Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МОН удостои за втори път проф. Ивайло Търнев с приз „Питагор“ за наука

Проф. Ивайло Търнев: Наградата е признание и за всички 290 здравни медиатори

Започваме пилотно въвеждане на зелени коридори в ромските квартали

Проф. Ивайло Търнев
Снимка: ФБ/ УМБАЛ Александровска

Началникът на Клиниката по нервни болести в УМБАЛ „Александровска“ проф. Ивайло Търнев получи приза за решаване на обществени предизвикателства при тринадесетото издание на наградите „Питагор” , които се връчват от Министерството на образованието на български учени, научни колективи и организации, за принос в развитието на науката в България.

Наградата му бе връчена на официалната церемония от зам.-министъра на образованието и науката Генка Петрова.

„Вече почти 25 години развиваме здравно-медиаторната програма, която се превърна в една добра практика в нашето обществено здравеопазване и чиято роля доста изпъкна по време на епидемиите, първо от морбили и сега с пандемията от Covid-19“, каза пред БНР проф. Ивайло Търнев.

„Това е поставяне на едно добро начало, посочен е пътят, по който може да се работи, привлечени са съмишленици и партньори, за да може това да се случи. Така че, тази награда е всъщност едно признание не само за моята работа, но и за всички здравни медиатори, които в момента са 290 души, работещи в 144 общини".

ФБ/ УМБАЛ Александровска

Проф. Търнев е невролог с блестяща репутация, огромен опит и международна известност. Успоредно с лекарската професия, той работи и за подобряване достъпа на уязвими малцинства до по-добро здравеопазване. На неговата активна дейност, огромни усилия и авторитет се дължи въвеждането и утвърждаването на професията „здравен медиатор“ в България. Също така, той разработва и реализира програми за ранна диагностика на различни заболявания.

Само преди дни, пак за заслуги към здравното медиаторство в България, проф. Търнев бе отличен с приз „Посланик на доброто“ от Държавната агенция за закрила на детето.

„Проблемът с убеждаването да се ваксинират хората е валидно не само за ромските квартали, но и за цялото население на България. Причината за това е в различните послания от страна на медицинските специалисти. Така съм сигурен, че в ромския квартал в Кюстендил ще бъде трудна ваксинацията, заради неадекватните мерки на общината по време на пандемията, но ние полагаме усилия тези ваксинации да се случат", каза още в „Преди всички" проф. Търнев.

ФБ/ УМБАЛ Александровска

Проф. Търнев изтъкна, че е много важно в този смисъл у нас да има широка информационна кампания за ползите от ваксинирането, но такава за момента липсва. Ние като „Национална мрежа на здравните медиатори" полагаме усилия да запознаем медиаторите с предимствата от ваксинирането и провеждаме обучения с проф. Мира Кожухарова. Сега ни предстои трето обучение", поясни проф. Търнев.

„В няколко квартала ще започнем пилотно въвеждане на зелени коридори в ромските квартали, имаше такива в Харманли, в Павел Баня", каза той.

Проф. Ивайло Търнев за втори път става лауреат на наградата „Питагор“ на МОН. За първи път той я получи през 2016 г., за съществения му принос в областта на здравето и медицинските науки.

Още по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53