Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

One Day Less: алчни за човечност

младата българска алтърнатив рок банда представя новата си песен "Humanity"

One Day Less в студиото на "Хоризонт"
Нито ден, нито час, нито минута няма да губим в "Изотопия", защото бързаме да направим хоризонтска премиера на "Humanity" - новата песен на младата алтърнатив рок група One Day Less.
 
За целта в студиото на Автономията дойдоха три четвърти от бандата: Михаил Михайлов (китара), Михаил Гълъбов (барабани), Михаела Анастасова - Мишер (вокали).
Започва да нищим "Humanity", като се заравяме в спомените на барабаниста Мишо: "Това парче всъщност го има от доста години и в различни варианти (включително на български език), но така и не намирахме кой да го изпее". В крайна сметка Мишер е намерена и "всичко си пасна", продължава барабанистът на ODL.
От тетрадката до микрофона: историята на One Day Less и тяхната "Humanity":
Мишер се запознава с басиста на бандата - Стоян Дойчев, на когото споделя желанието си да прави авторска музика и да се развива в тази насока. "Нещата се случиха естествено, просто се намерихме с момчетата", казва още вокалистката и загатва за създаването на "Humanity" : "Това беше първото парче, което забихме в репетиционната освен кавърите, които свирихме.

Грабва я първо текстът, чийто автор е Стоян. "Имаше една тетрадка с доста текстове, където беше и този на Humanity. Изкефих му се и веднага поисках да го изпея", разказва Мишер. Пасването се излива и в студиото при записите на парчето: "Изобщо не бях яла, дори не бях пила вода. Излязох бясна и гладна и им казах - дайте я тая песен да я изпея. Много бързо се получиха записите при мен, за час и половина записах моята партия."


One Day Less

Грях до греха

Опитваме да определим съдържанието на лириките на "Humanity" като "моментна снимка на ценностното пропадане днес". От One Day Less се съгласяват и коментират акцентите, които поставят в клипа към песента с изкачащите на екрана думи, като алчност, завист, гняв и т.н.

Мишо Гълъбов: "Това са грехове, които винаги ще са такива, просто в различни времена се изменя тяхното количество. Алчността днес е в това, че сме свикнали да получаваме всичко сега и веднага и че можем да си го купим".

Няма да е съвсем тази посоката на всички песни на ODL. "Humanity обаче е едно от малкото такива "черногледи" парчета, както от бандата  го определят. Имаме и по-лирична музика, казва Мишер. Разбираме, че от групата подготвят пускането на две нови парчета, при това на български език.

Кадър от концерта на One Day Less в Русе

Дебют край голямата река и влизане в студио

Първият концерта на One Day Less беше в Русе на 22 май. Определят го като успешен, а добрите отзиви ласкаят творческите души. а Мишер отбелязва, че публиката е харесала повече авторските им неща, отколкото кавърите, които са забили (Alice In Chains, Nirvana, Beastie Boys) : "Освен Humanity изсвирихме още три наши авторски неща. Парчетата, които предстои да излязат на български език ". Нови концерти обаче засега не се планират, тъй като са се устремили към музикантския уют на студиото.

"В момента ни предстоят записи и искаме да се концентрираме върху тях", казва Мишер, а китаристът Мишо Михайлов допълва, че имат работа по аранжирането на някои от новите песни и им трябва време, за да свирят повече.

 Повече от One Day Less може да получите и вие, като чуете цялото им интервю в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40