Началникът на Клиниката по нервни болести в УМБАЛ „Александровска“ проф. Ивайло Търнев получи приза за решаване на обществени предизвикателства при тринадесетото издание на наградите „Питагор” , които се връчват от Министерството на образованието на български учени, научни колективи и организации, за принос в развитието на науката в България.
Наградата му бе връчена на официалната церемония от зам.-министъра на образованието и науката Генка Петрова.
„Това е поставяне на едно добро начало, посочен е пътят, по който може да се работи, привлечени са съмишленици и партньори, за да може това да се случи. Така че, тази награда е всъщност едно признание не само за моята работа, но и за всички здравни медиатори, които в момента са 290 души, работещи в 144 общини".
Проф. Търнев е невролог с блестяща репутация, огромен опит и международна известност. Успоредно с лекарската професия, той работи и за подобряване достъпа на уязвими малцинства до по-добро здравеопазване. На неговата активна дейност, огромни усилия и авторитет се дължи въвеждането и утвърждаването на професията „здравен медиатор“ в България. Също така, той разработва и реализира програми за ранна диагностика на различни заболявания.
Само преди дни, пак за заслуги към здравното медиаторство в България, проф. Търнев бе отличен с приз „Посланик на доброто“ от Държавната агенция за закрила на детето.
„Проблемът с убеждаването да се ваксинират хората е валидно не само за ромските квартали, но и за цялото население на България. Причината за това е в различните послания от страна на медицинските специалисти. Така съм сигурен, че в ромския квартал в Кюстендил ще бъде трудна ваксинацията, заради неадекватните мерки на общината по време на пандемията, но ние полагаме усилия тези ваксинации да се случат", каза още в „Преди всички" проф. Търнев.
Проф. Търнев изтъкна, че е много важно в този смисъл у нас да има широка информационна кампания за ползите от ваксинирането, но такава за момента липсва. Ние като „Национална мрежа на здравните медиатори" полагаме усилия да запознаем медиаторите с предимствата от ваксинирането и провеждаме обучения с проф. Мира Кожухарова. Сега ни предстои трето обучение", поясни проф. Търнев.
„В няколко квартала ще започнем пилотно въвеждане на зелени коридори в ромските квартали, имаше такива в Харманли, в Павел Баня", каза той.
Проф. Ивайло Търнев за втори път става лауреат на наградата „Питагор“ на МОН. За първи път той я получи през 2016 г., за съществения му принос в областта на здравето и медицинските науки.
Още по темата в звуковия файл.
Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен. Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница „ Д-р Георги Странски“. Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..
Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..
Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..
Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца. Тази година е главен съдия на Националното състезание "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен. „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..
" Цялата ми фамилия сме македонци , аз бях дете и помня как се стигна до написването на книгата тогава , бях ва 9 години, трябваше да намерим лентов магнетофон, за да се запише гласа на Дилбер Илия - прототипът на главния герой - четникът Дилбер Танас, разказа в "Графити по възудха" Елица Бъчварова, която от години живее в Аржентина, със спомени за..
Д-р Галина Цветкова е известен лекар в Плевен. Нейната топла усмивка винаги успокоява и вдъхва надежда. Но освен медицината, д-р Цветкова е посветена и на едно национално значимо събитие - ежегодния поход „По стъпките на Апостола“ , чиито ръководител стана след основателя Васил Копчев. Самият той казва, че оставя делото в сигурни..
В рамките на 9 дни световноизвестният уличен художник Банкси разкри 9 свои нови творби в британската столица – всички те със животинска тематика. Обичайно изкуството на Банкси се приема като някаква форма на забавление от гражданите, а мнозина виждат в него и опит за привличане на вниманието върху различни проблеми, което прави творбите му..
" Всички процесуални действия, които трябва да бъдат извършени, ще бъдат осъществени. Абсурдно е един административен орган да не регистрира политическа..
Минималните разходи, които да отделяме за отбрана, трябва да нараснат на 2.5 % от БВП. Това обясни пред БНР Атанас Запрянов, слубен министър на..