че "се надява да постигне наистина добър напредък" по отношение на преговорите между Киев и..
Увеличават се престъпленията против личността в област Монтана през миналия месец в сравнение с година по-рано. Ръстът е с близо 30%. Увеличение има и при престъпленията в домашни условия 18 престъпления против личността са станали през януари 2025 г. - с 4 повече от година по-рано. Към момента пет от тези 18 престъпления са разкрити, уточняват..
Президентът на Франция Еманюел Макрон ще проведе утре в Париж неформална среща с лидерите на Германия, Обединеното кралство, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания. Макрон свиква спешна среща на европейските лидери в Париж Френското президентство съобщи, че британският премиер Киър Стармър, германският канцлер Олаф Шолц, генералният..
Временният председател на БСП Атанас Зафиров бе избран за лидер на партията. Той победи на балотажа Борислав Гуцанов. Обявяването на официалните резултати обаче се бави. Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Досега Зафиров изпълняваше временно функциите на председател. Информацията за победата му идва на фона на..
Под съпровода на камерната инструментална група при Оркестъра за народна музика на БНР над 200 деца пяха на сцената на Първо студио на БНР в 24-тия галаконцерт на конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя" по програма "Хоризонт". Те бяха дошли от всички краища на страната. Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти"..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..