Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Електронен подпис – кой, как, къде, защо

Снимка: pixabay.com

В България оперират няколко компании, които предлагат квалифициран електронен подпис, като вариантите са два – или облачна технология, чрез която можем да използваме редица финансови институции без дори да стъпваме в офисите на компаниите, или чрез инсталация на допълнителен софтуер на личния ни компютър (познат като „КЕП на флашка“ – бел. ред.), чрез който можем да платим данъците си в НАП и да имаме достъп до личното си здравно досие, следователно – да получим сертификат, че сме ваксинирани или преболедували Covid-19, който отваря вратите към пътешествия зад граница.  

КЕП – електронен подпис и идентификатор  

Две са компаниите, които предлагат „облачен“ КЕП – иновативна технология, която ни позволява чрез идентификация от разстояние да подписваме договори, обясни в 13-тия епизод на подкаста „На всяка цена“ професор Георги Димитров, председател на фондация „Право и интернет“ и член на управителния съвет на една от тези две компании. По думите на Димитров, макар и всички услуги заедно – идентификация и подпис, да изискват от нас един клик, то зад технологията стоят доста услуги. Ако ги използваме за отваряне на банкова сметка, изтегляне на кредит от разстояние (например – кредит със селфи) или друг вид банкова услуга, този подпис е интегриран в платформата, която банката ни предлага. Подобна е ситуацията и с другите видове финансови компании – например пенсионни дружества или застрахователни компании. Това означава, че самите компании са готови да заплатят за КЕП за използването единствено на техните услуги, за да може клиентът им да работи с тях. Ако искаме да използваме същия КЕП за друг вид услуги (извън тези на конкретната компания, например – банката, с която комуникираме през мобилния си телефон), вече ще трябва да доплатим. 

КЕП с допълнително USB устройство се предлага от всички компании на пазара, но той е по-сложен за опериране. Той обаче е ключът ни към работа с част от държавните институции. „Общините се оказаха по-гъвкави от държавата в това отношение“, смята Георги Димитров. Въпреки това има и държавни институции, които позволяват да комуникираме с тях и с облачен, и с другия вид КЕП.  

Безплатен електронен подпис – възможно ли е? 

Компанията, която Георги Димитров представлява, предостави в пиковите моменти от пандемията безплатен електронен подпис заедно с Държавната агенция „Електронно управление“. Извън този случай обаче Димитров е категоричен, че електронният подпис трябва да е безплатен за всички, когато е необходим за електронен идентификатор пред държавата и за подписване на документи, издавани от държавни институции. Когато става дума за използването му за работа с частни компании, то всеки клиент трябва да плаща според собствените си нужди, смята Димитров. Той е категоричен, че технологията е сигурна.  

Онлайн гласуване с КЕП – технологично е възможно, политически – чувствително  

Технологията напълно позволява да се осъществи гласуване по онлайн с електронен подпис, като елементите са два – единият е идентификаторът, че става дума за конкретния гласоподавател, който има право на вот, а другият – елементът, който ще осигури тайната на вота. Георги Димитров е напълно категоричен, че технологично е възможно онлайн гласуването без съдържанието на вота да се обвърже с гласоподавателя. „Въпросът има и политически измерения заради вота от чужбина, но аз не бих искал да ги коментирам“, допълни Димитров.  

Още за електронния подпис и всички останали услуги, които стоят зад него, може да чуете в 13-ия брой на подкаста „На всяка цена“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42